↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Laser frakcyjny CO2

dr Ilona Osadowska · 431 · 2019-03-18 (akt.)

SmartXide jest bardzo mocnym laserem frakcyjnym CO2. Daje znakomite efekty rewitalizacji skóry, jest także niezastąpiony w leczeniu blizn i rozstępów. Terapia polega wyłącznie na stymulowaniu organizmu do działania własnymi siłami. Zabiegi wykonujemy w Poznaniu i Szczecinie.

Wskazaniami do zabiegu laserem frakcyjnym CO2 są:

  • potrzeba odmłodzenia twarzy - osłabiona kondycja skóry,
  • blizny pourazowe.
  • blizny potrądzikowe,
  • rozstępy,
  • nadmiernie poszerzone pory oraz inne zagłębienia i nierówności skóry,

Technologia frakcyjna

Jest najnowszym osiągnięciem techniki laserowej w medycynie estetycznej. Jej największą zaletą jest leczenie bez tworzenia widocznych ran i bez wyłączania pacjentów z aktywności życiowej.

laser frakcyjny działanie Inaczej niż stosowane do tej pory urządzenia, laser frakcyjny nie odparowuje całej powierzchni skóry, ale dziurkuje ją tysiącami mikroskopijnych impulsów. Wytwarza w ten sposób mikrokolumny o średnicy 120 mikronów, pozostawiając wokół nich otoczenie zdrowej, nie uszkodzonej skóry. Dzięki wykorzystaniu naturalnego mechanizmu gojenia zdrowa skóra bardzo szybko zarasta usunięte mikrokolumny, a proces leczenia rozwija się bez tworzenia widocznej rany.

Dwa ważne efekty, które osiągamy w ten sposób to:

  • mniejsze dolegliwości pozabiegowe (bo mniejszy uraz),
  • szybsze gojenie, czyli krótszy czas powrotu do aktywności zawodowej (ponieważ zdrowe obszary skóry otaczające kolumny nekrotyczne bardzo przyspieszają ich gojenie).

Konsekwencją usunięcia tylko części powierzchni jest konieczność kilkukrotnego powtórzenia zabiegu. Podczas jednego zabiegu działamy na kilka do kilkudziesięciu procent powierzchni skóry.

Warto zauważyć, że laseroterapia frakcyjna polega wyłącznie na stymulowaniu organizmu do odpowiedniego działania własnymi siłami i nie jest związana z podawaniem jakichkolwiek zewnętrznych materiałów medycznych. Korzystnie wypada także w porównaniu z chirurgicznym liftingiem twarzy, podczas którego występuje problem osłabienia odżywienia skóry wskutek naruszenia siatki naczyń krwionośnych.

Odbudowa skóry i poprawa jakości

Jest dobrze widoczna w 5. tygodniu po zabiegu. Przebudowa kolagenu będzie trwała nadal, powodując wygładzanie i ujędrnianie skóry jeszcze przez 6-12 miesięcy. Efekty, które wytworzymy zabiegiem utrzymują się do 2 lat i podlegają naturalnemu procesowi starzenia skóry, który jest nieodwracalny. Po tym okresie wskazane będzie odnowienie cyklu zabiegów.

W przypadku blizn i rozstępów - ich redukcja będzie widoczna w 5. tygodniu po zabiegu, a co ciekawe - z upływem czasu blizna będzie coraz bardziej zanikać! Uzyskane tu efekty są trwałe, tzn. raz usunięta blizna znika definitywnie i nie odnowi się. Do całkowitego usunięcia blizny zazwyczaj potrzeba kilku zabiegów. Terapię blizn łączymy z innymi środkami leczniczymi celem uzyskania szybszego i bardziej satysfakcjonującego efektu.

Większość pacjentów widzi poprawę jakości skóry już po kilku dniach od zabiegu. Wynika to z niewielkiego obrzęku, który napina skórę i daje widoczny efekt maskowania zmarszczek oraz blizn. Nie jest to jednak właściwy ani ostateczny efekt zabiegu. Trwała odnowa skóry związana jest z przetworzeniem kolagenu, które trwa kilka tygodni.

Zabieg laserem frakcyjnym

laser frakcyjny zdjęcie

Na zdjęciu: zabieg laserem frakcyjnym na przedramię
(+) Powiększenie >
Zabieg polegający na naświetlaniu wiązką lasera trwa od kilku minut przy niewielkich obszarach, do 15-20 minut, przy rozległych obszarach, jak plecy, dekolt, brzuch. Jedno przyłożenie głowicy pozwala naświetlić kilkuset impulsami w ciągu sekundy obszar ok. 3 x 3 cm. Podawane impulsy są rozrzucone losowo tak, by uniknąć przegrzewania tkanki w jednym miejscu.

Planując wizytę w klinice, należy uwzględnić dodatkowo czas na oczyszczenie skóry przed zabiegiem i zastosowanie kremu znieczulającego (15 minut). Po zabiegu potrzebny będzie czas na schłodzenie i zabezpieczenie skóry (ok. 15 minut). Szczegółowe informacje o przygotowaniu przed zabiegiem podajemy podczas pierwszej konsultacji.

Znieczulenie

Niewielkie zabiegi, jak np. małe blizny możemy wykonać bez znieczulenia. Pozostałe zabiegi standardowo znieczulamy mocnym żelem dla większego komfortu pacjentów. Czas oczekiwania na działanie żelu znieczulającego wynosi 15 minut. Maści EMLA nie stosujemy ze względu na długi czas oczekiwania.

Postępowanie po zabiegu

Po zabiegu skórę chłodzimy okładami z lodem i zabezpieczamy maścią z antybiotykiem. Stosujemy także silnie nawilżające kremy. Silny rumień utrzyma się przez 1-3 dni i utrudni pokazywanie się publicznie. Po 24 godzinach możemy je ukryć, stosując odpowiednie kosmetyki maskujące. Słabnące zaczerwienienie może utrzymywać się przez 3 do 10 dni, ale zazwyczaj nie przeszkadza już w pracy.

Cykl leczenia

Leczenie prowadzimy w cyklu 3 - 5 zabiegów, które wykonujemy w odstępach 4 - 6 tygodni. Ilość zabiegów i odstępy zależą m.in. od rodzaju usuwanej dolegliwości i fototypu skóry. Plan leczenia opracowujemy podczas pierwszej konsultacji.

Ceny zabiegów

Zabiegi na niewielkie blizny dostępne są od 190 zł. Zabiegi rewitalizacji skóry i usuwania rozstępów na większych obszarach, jak np. cała twarz, dekolt czy plecy, kosztują 490 do 1790 zł. Przy bliznach potrądzikowych cena jest znacznie niższa i ustalana indywidualnie. Szczegółowa wycena określana jest podczas konsultacji lekarskiej. Więcej w cenniku.

Nasz laser - SmartXide

W naszej praktyce używamy lasera SmartXide firmy DEKA z modułem frakcyjnym. Laser na dwutlenku węgla (CO2) emituje wiązkę o długości fali 10 600 nm (średnia podczerwień). Moc lasera wynosi 30 W, jednak w zabiegach laseroterapii frakcyjnej wykorzystujemy jedynie jej ułamek, odpowiedni do osiągnięcia efektu leczniczego. Promień lasera o średnicy 120 mikrometrów odparowuje w skórze mikrokolumny o głębokości do 2 mm. W sąsiedztwie działania wiązki lasera skóra zostaje podgrzana, co stymuluje m.in. pożądany proces odnowy kolagenu.

Istotną zaletą lasera jest sposób rozwijania mocy oraz kształt impulsu. Są one generowane w taki sposób, że odparowanie odbywa się bez zwęglania okolicznej tkanki.. Zabieg jest całkowicie bezkrwawy, ponieważ promień lasera koaguluje tkankę i zamyka napotkane naczynia krwionośne.

SmartXide umożliwia osiąganie efektów wcześniej zupełnie nierealnych - np. usuwanie blizn i rozstępów, głęboką odnowę skóry (resurfacing), podgrzewanie jej głębokich warstw w celu wywołania procesów naprawczych i odnowy kolagenu, a to wszystko bez wyłączania pacjentek z normalnego funkcjonowania.

Co ważne - urządzenie umożliwia lekarzowi swobodę regulację najważniejszych parametrów, takich jak gęstość i kształt siatki, moc oraz czas trwania impulsów. Parametry te dobierane są indywidualnie odpowiednio do oczekiwanego efektu, biorąc pod uwagę fototyp skóry, jej kondycję oraz stopień zaawansowania zmian. Najnowsze oprogramowanie umożliwia także trafianie kilkoma impulsami w to samo miejsce, co pozwala sięgać jeszcze głębszych warstw w razie potrzeby.

SmartXide jest bardzo dobrym laserem. Zdecydowaliśmy się na niego po wielomiesięcznych testach innych urządzeń oraz po rozmowach z kilkoma doświadczonymi lekarzami zagranicznymi, specjalizującymi się w terapiach laserowych. Z perspektywy czasu jesteśmy bardzo zadowoleni z jego zakupu. Nie tylko my - producent, DEKA informuje, że obecnie w USA pracuje ponad 1000 sztuk ich laserów.

SmartXide produkowany jest przez amerykańsko-włoski koncern DEKA MELA, specjalizujący się w produkcji laserów medycznych. Jednym z jego znanych produktów jest system SmartLipo do laserowego usuwania tkanki tłuszczowej.

Laser i moduł frakcyjny posiadają dopuszczenia amerykańskiej Agencji ds Leków i Żywności (FDA) numer K031224 oraz K072159.

Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage