↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Leczenie trądziku

dr Ilona Osadowska · 222 · 2022-02-25 (akt.)

Trądzik występuje u ponad 90% osób obojga płci, w wieku od 11 do 30 roku życia. Wprawdzie w większości przypadków jest niegroźny, ale jakże uciążliwy! Zmiany występują najczęściej na twarzy, plecach i klatce piersiowej. U większości osób choroba ma przebieg łagodny, jednak w najcięższych przypadkach ma charakter ciężki, bliznowaciejący i wymaga intensywnego oraz długotrwałego leczenia.

Leczenie trądziku Wskazania do leczenia trądziku

  • dyskomfort estetyczny
  • zmiany zapalne skóry
  • grudki, krostki, guzki
  • tendencja do przebarwień pozapalnych
  • bliznowacenie


Dlaczego leczymy trądzik

Trądzik występuje u osób, dla których wygląd zewnętrzny jest szczególnie ważny. Uprzykrza życie w okresie, gdy młodzi ludzie zwracają na siebie szczególną uwagę, a także gdy poszukują pierwszej pracy. Zmiany w obrębie twarzy mogą niekorzystnie wpływać na te działania i na stan psychiczny, często skutkują obniżonym poczuciem własnej wartości. Trądzik nie jest związany z brakiem higieny lub dietą, u kobiet dolegliwości często nasilają się tuż przed miesiączką lub w czasie stresu.

>> O leczeniu trądziku i blizn potrądzikowych - rozmowa z dr Iloną Osadowską, Magazyn "Babska Rzecz", Radio Szczecin.

Oczekiwane efekty i cel leczenia

Leczenie ma charakter objawowy. Skupiamy się na poprawie stanu skóry, co skutkuje poprawą komfortu życia pacjenta, a także zapobiega powstawaniu powikłań, jak blizny i przebarwienia.

Leczenie

Obecnie za najskuteczniejsze uważa się leczenie skojarzone, które powinno być wprowadzone tak wcześnie jak to możliwe. Terapią z wyboru jest miejscowe leczenie farmakologiczne retinoidami, w przypadku trądziku o charakterze zapalnym stosujemy także antybiotykoterapię, a w razie ich niepowodzenia włączamy izotretynoinę doustnie (pochodna witaminy A). Leczenie wspomagamy odpowiednią pielęgnacją skóry oraz zabiegami oczyszczającymi zaskórniki, głównie peelingami lekarskimi. Pomocne jest stosowanie aminokwasów, które regulują procesy rogowacenia i wydzielania łoju, odblokowują ujścia gruczołów łojowych i zapobiegają tworzeniu nowych zmian. Leczenie jest zazwyczaj długotrwałe.

Pułapki leczenia

Na początku kuracji zdarza się pogorszenie stanu skóry, może też dojść do wysiewu nowych zmian. Jest to związane z otwieraniem się i oczyszczaniem niewidocznych do tej pory mikrozaskórników. Może również wystąpić przesuszenie lub nawet podrażnienie skóry, ponieważ leki przeciwtrądzikowe zmniejszają wydzielanie łoju. Błędem byłoby wtedy całkowite odstawienie leczenia, zmiana lekarza czy zaczynanie leczenia od początku. Wystarczy na jakiś czas zmniejszyć częstotliwość stosowania leków lub dołączyć kremy nawilżające, a podrażnienia ustąpią.

Terapia podtrzymująca

Bardzo ważna w leczeniu trądziku jest terapia podtrzymująca. Po uzyskaniu poprawy leczenie takie może być potrzebne tak długo, jak występują skłonności do zmian trądzikowych. Stosujemy więc miejscowo retinoid (Locacid, Differin, Epiduo) i nadtlenek benzolu (Aknefug, Oxy żel, Akneroxid). W razie potrzeby powtarzamy także oczyszczające zabiegi mikrodermabrazji, peelingu czy sonoforezy.

Szczegóły w cenniku leczenia trądziku.

Leczenie prowadzi zespół lekarski :

dr Ilona Osadowska, chirurg (Szczecin · Poznań)
dr Dariusz Czerski, chirugr 
(Szczecin · Poznań)
dr Jolanta Wesołowska, dermatolog (Szczecin)

Kliniki:

Poznań, ul. Marcelińska 62B lok. 19 (parter)
Zobacz: mapa dojazdu

Szczecin, ul. Sowia 38
Zobacz: mapa dojazdu

Infolinia, recepcja tel. 511-500 600





Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage