↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Botox, Azzalure - toksyna botulinowa

dr Ilona Osadowska · 230 · 2017-02-05 (akt.)

Toksyna botulinowa jest bardzo wdzięcznym i uniwersalnym materiałem medycznym, umożliwiającym osiąganie wielu interesujących efektów. Najbardziej znanym jest usuwanie zmarszczek, jednak botulina świetnie sprawdza się także przy delikatnym modelowaniu rysów twarzy. Efekty utrzymują się przez 4-6 miesięcy i są w pełni odwracalne. Botulina występuje pod wieloma markami, najpopularniejsze to Botox, Azzalure oraz BoCouture. Materiały te działają bardzo podobnie, różniąc się niuansami w stosowaniu oraz osiąganych efektach.

Efekty zabiegów toksyną botulinową

Możliwe są m.innymi zabiegi:

 • wygładzanie zmarszczek czoła - poziomych oraz lwich zmarszczek,
 • wygładzanie kurzych łapek,
 • modelowanie linii brwi: lekkie uniesienie, wyrównanie ich poziomu gdy są nierówne,
 • likwidacji zmarszczek nosa, tzw. króliczych,
 • wygładzanie zmarszczek palacza dookoła ust,
 • podniesienie kącików ust, wygładzenie zmarszczek marionetek
 • wyrównanie podbródka z wygładzaniem zmarszczek,
 • wygładzanie zmarszczek szyi,
 • wygładzenie skóry dekoltu,
 • leczenie nadpotliwości pach, dłoni i stóp.

   

  Zasada działania toksyny botulinowej

  Botox Poznań Szczecin Botulina blokuje połączenia nerwowo-mięśniowe w promieniu 1-2 cm od miejsca podania preparatu. Wskutek tego mięśnie mimiczne na tym obszarze przestają pracować i nie nie powodują marszczenia skóry. Biochemiczny mechanizm polega na hamowaniu uwalniania acetylocholiny, co skutkuje zahamowaniem przechodzenia bodźców nerwowych do mięśni, wywołując częściowe lub całkowite ich rozluźnienie. W trakcie jednej sesji pacjent otrzymuje łącznie ok. 20-300 jednostek botuliny Azzalure/Dysport lub 4-60 j. Botox/Vistabel. Są to ilości kilkudziesięciokrotnie mniejsze od dawki, która mogła by spowodować szkodliwe dla człowieka efekty. Efekt terapeutyczny utrzymuje się przez 4 do 6 miesięcy i ma charakter odwracalny. Do powrotu przekazywania impulsów dochodzi stopniowo wraz z tworzeniem się nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych.

  Jak prowadzony jest zabieg

  Toksynę podajemy podskórnie, strzykawką insulinówką z bardzo cienką igłą. Zazwyczaj wybieramy 4-6 punktów iniekcji, w które podajemy po 0,05 do 0,1 ml roztworu. Punkty dobieramy indywidualnie, odpowiednio do obszaru, wyrazistości zmarszczek oraz oczekiwanego efektu. Zabiegi nie są bolesne, pacjenci dobrze je znoszą i znieczulenie nie jest potrzebne. Zabieg trwa ok. 15 minut. Po zabiegu przez ok. 4 godziny nie należy się schylać, aby nie doszło do przemieszczenia podanego materiału.

  Kiedy zobaczymy efekty i jak długo się utrzymają

  Pierwsze efekty działania toksyny widać po 3-7dniach od zabiegu. Pełen efekt uwidacznia się po dwóch tygodniach i utrzymuje się przez 4 do 6 miesięcy. Po tym okresie możemy wykonać kolejny zabieg, jego efekt utrzymuje się wtedy nieco dłużej.

  O harmonijny i naturalny efekt odmładzający

  Zabiegi botuliną są stosunkowo nieskomplikowane (proste technicznie), jednak w praktyce medycyny estetycznej to jeden z trudniejszych zabiegów, gdzie lekarz najbardziej zbliża się do artyzmu. Nic nie zastąpi tu poczucia estetyki i doświadczenia. Nie ma uniwersalnego wzoru zabiegu, ponieważ pacjenci reagują na botulinę w różnym stopniu, mają zróżnicowaną mimikę oraz oczekiwania. Ważne jest, by uniknąć przerysowania i efektu porcelanowej lalki. Uzyskanie całkowicie nieruchomego czoła jest łatwe, jednak nie wygląda ono naturalnie, szczególnie u osób po czterdziestce. Największą sztuką jest usunąć powierzchniowe zmarszczki, natomiast pozostawić mimikę czoła. Młodość to przecież m.in. witalność, ruch i żywa mimika. Dobrze wykonany zabieg bierze pod uwagę wszystkie te czynniki, dając harmonijny i naturalny efekt odmładzający.

  Możliwe efekty niepożądane

  Przy zabiegu na czoło może nastąpić opadanie powieki, które trwa ok. 3-4 tygodni. Dolegliwość tą można nieco skrócić stosując środki farmaceutyczne. Mogą także wystąpić nieoczekiwane zmiany ułożenia linii brwi, ustępujące po upływie ok. dwóch tygodni. Są one stosunkowo łatwe do skorygowania podczas wizyty kontrolnej. Jak zawsze gdy stosujemy iniekcje mogą wystąpić jej typowe następstwa, jak np. krwiak, utrzymujący się przez okres ok. tygodnia. Botulina jest zabiegiem bardzo indywidualnym i wymagającym dużego wyczucia. Stopień satysfakcji po zabiegu nie jest związany z cechami materiału, ale zdecydowanie z działaniem lekarza. Dlatego częstość występowania efektów niepożądanych trudno jest określić statystycznie. W naszej praktyce w ciągu kilku ostatnich lat ich odsetek wyniósł poniżej 0,5 procenta.

  Botox, Azzalure, BoCouture, Vistabel - preparaty toksyny botulinowej

  Na naszym rynku dostępnych jest kilka preparatów toksyny botulinowej. Oferowane są pod markami handlowymi: Botox lub Vistabel firmy Allergan, Azzalure firmy Galderma oraz BoCouture firmy Merz. Na świecie stosowanych jest także kilka innych preparatów, jednak w Europie stosuje się głównie materiały Botox oraz Azzalure. Materiały te przeznaczone są do tych samych zastosowań. Generalnie przynoszą podobne efekty, jednak działanie ich różni się pewnymi niuansami. Który jest lepszy? Kwestia indywidualnych odczuć lekarzy oraz pacjentó. W naszej praktyce dostępne są wszystkie toksyny, pozostawiając pacjentom możliwość wyboru.

  Dawkowanie, mililitry, jednostki

  W naszej praktyce dawkowanie opieramy o jednostki objętościowe, a podstawową ilości jest 0,05 ml. Typowo na jeden punkt podajemy 0,05 ml do 0,1 ml roztworu, jednakowo dla obu toksyn - Botox / Vistabel oraz Azzalure / Dysport. Przed wykonaniem zabiegu określamy punkty iniekcji oraz objętości , którą zamierzamy w nie podać. Następnie sporządzamy odpowiednią ilość roztworu, uwzględniając markę zastosowanej toksyny. Producenci określają swoje własne jednostki mocy, które nie są ściśle porównywalne pomiędzy sobą. Dla osób przyzwyczajonych do posługiwania się jednostkami - 0,1 ml gotowego roztworu zawiera 4 j. Botox / Vistabel, lub 20 j. Azzalure / Dysport.

  Ceny zabiegów

  Dla najpopularniejszych obszarów:
  440-560 zł dla zmarszczek poziomych czoła, podajemy 0,2 - 0,4 ml botuliny,
  440-590 zł dla lwiej zmarszczki (0,2 - 0,45 ml),
  560-740 zł dla kurzych łapek (0,4 - 0,7 ml łącznie),
  680-950 zł dla dwóch obszarów czoła, tj. zmarszczki poziome + lwia zmarszczka (0,4-0,85 ml)
  900-1400 zł dla trzech obszarów - kurze łapki + całe czoło (0,8-1,55 ml).

  Widełki cenowe wynikają z różnego indywidualnego zapotrzebowania na botulinę. Określamy je wspólnie podczas konsultacji, odpowiednio do siły mimiki, stanu zmarszczek oraz oczekiwań pacjenta. Niższą ilość stosujemy u kobiet, zwłaszcza o słabszej mimice i mniej widocznych zmarszczkach. Większe wartości dotyczą najczęściej mężczyzn.
  W razie potrzeby lub na życzenie, podczas wizyty kontrolnej możemy stosować dostrzyknięcia w ryczałtowej cenie 25 zł za 0,05 ml (podstawowa ilość na jeden punkt iniekcji). Mniejsze obszary, jak np. zmarszczki palacza, dostępne są już od 190zł.

  >>> Ceny zabiegów toksyną botulinową.

  Okresowo dostępne są atrakcyjnie wycenione pakiety łączone z innymi zabiegami. Najbardziej aktualna oferta oraz praktyczne porady dostępne są zawsze u naszych konsultantek medycznych w recepcji lub na infolinii.

  Zabiegi botoksem wykonujemy od razu po konsultacji, w każdy dzień. 

 • Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage