↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Laser frakcyjny MOSAIC

dr Ilona Osadowska · 403 · 2008-06-14

MOSAIC jest zaawansowanym laserem do zastosowań estetycznych. Bazuje na ostatnich osiągnięciach laseroterapii frakcyjnej. Znakomity w leczeniu blizn, dobrze sprawdza się także w leczeniu rozstępów oraz usuwaniu niektórych przebarwień. Daje dobre efekty długoterminowej rewitalizacji skóry poprzez wywołanie odbudowy kolagenu i elastyny. Stosowany jest także do szybkiego przygotowania skóry pod kątem wielkiego wyjścia.

laser mosaic Wskazaniami do zabiegu laserem MOSAIC są:

 • blizny pourazowe i potrądzikowe,
 • rozstępy,
 • nadmiernie poszerzone pory skóry,
 • inne zaglębienia i nierówności skóry,
 • potrzeba odmłodzenia twarzy - osłabiona kondycja skóry,
 • zmiany starzeniowe i fotostarzeniowe skóry,
 • zmiany pigmentowe typu melazma.

Technologia typu fraksel jest najnowszym osiągnięciem techniki laserowej stosowanej w medycynie estetycznej. Największą zaletą laseroterapii frakcyjnej jest leczenie bez tworzenia widocznych ran i bez wyłączania pacjentów z aktywności życiowej.

zabieg laserem frakcyjnym Laseroterapia frakcyjna (LF)

Inaczej niż stosowane do tej pory lasery, Mosaic nie naświetla lub odparowuje jednorodnie całej powierzchni skóry, ale dziurkuje ją tysiącami mikroskopijnych impulsów. Wytwarza w ten sposób kolumny oparzeń pozostawiając wokół nich siateczkę utworzoną ze zdrowej, nie uszkodzonej skóry. Dlatego proces leczenia rozwija się bardzo szybko i bez tworzenia widocznej rany.

Dzięki temu osiągamy dwa ważne efekty:

 • mniejsze dolegliwości pozabiegowe (bo zabieg powoduje mniejszy uraz),
 • szybsze gojenie, czyli krótszy czas powrotu do aktywności zawodowej (ponieważ zdrowe obszary skóry otaczające kolumny nekrotyczne bardzo przyspieszają ich gojenie).

Konsekwencją fragmentarycznego naświetlania jest konieczność kilkukrotnego powtórzenia zabiegu tak, by odpowiednio duża część powierzchni została poddana działaniu lasera. Podczas jednego zabiegu działamy na kilka do kilkudziesięciu procent powierzchni skóry.

Oczekiwane efekty terapii

Większość pacjentów widzi poprawę jakości skóry już po kilku dniach od zabiegu. Wynika to z niewielkiego obrzęku, który napina skórę i daje widoczny efekt maskowania zmarszczek oraz blizn. Nie jest to jednak ostateczny efekt zabiegu. Trwałe efekty odnowy skóry związane są z przetworzeniem kolagenu, które następuje dopiero po ok. 4 tygodniach po zabiegu.

Odbudowy skóry będzie dobrze widoczna po 4-5 tygodniach od zakończeniu cyklu zabiegów. Przebudowa kolagenu będzie jednak trwała nadal, powodując wygładzanie i ujędrnianie skóry jeszcze przez 6-12 miesięcy po zabiegu.

Efekt odnowy skóry, uzyskany po cyklu terapii jest stosunkowo długotrwały i utrzymuje się przez kilka sezonów.

Zabieg

mosaic laser Zabiegi polegający na naświetlaniu laserem trwa od 10 do 40minut, w zależności od powierzchni wybranego obszaru skóry. Planując wizytę w klinice, trzeba uwzględnić jeszcze ok. 1 godzinę na oczyszczenie skóry przed zabiegiem i nałożenie kremu znieczulającego oraz ok. 0,5 godziny na schłodzenie skóry po zabiegu. Szczegółowe informacje o przygotowaniu przed zabiegiem podajemy podczas pierwszej konsultacji.

Znieczulenie

Większość zabiegów wymaga starannego znieczulenia maścią EMLA, najlepiej z opatrunkiem okluzyjnym. Po nałożeniu maści znieczulenie trwa ok 30 - 60 minut. Znieczulenie nie jest potrzebne przy zabiegach wykonywanych z najmniejsza mocą, przeznaczonych do przygotowania skóry na wielkie wyjście. Przy zabiegach obliczonych na bardziej długotrwały efekt stosujemy większą moc naświetlania. Wówczas znieczulenie jest niezbędne.

Postępowanie po zabiegu

Po zabiegu skórę chłodzimy okładami z lodem, zimną wodą. Stosujemy także silnie nawilżające kremy. Po zabiegu można powrócić do normalnej aktywności życiowej, unikając słońca i gorących kąpieli.

Przeciwwskazania
Zabiegów nie należy wykonywać gdy zachodzi jedna z poniższych sytuacji:

 • niezaleczone infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze w miejscu przeznaczonym do leczenia,
 • ciąża lub karmienie piersią,
 • choroba nowotworowa,
 • wypełniacze obecne w miejscu przeznaczonym do zabiegu.
Objawy uboczne

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić rumień, który utrzymuje się do 24 godzin. Może mu towarzyszyć łagodny obrzęk skóry, ustępujący stopniowo w ciągu kilku dni. Objawy uboczne po zabiegu przypominają oparzenia słoneczne jak po silnym opalaniu. Nasilenie i stopień dolegliwości w znacznej mierze zależą od rodzaju skóry.

Cykl leczenia

Leczenie obliczone na długotrwałe efekty prowadzimy w cyklu 3 - 6 zabiegów, które wykonujemy w odstępach 2 - 6 tygodni. Ilość zabiegów i odstępy zależą m.in. od rodzaju usuwanej dolegliwości, rodzaju skóry pacjentki. Plan leczenia opracowujemy podczas pierwszej konsultacji.

mosaic usuwanie blizn Ceny zabiegów

Zabieg na niewielkie blizny dostępne są od 350 zł. Zabiegi rewitalizacji skóry i usuwania rozstępów na większych obszarach, jak np. cała twarz, dekolt czy plecy, kosztują 1200 do 1900 zł. Przy bliznach potrądzikowych cena jest niższa i wynosi 50-80 % ceny w/w zabiegów. Szczegółowa wycena określana jest podczas konsultacji lekarskiej. Więcej w cenniku.

Laser MOSAIC

Urządzenie wykorzystuje laser typu Er:Glass (erb - szkło) o długości fali 1550 nm, odpowiadającej bliskiej podczerwieni. Promienie o tej długości nie są widoczne dla oka. Wiązka lasera przenika przez naskórek docierając w głąb tkanki do 1,7 mm, gdzie wytwarza kolumny nekrotyczne o średnicy 100 do 200 µm . MOSAIC jest laserem nieablacyjnym, tzn. wiązka nie odparowuje naskórka, ale przenika przez niego. Zaletą tego jest, że po zabiegu tkanka pokryta jest nieuszkodzonym naskórkiem, co zabezpiecza ją przed zakażeniem lub infekcją.