↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Medycyna estetyczna

dr Ilona Osadowska · 241 · 2006-11-13
Medycyna estetyczna jest nową, stosunkowo młodą gałęzią medycyny zajmującą się zachowaniem młodego wyglądu i przeciwdziałaniem zmianom starzeniowym (anti-aging). Wyrosła w znacznej mierze z pogranicza chirurgii plastycznej w drodze rozwoju nieoperacyjnych metod leczenia. Medycyna estetyczna harmonizuje wygląd pacjentów z ich poczuciem estetyki, wychodząc z założenia, że zdrowie pojmowane holistycznie to nie tylko sprawne funkcjonowanie organów, ale też dobre samopoczucie, wynikające z akceptacji swojej urody.
Zabiegi medycyny estetycznej odpowiadają na potrzebę zachowania młodego wyglądu, stanowiąc część medycyny służącej dobru człowieka. W ostatnich latach ta gałąź medycyny jest intensywnie rozwijana, szczególnie za granicą, przynosząc wiele nowych możliwości utrzymania urody i dobrego samopoczucia.

Jakie są typowe zabiegi medycyny estetycznej?

Jest wiele zabiegów, dostosowanych do obszarów, które mają być poddane leczeniu. Zazwyczaj są to: lifting twarzy, odmładzanie szyi, dekoltu i dłoni, upiększenie okolic bioder i ud, oraz zabiegi w obszarze podudzi. Zaczynając od bioder i ud - najczęściej prowadzone jest leczenie cellulitu, leczenie rozstępów, usuwanie zbędnej tkanki tłuszczowej, rewitalizacja skóry oraz trwała epilacja bikini. Odmładzanie skóry wykonywane jest kilkoma metodami w obszarach szyi, dekoltu, twarzy i dłoni. Jedną z najważniejszych metod jest mezoterapia, czyli śródskórne podawanie substancji odżywczych w niewielkich dawkach. Stosowane są także mikrodermabrazje złuszczające naskórek (mechaniczne i chemiczne), fotoodmładzanie, usuwanie przebarwień laserem lub systemem światła impulsowego oraz rewitalizacja skóry za pomocą przezskórnego, nieinwazyjnego podawania substancji odżywczych. Powszechnym defektem estetycznym są schorzenia żylne - pajączki, siatki i żylaki. Jest to schorzenie typowo damskie - na żylaki w różnych stadiach zaawansowania skarży się ok. 60% kobiet. Osobną gałęzią jest stomatologia estetyczna, którą zajmują się dentyści. Jednak największe emocje z pewnością wzbudza nieoperacyjny lifting twarzy i możliwości jej upiększenia.

W jaki sposób można odmłodzić twarz?

Odmładzanie wykonywane jest na kilka sposobów. Osobie z wyraźnymi bruzdami i siatką zmarszczek można polecić wygładzanie materiałami wypełniającymi lub materiałem rozluźniającym mięśnie mimiczne. Efektowne jest także podniesienie kącików ust, uwydatnienie ust oraz podkreślenie ich linii. Zabiegi materiałami wypełniającymi i modelującymi są bardzo spektakularne, ponieważ efekty widoczne są natychmiast po zabiegu, a niewielkie nawet poprawki dają wyraźne korzyści estetyczne. Także zabiegi toksyną botulinową (Botox) są bardzo skuteczne, natomiast pełen efekt uwidacznia się w 4 do 14 dni po zabiegu. Rewitalizację skóry twarzy można wykonywać metodą mezoterapii, podobną metodą likwidujemy nadmiar tkanki tłuszczowej, na przykład z okolic podbródka. Stosowane są także zabiegi laserami medycznymi oraz podobnymi systemami światła impulsowego, takie jak fotoodmładzanie oraz trwała epilacja. Dobór metody i zakresu jest zawsze indywidualny dla osoby, jej stanu skóry, indywidualnych cech twarzy a także oczekiwań.

Czy jest już skuteczny sposób na likwidację cellulitu?

Nie ma jeszcze idealnej, błyskawicznej kuracji, ale stosowane jest obecnie kilka skutecznych sposobów na leczenie tego schorzenia. Ważniejsze z nich to lipoliza, karboksyterapia oraz mezoterapia. Wszystkie polegają na podskórnym lub śródskórnym podawaniu odpowiednich substancji leczniczych przy pomocy nakłuć cienką igłą. Zmiany skóry, które widzimy gołym okiem są bowiem rezultatem głębszych zmian metabolicznych tkanki podskórnej, w tym zaburzenia mikrokrążenia. Leczenie tego schorzenia polega więc na takim oddziaływaniu na skórę, by przywrócić bądź wzmocnić mikrokrążenie. Ponadto lipoliza jest nieoperacyjną metodą rozbijania i usuwania tkanek tłuszczowych na wybranych obszarach. Jest ona szczególnie skuteczna w miejscach, które nie poddają się redukcji innymi metodami. Ważny jest tu odpowiedni dobór substancji aktywnych. W podobny sposób leczymy także rozstępy. Wszystkie metody dają wyraźne postępy, wykonywane są ambulatoryjnie i nie wymagają oderwania pacjentek od bieżących spraw. Wymagają jednak nieco cierpliwości, ponieważ cykl leczenia obejmuje co najmniej kilka zabiegów.

Czy efekty są trwałe?

Efekty są mniej lub bardziej długotrwałe, jednak zazwyczaj nie są wieczne. Medycyna estetyczna preferuje bowiem metody nieinwazyjne i naturalne. Niektóre kuracje powinno być więc powtarzane co pewien okres. Istnieją jednak zabiegi o charakterze permanentnym, jak np. trwała epilacja, zamykanie żylaków czy usuwanie nowotworowych zmian skórnych.

Komu można polecić zabiegi medycyny estetycznej?

Warto je polecić osobom, które posiadają wyraźne defekty urody i źle się z nimi czują. Nawet niewielki zabieg może przynieść duże efekty, znakomicie poprawiając samopoczucie. Niekiedy leczenie wskazane jest ze względów medycznych, jak np. zamykanie żylaków czy diagnostyka i usunięcie nowotworowych zmian skórnych.

Czy zabiegi takie nie są szkodliwe dla zdrowia?

Jest wręcz przeciwnie - zabiegi te są korzystne, poprawiają zarówno zdrowie organów jak i dobre samopoczucia pacjentów, które także przecież ma wpływ na ogólne zdrowie człowieka.

Czy mężczyźni również korzystają z leczenia?

Tak, i jest ich coraz więcej. Najczęściej interesują się nieoperacyjnym liftingiem twarzy. Wśród panów występują także schorzenia żylne oraz duża ilość zmian skórnych, które wymagają diagnozowania pod kątem zmian nowotworowych lub ich usunięcia. Niemniej wśród pacjentów kobiety przodują zdecydowanie.

Jakie zabiegi można wykonywać w sezonie letnim?

Latem odkrywamy ciało, więc trwała epilacja i leczenie cellulitu bardzo zyskują na popularności. Wstrzymujemy natomiast leczenie schorzeń żylnych kończyn, ponieważ wysokie temperatury panujące latem są niewskazane po tego rodzaju zabiegach. Po lecie przyjdzie pora na rewitalizację skóry oraz leczenie przebarwień i plam słonecznych. Poza tym jest duża grupa zabiegów ponadczasowych, które wykonywane są o każdej porze roku, jak np. nieoperacyjny lifting twarzy, szyi, dekoltu.

Co powoduje, że tak często słyszymy ostatnio o medycynie estetycznej?

Ponieważ niesie ona wyraźne korzyści dla pacjentów. Dominują tu metody nieoperacyjne i niskourazowe, a to oznacza szybkie leczenie oraz brak okresu rekonwalescencji. Terapia nie odrywa pacjentek od obowiązków zawodowych ani domowych, jest więc wygodna. Nie ma potrzeby znieczuleń ogólnych, co bardzo obniża ryzyko komplikacji lub powikłań. Wreszcie ceny zabiegów są bardziej przystępne niż te chirurgii plastycznej. Medycyna estetyczna rozwija się szybko i często przynosi spektakularne efekty. Widzimy to choćby po gwiazdach ekranu i znanych osobistościach zarzekających się, że nie robią żadnych operacji plastycznych. Mogą to mówić, bo korzystają z zabiegów medycyny estetycznej.

Czy można mówić o zmierzchu chirurgii plastycznej?

Nic takiego, nieoperacyjna medycyna estetyczna oraz chirurgia plastyczna znakomicie ze sobą współistnieją i nawzajem uzupełniają. Są zabiegi, np. korekta kształtu nosa, które mogą być wykonane tylko na bloku operacyjnym przez doświadczonego chirurgia plastyka. Także np. leczenie cellulitu może być kombinowane metodami liposukcji, następnie miejscowej lipolizy oraz karboksyterapii, przyczyniając się do najlepszego efektu końcowego. Można raczej mówić o rozwoju nieoperacyjnych metod leczenia w harmonijnej współpracy z chirurgią plastyczną i rekonstrukcyjną. Trendem jest natomiast zastępowanie metod operacyjnych tam, gdzie jest to możliwe. Przykładem takiego działania jest leczenie żylaków, które dawniej wiązało się z 7-dniowym pobytem w szpitalu. Obecnie polskie i światowe towarzystwa flebologiczne rekomendują nieoperacyjne zamykanie żylaków metodami skleroterapii, bardzo skuteczne, szczególnie w powiązaniu z precyzyjną diagnostyką USG Doppler kolor, która wcześniej była niedostępna. Leczenie takie wykonuje się obecnie ambulatoryjnie w ciągu godziny i jest ono nieporównanie skuteczniejsze, niż wykonywane dawniej „na ślepo” operacje żylaków.

Czy zabiegi są rzeczywiście przystępne cenowo?

Leczenie staje się coraz bardziej przystępne, czego dowodzi rosnąca ilość pacjentów. Widać to szczególnie za granicą, np. we Włoszech wykonuje się ponad pół miliona nieoperacyjnych liftingów rocznie. Ceny większości zabiegów mieszczą się w kilkuset złotych, czasem trzeba cyklu zabiegów na pełną kurację. Są to kwoty znaczące dla pacjentów, jednak leżą w zasięgu znacznej części społeczeństwa.

Co ciekawego zaoferuje medycyna estetyczna w najbliższym czasie?

Najnowsze trendy oraz metody leczenia pojawiają się u nas niemal na bieżąco. Na pewno więc będzie rosło stosowanie urządzeń laserowych, szczególnie systemów światła impulsowego. Rozwijają się skuteczne metody usuwania cellulitu, który jest schorzeniem tak powszechnym, będzie to więc bardzo interesujące dla dużego grona kobiet. Przewidywany jest też dalszy rozwój metod nieoperacyjnego modelowania ciała, np. powiększania piersi, policzków, wypełniania blizn i ubytków. Być może więc, mimo upływu czasu, będziemy coraz piękniejsze?

Czy można zalecić jakąś profilaktykę?

Przede wszystkim warto prowadzić zdrowy tryb życia, zadbać o ruch na świeżym powietrzu oraz przejrzeć dietę pod kątem zaleceń dietetyków. Po trzydziestce powinnyśmy bardziej zadbać o skórę, warto skonsultować się z kosmetyczką i dobrać najlepsze postępowanie do typu skóry. Rozważniej naświetlać światłem słonecznym oraz solarium. Najlepiej co pół roku przejrzeć skórę pod kątem nowych znamion i brodawek. Jeśli pojawiają się żylaki, najlepiej diagnozować je i leczyć na wczesnym etapie, nie dopuszczając do rozwoju kolejnych stadiów schorzenia. Oczywiście rzucić papierosy, kto tego jeszcze nie zrobił, ich wpływ na zdrowie i cerę jest fatalny. Jeśli brak motywacji, można policzyć koszt zakupu papierosów przez rok i porównać go z kosztem nieoperacyjnych zabiegów upiększających, wnioski mogą dać do myślenia!

lek. Ilona Osadowska, chirurg






Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage