↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Intralipoterapia, lipoliza iniekcyjna

dr Ilona Osadowska · 2014-07-25 (akt.)

Iniekcyjna metoda usuwania tkanki tłuszczowej, przeznaczona do niewielkich poduszek tłuszczowych ciała. Typowe zastosowania to podbródek i żuchwa, a także wałeczki tłuszczowe w okolicach kolan, pach, stanika. Dawniej niezbyt przewidywalna, obecnie - po udoskonaleniu preparatów - daje dobre efekty jeśli zastosujemy ją zgodnie ze wskazaniami.

Zabieg polega na iniekcji preparatu aktywnego bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, którą chcemy usunąć. 

Dermaheal LL, Aqualyx

W naszej praktyce stosujemy dwa wyselekcjonowane preparaty - Dermaheal LL zawierający biopeptydy oraz włoski Aqualyx. Dermaheal wyróżnia się zawartością peptydów biomimetycznych oraz dobrym działaniem antycellulitowym. Aqualyx opracowany został pod kierunkiem prof. Motolese, wieloletniego promotora iniekcyjnej metody redukcji tkanki tłuszczowej. W obu przypadkach podany materiał rozpuszcza błony komórek tłuszczowych, w wyniku czego ich zawartość - płynne trójglicerydy - uwalniane są do organizmu i dalej usuwane normalnym szlakiem metabolicznym. Za pośrednictem układu limfatycznego przekazywane są do wątroby, gdzie ulegają rozkładowi. Wybór preparatu może być podyktowany przez okoliczności zabiegu, ale może też wynikać z indywidualnego upodobania pacjentki. Zarówno  Dermaheal jak i Aqualyx stosujemy w formie iniekcji metodą wachlarzową, kaniulą, z niewielkiej ilości wkłuć.

Teraz kaniula

Kaniula zbliżona jest wielkością do igły, natomiast różni się od niej zakończeniem - ma gładką, półokrągłą końcówkę i otwór do iniekcji z boku, zamiast ostrego tnącego szpica. Po przekłuciu skóry kaniula nie przecina tkanki podskórnej jak igła, ale prześlizguje się przez nią, ograniczając do minimum uszkodzenia. Zastosowanie elastycznej kaniuli oraz metody wachlarzowej pozwala znacznie ograniczyć ilość wkłuć w porównaniu do klasycznej metody z licznymi przekłuciami skóry. Technik taka ogranicza ślady po zabiegu oraz minimalizuje ryzyko powstania krwiaka oraz innych uszkodzeń tkanki.

Zabieg, znieczulenie

Zabieg trwa ok. 5 do 15 minut, jest mało bolesny i najczęściej nie wymaga znieczulenia. Na życzenie możemy zastosować nasz 15-minutowy krem znieczulający. Po zabiegu od razu można wrócić do normalnej aktywności. Ponieważ usunięty tłuszcz będzie usuwany przez wątrobę, przed wykonaniem zabiegu musimy upewnić się co do sprawnego funkcjonowania szlaków metabolicznych organizmu, szczególnie wątroby.

Cykl zabiegów, oczekiwane efekty

Cykl terapii obejmuje typowo 2 do 4 zabiegów co 2-4 tygodnie, wg indywidualnych wskazań. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. 

Lipoliza iniekcyjna dawniej

Metoda zyskała dawniej sporą popularność, głównie za sprawą stosunkowo niskiego kosztu zabiegów oraz równie niewielkich wymagań - do jej wykonywania - wystarczał gabinet zabiegowy o podstawowym standardzie i strzykawka, bez żadnego specjalistycznego wyposażenia. Była jednak umiarkowanie bezpieczna i niezbyt przewidywalna, a często stosowana przez lekarzy bez przygotowania zabiegowego. Efektem bywała słaba satysfakcja pacjentów, długo utrzymujące się dolegliwości pozabiegowe oraz  powikłania, wśród których zdarzała się martwica. Opinie takie można znaleźć na wielu forach internetowych. Obecnie, po udoskonaleniu preparatów oraz techniki zabiegowej, metoda ta bezpieczniejsza i skuteczniejsza niż dawniej i naszym zdaniem może być stosowana, ale ściśle zgodnie ze wskazaniami, tj. do niewielkich poduszek tłuszczowych ciała. Dermaheal LL dobrze sprawdza się także w zabiegach redukcji cellulitu.

Atuty metody

Zalety metody to stosunkowo przystępna cena zabiegu oraz niewielka urazowość. W przypadku niewielkich poduszeczek tłuszczowych często będzie to wystarczające rozwiązanie. Jeśli po pierwszej korekcji chcielibyśmy pogłębić efekt, możemy wykonać kolejny zabieg. Leczenie rozłożone na kilka zabiegów pozwala naturalnie rozłożyć koszty terapii na raty.

Body Jet i SmartLipo

W przypadku gdy potrzebujemy zdecydowanej lub szybko widocznej poprawy wskazane będą metody usuwające tłuszcz przez odessanie, wśród których polecamy laserowe zabiegi SmartLipo oraz liposukcję strumieniem wodnym Body Jet

SmartLipo wykonujemy obecnie laserem II generacji z odsysaniem niskociśnieniowym. Metoda laserowa jest jedyną terapią tkanki tłuszczowej, która jednocześnie napina i obkurcza skórę w miejscu poddanym zabiegowi. Cecha ta czyni SmartLipo doskonałą metodą do podbródka, chomików, okolicy kolan oraz wiotkiego brzucha.

Body Jet daje efekty zabiegu lepsze od klasycznej liposukcji, przy minimalnej tylko urazowości, znieczuleniu miejscowym i krótkim okresie wyłączenia po zabiegu. Metoda ta wyróżnia się możliwością przeszczepienia usuniętego tłuszczu do innego miejsca ciała, np. do powiększenia piersi.

Więcej: Usuwanie tkanki tłuszczowej · SmartLipo · Body Jet · Leczenie cellulitu