↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Usuwanie znamion i brodawek

dr Ilona Osadowska · 2017-02-04 (akt.)

Znamiona barwnikowe występują u każdego człowieka, przeciętnie ponad dwadzieścia rozsianych na całym ciele. Są one zmianami nowotworowymi skóry, najczęściej o charakterze łagodnym i zupełnie niegroźnym. Wśród nich zdarzają się jednak nowotwory złośliwe, ponadto łagodne znamiona mogą z czasem zmieniać się w złośliwe. Dlatego zmiany skórne wymagają uwagi, a oprócz względów estetycznych usuwamy je ze wskazań medycznych.

Kiedy do lekarza
Jeśli zauważymy jeden z poniższych objawów:

  • znamię jest niesymetryczne lub ma granice nierówne i nieregularne,
  • znamię ma kolor ciemny lub posiada kilka kolorów,
  • znamię ma ponad 6 mm średnicy,
  • pojawiło się nowe znamię, którego jeszcze niedawno nie było,
  • znamię zmieniło wygląd, strukturę lub rozmiar,
  • znamię swędzi lub krwawi,

to traktujemy tę zmianę  jako podejrzaną. Powinniśmy wtedy udać się do lekarza z doświadczeniem w leczeniu zmian skórnych celem zdiagnozowania oraz określenia dalszego postępowania.

>> Na jakie cechy znamion zwrócić uwagę i jak postępować gdy je zauważymy - rozmowa z dr Iloną Osadowską, Radio Szczecin

Oprócz znamion barwnikowych, występuje wiele innych rodzajów zmian skórnych: brodawki, włókniaki, tłuszczaki, kurzajki, kłykciny, brodawki łojotokowe. Usuwamy je zarówno ze wskazań estetycznych, jak i medycznych.

Powiększenie ... Cel leczenia i spodziewane efekty

Jeśli mamy do czynienia ze zmianą podejrzaną, celem leczenia jest wyeliminowanie zagrożenia nowotworem poprzez usunięcie jej w całości, z marginesem bezpieczeństwa. Stosujemy wtedy klasyczne metody wycięcia chirurgicznego. Oddając wycinek do badania histopatologicznego oczekujemy potwierdzenia, że zmiana miała charakter łagodny oraz że została usunięta w całości z zachowaniem marginesu bezpieczeństwa. W przypadku zmian na twarzy, szyi lub w innych okolicach widocznych celem leczenia jest także usunięcie dyskomfortu estetycznego. Zawsze staramy się uzyskać minimalne lub wręcz niewidoczne blizny po zabiegu i większości przypadków się to udaje.

W przypadku zmian o charakterze łagodnym możemy zastosować zabiegi laserowe, które są bardziej komfortowe dla pacjenta. Wówczas jednak zmiany zostają odparowane i nie ma możliwości zbadania ich pod kątem złośliwości, dlatego zabiegi te zarezerwowane są dla zmian które nie budzą wątpliwości onkologicznych, np. włókniaki, kłykciny, niektóre zmiany barwnikowe.

Wstępna ocena zmian skórnych

Charakter zmiany skórnej może być z dużym prawdopodobieństwem określony przez lekarza z odpowiednim doświadczeniem na podstawie jej wyglądu oraz badania dermatoskopowego. Niemniej badanie takie nie daje całkowitej pewności. Są bowiem zmiany, w których proces nowotworowy rozwija się w głębi i nie jest widoczny nawet w badaniu dermatoskopowym. Są to przypadki rzadkie i dotyczą przede wszystkim znamion barwnikowych, ale zdarzają się także wśród tłuszczaków, kurzajek i ganglionów.

 

Zmiany skórne w okolicach intymnych mogą być oceniane oraz usuwane przez naszych specjalistów ginekologii. 
Leczenie dzieci w tym zakresie najlepiej poprowadzi chirurg dziecięcy, dr Adrian Litewka. 

Jak usuwamy zmiany skórne

Stosujemy kilka metod, które dobieramy do konkretnej sytuacji.

Klasyczne chirurgiczne wycięcie

z marginesem stosujemy w przypadku wszystkich znamion podejrzanych o zmiany nowotworowe, a także większych brodawek, tłuszczaków, niektórych kurzajek. Obowiązuje staranność i dbałość o estetykę blizn - cięcia zgodne z liniami skóry oraz specjalnie dobierane materiały szewne o podwyższonej jakości. Wycinki oddajemy do badania histopatologicznego. Po zabiegu przez pewien okres musimy postarać się o jak najlepsze wygojenie skóry oraz minimalną bliznę. W tym okresie nie należy się opalać na świetle słonecznym ani na solarium, nie korzystać z sauny itp.

Stosujemy tu m.in. nieco zapomnianą metodę sztancowania, która daje bardzo ładnie gojące się i szybko znikające blizny.

Laser ablacyjny CO2

Używany do usuwania zmian skórnych niezłośliwych. Szczególnie uzyteczny do usuwania kurzajek, włókniaków oraz brodawek łojotokowych. Rana po zabiegu nie krwawi, ponieważ laser podczas zabiegu  koaguluje naczynia krwionośne. Strup utrzymuje się przez 7 do 10 dni. W tym czasie ranę należy przykrywać opatrunkiem, np. plastrem. Zabiegi te są bardzo komfortowe dla pacjenta. Podczas zabiegu stosujemy znieczulenie miejscowe.

Laser ablacyjny Er:YAG

Jeśli zmiany mają charakter łagodny, znajdują się na powierzchni skóry oraz są stosunkowo płaskie, możemy zastosować „zimny˝ laser ablacyjny Er:YAG. Zabiegi te są bardzo komfortowe dla pacjenta, niemal zupełnie bezbolesne, nie pozostawiają blizn oraz wymagają niewielu ograniczeń w postępowaniu pozabiegowym.

Usuwanie zmian skórnych - kiedy laserem, a kiedy klasycznie wycinamy

Laseroterapii nie możemy zastosować w przypadku zmian złośliwych bądź niepewnych. W trakcie zabiegu znamię zostaje w całości zniszczone i nie można oddać go do badania histopatologicznego. Gdyby w tkance dochodziło do zmian nowotworowych, przeoczymy ten groźny fakt, nie usuniemy marginesu bezpieczeństwa, a co gorsza naświetlając nowotwór laserem możemy pobudzić go do niekorzystnych zmian. Dlatego laserem usuwamy zmiany skóne tylko wtedy, gdy nie ma podejrzeń o ich zezłośliwienie.

Jeśli zmiany są dobrze uszypułowane i zachowują charakter łagodny, możemy usunąć je lancetronem. Metoda ta szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku włókniaków, przypomina trochę zwykłe golenie. Lancetron pozostawia minimalne blizny, nie ma potrzeby zakładania szwów, świetnie nadaje się do szybkiego usunięcia zmian mnogich, nawet kilkuset sztuk podczas jednego zabiegu. Ponieważ nie dochodzi do nacięcia skóry, po zabiegach tych nie ma większych ograniczeń.

Stosujemy także kriochirurgię, której unikalną cechą jest znakomity proces gojenia. Jest to jedyna metoda zabiegowa nie powodująca tworzenia blizn. Zabieg polega na precyzyjnym, punktowym podaniu czynnika wymrażającego przez odpowiednio dobrane dysze. Kriochirurgię stosujemy najczęściej w przypadku usuwania kurzajek, a także usuwania niektórych starych blizn przerostowych.

W przypadku usuwania gangliona, który jest otorbioną jamą z płynem, domyślnie stosujemy nakłucie i odciągnięcie zawartości. Gangliony dość często się odtwarzają, wówczas odciągnięcie powtarzamy nawet do trzech razy. Jeśli ganglion uparcie powstanie ponownie, możemy zastosować klasyczne chirurgiczne wycięcie.

Jeśli mamy do czynienia z brodawką łojotokową, zastosujemy także zabiegi głębokiej dermabrazji. Usunięta w ten sposób brodawka znika i nie odrasta, po zabiegu nie pozostaje blizna, nie ma też większych ograniczeń w postępowaniu pozabiegowym.

Diagnostyka zmian skórnych - dermatoskop

Jest szczególnie istotna w przypadku znamion barwnikowych. Do wstępnej oceny znamion stosujemy badanie dermatoskopowe, ostateczne rozpoznanie uzyskujemy po oddaniu wycinka do badania histopatologicznego. Badanie trwa 1-2 tygodni i kończy się dokładnym rozpoznaniem usuniętej zmiany. W wstępnej fazie najważniejsze jest doświadczenie lekarza zajmującego się zmianami skórnymi. Niekiedy źle wyglądające znamię po zbadaniu okazuje się łagodnym i niegroźnym. Innym razem niewielkie, z pozoru niegroźne znamię okazuje się być czerniakiem w niebezpiecznym, zaawansowanym stadium.

Jak rozpocząć leczenie

Zaczynamy od konsultacji oraz zbadania zmian, w razie potrzeby od razu wykonujemy badanie dermatoskopowe. Metodę zabiegową dobieramy biorąc pod uwagę rodzaj skóry, rodzaj i umiejscowienie zmian, oczekiwania pacjentki oraz istniejące przeciwwskazania. Zabiegi możemy wykonać od razu po konsultacji. W przypadku zmian mnogich możemy usunąć je za jednym razem, jednak zabieg taki może potrwać dłużej, więc najczęściej umawiamy go na osobny termin.

Koszty leczenia

Koszty są zróżnicowane - adekwatne do zastosowanej metody, wielkości zmian oraz ich ilości. Zmiany pojedyncze usuwamy wg stawek podstawowych, jeśli usuwamy ich więcej - kolejne za niewielką dopłatą. W przypadku zmian mnogich usuwanych jednocześnie, możemy zaoferować ondywidualną cenę ryczałtową. W miarę możliwości usuwamy za jednym razem, co oznacza także możliwość lepszej wyceny dla pacjenta.

Więcej nt. kosztów: cennik, dermatochirurgia laserowa i klasyczna.

Kliniki:

Poznań, ul. Morawskiego 2C
Zobacz: mapa dojazdu

Szczecin, al. Piastów 30
Zobacz: mapa dojazdu

Warszawa, ul. Tarczyńska 20
Zobacz: mapa dojazdu

Infolinia, recepcja tel. 511-500 600

 

Zespół lekarski

dr Ilona Osadowska, chirurg (Szczecin · Poznań · Warszawa)
dr Dorota Szostek, chirurg (Warszawa)
dr Dariusz Czerski, chirugr 
(Szczecin · Poznań)
dr Adrian Litewka, chirurgia dzieci i młodzieży (Szczecin)
dr Jolanta Wesołowska, dermatolog (Szczecin)
dr Joanna Lewandowska, ginekolog (Szczecin)