Cellulit

dr Ilona Osadowska · 130 · 2006-05-03
Zmiana ukształtowania skóry o charakterze tzw. „skórki pomarańczy” lub wyglądu materaca. Jest to obraz zmian które widzimy także gołym okiem, ale defekt ten jest rezultatem zmian metabolicznych i powinien być traktowany jako schorzenie.

Z punktu medycznego – cellulit to schorzenie o charakterze metabolicznym tkanki podskórnej, dotyczące patologii komórek tłuszczowych, tkanki łącznej oraz zaburzenia mikrokrążenia skóry i tkanki podskórnej. Wiele wskazuje na to, że zaburzenie równowagi hormonalnej jest również ważnym czynnikiem genezy tego schorzenia. Cellulit jest procesem degeneracji skóry i jej anatomicznych struktur.Współistnieją także problemy z krążeniem krwi takie jak zatrzymywanie płynów i obrzęki. Z punktu widzenia rozpoznania, najważniejszy symptom to zmiana w wyglądzie skóry. Przy pogorszeniu dolegliwość może stać się bolesna.

Występuje głównie na bokach ud, na pośladkach, może sięgać obszaru całych bioder, kolan i brzucha. Często występuje też bokach i tyle ramion.

Występowaniu schorzenia sprzyja siedzący tryb życia, niewłasciwa higiena życia, dieta ubogoproteinowa i brak witamin, używanie niektórych leków, nadwaga i otyłość.

Zazwyczaj cellulit jest problemem damskim, dotyczy kobiet bez względu na wiek ani wagę. U kobiet bowiem komórki tłuszczowe w dolnych partiach ciała magazynują tłuszcz kilkukrotnie łatwiej niż te w górnych częściach. Uwalniają je natomiast kilkuktrotnie trudniej. To właśnie powoduje, że zbicie masy dolnych części ciała jest tak trudne w stosunku do górnej części ciała.






Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage