↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Lipoliza iniekcyjna

dr Ilona Osadowska · 238 · 2017-10-07 (akt.)

Iniekcyjna metoda usuwania tkanki tłuszczowej przeznaczona jest do korekcji niewielkich poduszek tłuszczowych ciała. Typowe zastosowania - podbródek i żuchwa, niewielkie nadmiary tłuszczu w okolicach pach, stanika oraz nad kolanami. Dawniej niezbyt przewidywalna, obecnie - po udoskonaleniu preparatów - daje dość dobre efekty jeśli zastosujemy ją zgodnie ze wskazaniami.

Zabieg polega na iniekcji preparatu aktywnego bezpośrednio do tkanki tłuszczowej, którą chcemy usunąć. 

Dermaheal LL, Aqualyx

W naszej klinice stosujemy dwa wyselekcjonowane preparaty - Dermaheal LL zawierający biopeptydy oraz włoski Aqualyx. Dermaheal wyróżnia się zawartością peptydów biomimetycznych oraz dobrym działaniem antycellulitowym. Aqualyx opracowany został pod kierunkiem prof. Motolese, wieloletniego promotora iniekcyjnej metody redukcji tkanki tłuszczowej. W obu przypadkach podany materiał rozpuszcza błony komórek tłuszczowych, w wyniku czego ich zawartość - płynne trójglicerydy - uwalniane są do organizmu i dalej usuwane normalnym szlakiem metabolicznym. Za pośrednictem układu limfatycznego przekazywane są do wątroby, gdzie ulegają rozkładowi. Wybór preparatu może być podyktowany przez okoliczności zabiegu, ale może też wynikać z indywidualnego upodobania pacjentki. Zarówno  Dermaheal jak i Aqualyx stosujemy w formie iniekcji metodą wachlarzową, kaniulą, z niewielkiej ilości wkłuć.

Teraz kaniula

Kaniula zbliżona jest wielkością do igły, natomiast różni się od niej zakończeniem - ma gładką, półokrągłą końcówkę i otwór do iniekcji z boku, zamiast ostrego tnącego szpica. Po przekłuciu skóry kaniula nie przecina tkanki podskórnej jak igła, ale prześlizguje się przez nią, ograniczając do minimum uszkodzenia. Zastosowanie elastycznej kaniuli oraz metody wachlarzowej pozwala znacznie ograniczyć ilość wkłuć w porównaniu do klasycznej metody z licznymi przekłuciami skóry. Technik taka ogranicza ślady po zabiegu oraz minimalizuje ryzyko powstania krwiaka oraz innych uszkodzeń tkanki.

Zabieg, znieczuleniekre

Zabieg trwa ok. 5 do 15 minut, jest mało bolesny i najczęściej nie wymaga znieczulenia. Na życzenie możemy zastosować żel znieczulający. Po zabiegu od razu można wrócić do normalnej aktywności. Ponieważ usunięty tłuszcz będzie usuwany przez wątrobę, przed wykonaniem zabiegu musimy upewnić się co do sprawnego funkcjonowania szlaków metabolicznych organizmu, szczególnie wątroby.

Cykl zabiegów, oczekiwane efekty

Cykl terapii obejmuje typowo 2 do 4 zabiegów co 2-4 tygodnie, wg indywidualnych wskazań. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. 

Lipoliza iniekcyjna dawniej

Metoda zyskała dawniej sporą popularność, głównie za sprawą  niskiego - w porównaniu do liposukcji - kosztu zabiegów oraz równie niewielkich wymagań. Do jej wykonywania wystarczał gabinet zabiegowy o podstawowym standardzie i strzykawka, bez żadnego specjalistycznego wyposażenia. Była jednak mniejs bezpieczna i nie całkiem przewidywalna, a często stosowana przez lekarzy bez przygotowania zabiegowego. Efektem bywała słaba satysfakcja pacjentów, długo utrzymujące się dolegliwości pozabiegowe oraz  powikłania, wśród których zdarzała się martwica skóry. Obecnie, po udoskonaleniu preparatów oraz techniki zabiegowej, metoda ta jest bezpieczniejsza i skuteczniejsza niż dawniej. Naszym zdaniem wciąż może być stosowana, jednak wskazania do niej są dość ograniczone. Dermaheal LL dobrze sprawdza się także w zabiegach redukcji cellulitu.

Atuty metody

Zalety metody to stosunkowo przystępna cena zabiegu oraz stosunkowo niewielka urazowość. W przypadku niewielkich poduszeczek tłuszczowych zabieg taki może być wystarczającym rozwiązaniem. Zazwyczaj wykonujemy kilka sesji w ramach jednego cyklu. Leczenie rozłożone na kilka zabiegów pozwala naturalnie rozłożyć koszty terapii na raty. Metoda będzie raczej niewskazana dla pacjentów dojeżdżąjących z daleka, właśnie ze względu na potrzebę powtarzania zabiegów. 

Jeśli lipoliza iniekcyjna nie pomaga - LipoLife, Body Jet, SmartLipo

W przypadku gdy korygowany obszar jest większy, potrzebujemy radykalnej lub szybko widocznej poprawy - lipoliza iniekcyjna może nie dać satysfakcjonujących efektów mimo powtarzania zabiegów. W takim przypadku skuteczniejsze mogą być metody usuwające tłuszcz przez odessanie, wśród których polecamy laserowe zabiegi LipoLife oraz liposukcję strumieniem wodnym Body Jet

LipoLife jest najnowszą metodą lioposukcji laserowej, którą wprowadziliśmy do Polski w sierpniu 2016 r. W rękach doświadczonego chirurga oferuje sporo atutów - delikatny, efektywny i niemal bezkrwawy zabieg, mimalne ryzyko powikłań oraz szybki powrót do normalnej aktywności. Wykonywana w znieczuleniu miejscowym z płytką sedacją. Atutem LipoLife jest także mocna stymulacja obkurczania oraz jędrniania skóry. Dużą zaletą metody jest możliwość przeszczepu pobranej tkanki tłuszczowej, np. do powiększenia piersi, pośladków lub wypełnienia w obrębie twarzy. 

Body Jet daje efekty lepsze od klasycznej liposukcji, przy minimalnej tylko urazowości, znieczuleniu miejscowym i krótkim okresie wyłączenia po zabiegu. Nie stymuluje kurczenia skóry, w przeciwieństwie do metody laserowej. Body Jet także umożliwia przeszczep usuniętego tłuszczu do innego miejsca ciała, np. do powiększenia piersi.

SmartLipo wykonujemy obecnie laserem II generacji z odsysaniem niskociśnieniowym. Metoda jest starsza i delikatniejsza niż LipoLife, dlatego sprawdzi się raczej w przypadku korekcji niewielkich obszarów ciała. Typowo - podbródek, linia żuchwy, kolana, wiotki brzuch. SmartLipo jako metoda laserowa jednocześnie napina i obkurcza skórę w miejscu poddanym zabiegowi. Nie może być stosowana do przeszczepu, ponieważ nieodwracalnie niszczy usuwane komórki tłuszczowe. 

Więcej: Usuwanie tkanki tłuszczowej · Liposukcja LipoLife · SmartLipo · Body Jet · Leczenie cellulitu

Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage