↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Botox, Dysport

dr Ilona Osadowska · 53 · 2022-08-25 (akt.)

Czynnikiem aktywnym Botoksu jest toksyna botulinowa typu A.

Podanie jej podskórnie lub domięśniowo rozluźnia mięśnie mimiczne twarzy, likwidując w ten sposób przyczynę powstawania zmarszczek.

Zabiegi te są odwracalne, po kilku miesiącach mięśnie wracają do normalnego funkcjonowania. Ponowne wykonanie zabiegu przedłuża trwałość efektu o kolejne kilka miesięcy.

Do zabiegów wykorzystuje się toksynę botulinową typu A, której działanie zostało dokładnie zbadane, a staranny proces przygotowania do celów kosmetycznych gwarantuje sterylność i odpowiednią moc preparatu.

Botulina blokuje połączenia nerwowo-mięśniowe poprzez hamowanie uwalniania acetylocholiny. Prowadzi to do zahamowania przechodzenia bodźców nerwowych do mięśni. wywołując częściowe lub całkowite rozluźnienie mięśni. Efekt ten utrzymuje się w promieniu 1-2cm od miejsca podania preparatu toksyny botulinowej.

W trakcie jednej sesji pacjent otrzymuje łącznie ok. 60-100 jednostek botuliny. Jest to ilość ponad trzydziestokrotnie mniejsza od dawki, która mogła by spowodować u człowieka szkodliwe efekty. Efekt terapeutyczny ma charakter przemijający i utrzymuje się ok. 3-6 miesięcy. Do powrotu przekazywania impulsów dochodzi stopniowo wraz z tworzeniem się nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych.

Najlepsze efekty uzyskuje się stosując botulinę do wygładzania zmarszczek górnej części twarzy - czoła i okolic oczu.

Botox jest nazwą handlową producenta toksyny botulinowej, którym jest kanadyjska firma Allergan.

Podobnym preparatem toksyny botulinowej jest Dysport, dostarczany przez innego producenta.

Zobacz regularne ceny zabiegów toksyną botulinową


Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage