↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Laser ablacyjny Er:YAG

· 405 · 2008-07-29

Laser erbowo-jagowy opracowany został do mało inwazyjnych zastosowań w medycynie i chirurgii estetycznej. Delikatnie działające zabiegi umożliwiają precyzyjne usuwanie naskórka na bardzo niewielką głębokość, bez oparzeń otaczającej tkanki.

Laser pracuje w paśmie 2940 nm (bliska podczerwień). Energia światła o tej długości fali jest silnie pochłaniana przez wodę zawartą w organizmie. Naświetlona pojedynczym impulsem tkanka odparowuje na głębokość od kilku do kilkudziesięciu mikronów, bez oparzenia zdrowej okolicy. Dlatego laser ten nazywamy także „zimnym˝.

Przeciwwskazania
Zabiegów laseroterapii nie wykonujemy, gdy zachodzi jedna z poniższych sytuacji:

  • zmiany skórne mają charakter złośliwy lub istnieje podejrzenie, że mogą być złośliwe,
  • stan zapalny skóry w miejscu przeznaczonym do leczenia,
  • skóra z tendencją do powstawania bliznowców,
  • menstruacja,
  • ciąża,
  • choroba nowotworowa.
Leczenie, w którym stosujemy laser Er:YAG

 

  • usuwanie zmian skórnych,
  • usuwanie zmarszczek, np. okolicy ust
    (zmarszczki palacza) oraz oczu (kurze łapki)
  • usuwanie plam i przebarwień, zwłaszcza dłoni,
  • laserowa dermabrazja skóry (rewitalizacja),
  • usuwanie niektórych blizn,
  • usuwanie rozstępów.

„Zimna˝ ablacja laserowa - kiedy i dlaczego ją stosujemy

Laser Er:YAG wyróżnia się bardzo dobrą kontrolą głębokości ablacji. Pozwala to na stopniowe usunięcie niepożądanej tkanki bez uszkadzania zdrowej okolicy. Dzięki temu możemy wykonywać wiele zabiegów w sposób tak delikatny i komfortowy dla pacjenta, jaki dotychczas nie był możliwy przy zastosowaniu klasycznych technik chirurgicznych. Przykładem może być usunięcie niewielkich znamion i przebarwień skóry - teraz możemy je usunąć bez nacinania skóry ani znieczulenia, nie pozostawiając blizn oraz całkowicie bezboleśnie dla pacjenta. Dodatkowym atutem jest szybkie gojenie oraz mniej ograniczeń po zabiegu.

>>> Dlaczego opalanie dodaje nam lat? Jaki wpływ na postrzeganie wieku mają przebarwienia posłoneczne? Rozmowa z dr Iloną Osadowską, Magazyn "Babska Rzecz", Radio Szczecin

Najważniejsze zalety lasera Er:YAG:

  • odparowanie zmian bez oparzenia otaczającej tkanki,
  • szybkie i niepozostawiające blizn gojenie,
  • minimalne dolegliwości pozabiegowe.

Laser ten posiada pewne ograniczenia stosowania. Głównym jest usuwanie złośliwych zmian skórnych. W takim przypadku zmiana musi być usunięta metodą klasycznego wycięcia chirurgicznego z marginesem bezpieczeństwa, a wycinek badany jest następnie w laboratorium histopatologicznym. Gdyby został on usunięty laserem, nie byłoby możliwości zbadania czy nie był złośliwy. Istniałoby także ryzyko, że nie został usunięty w całości lub z wystarczającym marginesem tkanki.

W przypadku dermabrazji skóry pod kątem rewitalizacji - laser daje dobre i długotrwałe efekty redukcji zmarszczek stosunkowo płytkich, nie wywołuje jednak ściągania skóry zwiotczałej ani powstawania nowego kolagenu, jak lasery „gorące˝.

Zabieg

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ani znieczulenia. Możemy go wykonać od razu po konsultacji, jeśli nie ma innych przeciwwskazań. Ze względu na odsłanianie głębszych warstw skóry, zabiegów nie przeprowadzamy latem lub w warunkach silnego nasłonecznienia. Zmiany usuwamy do pożądanej głębokości, ustawiając parametry ablacji oraz podając odpowiednio dużą ilość impulsów na zadane miejsce. Laser niszczy drobnoustroje, sterylizuje więc obszar poddany zabiegowi, co obniża ryzyko infekcji. Dla niewielkiej zmiany skórnej zabieg trwa kilka minut.

Postępowanie po zabiegu

Po zabiegu nie ma obrzęku, lub jest on minimalny w przypadku rozległego obszaru. Przez pewien czas utrzymuje się zaczerwienienie, które jest zauważalne, ale bardzo niewielkie w porównaniu do laserów „gorących˝. Zależnie od skali i rodzaju zabiegu, na obszar poddany terapii możemy zlecić stosowanie maści. Przez okres kilku dni nie należy korzystać z basenu. Zalecenie dobierane są indywidualnie odpowiednio do rodzaju wykonywanego zabiegu, obszaru poddanego terapii oraz stanu skóry. Inaczej postępujemy po zabiegach na zmarszczki, inaczej na plamy lub zmiany skórne (wtedy opatrunek z maścią).

Cykl leczenia

W przypadku większości niewielkich zabiegów wystarczająca będzie pojedyncza sesji laseroterapii. Przy głębszych zmianach leczenie prowadzimy w cyklu kilku zabiegów.

Efekty uboczne zabiegu

Wśród możliwych efektów ubocznych najczęściej występują przebarwienia i odbarwienia skóry. Przebarwienia zdarzają się częściej przy skórze ciemniejszej i utrzymują się przeciętnie przez kilka tygodni. Odbarwienia są znacznie rzadsze, jednak utrzymują się dłużej, przeciętnie przez ponad rok. Po głębszym zabiegu może także wystąpić niewielka ranka, wówczas zaistnieje ryzyko infekcji.

Ceny zabiegów
Usunięcie pojedynczych zmian skórnych - od 220 zł
Usuwanie zmarszczek palacza - od 300 zł
Usuwanie kurzych łapek - od 600 zł
Usuwanie plam i przebarwień dłoni - od 400 zł
Laserowa dermabrazja twarzy - od 1000 zł
W wielu przypadkach koszt terapii zależy od wielkości obszaru. Podane ceny przedstawiają dolną granicę cen.





Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage