↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Usuwanie znamion i brodawek

dr Ilona Osadowska · 185 · 2019-03-21 (akt.)

Znamiona barwnikowe występują u każdego człowieka, przeciętnie ponad dwadzieścia rozsianych na całym ciele. Są one zmianami nowotworowymi skóry, najczęściej o charakterze łagodnym i zupełnie niegroźnym. Wśród nich zdarzają się jednak nowotwory złośliwe, ponadto łagodne znamiona mogą z czasem zmieniać się w złośliwe. Dlatego zmiany skórne wymagają uwagi, a oprócz względów estetycznych usuwamy je ze wskazań medycznych.

Kiedy do lekarza

Jeśli zauważymy jeden z poniższych objawów:

  • znamię jest niesymetryczne lub ma granice nierówne i nieregularne,
  • znamię ma kolor ciemny lub posiada kilka kolorów,
  • znamię ma ponad 6 mm średnicy,
  • pojawiło się nowe znamię, którego jeszcze niedawno nie było,
  • znamię zmieniło wygląd, strukturę lub rozmiar,
  • znamię swędzi lub krwawi,

to traktujemy tę zmianę  jako podejrzaną. Powinniśmy wtedy udać się do lekarza z doświadczeniem w leczeniu zmian skórnych celem zdiagnozowania oraz określenia dalszego postępowania.

>> Na jakie cechy znamion zwrócić uwagę i jak postępować gdy je zauważymy - rozmowa z dr Iloną Osadowską, Radio Szczecin

Oprócz znamion barwnikowych, występuje wiele innych rodzajów zmian skórnych: brodawki, włókniaki, tłuszczaki, kurzajki, kłykciny, brodawki łojotokowe. Usuwamy je zarówno ze wskazań estetycznych, jak i medycznych.

Powiększenie ... Cel leczenia i spodziewane efekty

Jeśli mamy do czynienia ze zmianą podejrzaną, celem leczenia jest wyeliminowanie zagrożenia nowotworem poprzez usunięcie jej w całości, z marginesem bezpieczeństwa. Stosujemy wtedy klasyczne metody wycięcia chirurgicznego. Oddając wycinek do badania histopatologicznego oczekujemy potwierdzenia, że zmiana miała charakter łagodny oraz że została usunięta w całości z zachowaniem marginesu bezpieczeństwa. W przypadku zmian na twarzy, szyi lub w innych okolicach widocznych celem leczenia jest także usunięcie dyskomfortu estetycznego. Zawsze staramy się uzyskać minimalne lub wręcz niewidoczne blizny po zabiegu i większości przypadków się to udaje.

W przypadku zmian o charakterze łagodnym możemy zastosować zabiegi laserowe, które są bardziej komfortowe dla pacjenta. Wówczas jednak zmiany zostają odparowane i nie ma możliwości zbadania ich pod kątem złośliwości, dlatego zabiegi te zarezerwowane są dla zmian które nie budzą wątpliwości onkologicznych, np. włókniaki, kłykciny, niektóre zmiany barwnikowe.

Wstępna ocena zmian skórnych

Charakter zmiany skórnej może być z dużym prawdopodobieństwem określony przez lekarza z odpowiednim doświadczeniem na podstawie jej wyglądu oraz badania dermatoskopowego. Niemniej badanie takie nie daje całkowitej pewności. Są bowiem zmiany, w których proces nowotworowy rozwija się w głębi i nie jest widoczny nawet w badaniu dermatoskopowym. Są to przypadki bardzo rzadkie i dotyczą przede wszystkim znamion barwnikowych, ale zdarzają się także wśród tłuszczaków, kurzajek i ganglionów.

Dermatoskopowa ocena zmian skórnych

Dermatoskop jest urządzeniem ułatwiającym ocenę i klasyfikację obserwowanych zmian. Szczególnie istotna w przypadku znamion barwnikowych. W przypadku wątpliwości co do łagodnego charakteru zmiany wdrażąmy postępowanie jak dla zmiany nowotworowej, tj. chirurgiczne usunięcie z marginesem bezpieczeństwa oraz oddanie wyciętej próbki do badania histopatologicznego. Ostateczne potwierdzenie  otrzymamy z laboratorium w ciągu kilku do kilkunastu dni, z dokładnym rozpoznaniem usuniętej zmiany. W wstępnej fazie najważniejsze jest doświadczenie lekarza zajmującego się zmianami skórnymi. 

Jak usuwamy zmiany skórne

Stosujemy kilka metod, które dobieramy do konkretnej sytuacji. Zabiegi w obrębie twarzy i ciała wykonuje doświadczony zespół chirurgów oraz dermatolog z zachowaniem szczególnej troski o niewidoczną bliznę oraz ładny efekt estetyczny. Zmiany w okolicach intymnych są oceniane oraz usuwane przez specjalistę ginekologii. 

Laserowe usuwanie zmian skórnych

Bardzo komfortowa i szybka metoda, która może być stosowana do usuwania zmian łagodnych. Wiązka lasera odparowuje tkankę likwidując w ten sposób problem. Jeśli stosujemy laser na dwutlenek węgla, jednocześnie zamyka on naczynia krwionośne co ogranicza krwawienie przy zabiegu. Doskonała metoda do usuwania mnogich włókniaków. W przypadku zmian o charakterze niepewnym nie możemy zastosować lasera, ponieważ odparowuje on tkankę którą należałoby poddać badaniu histopatologicznemu niszcząc ją bezpowrotnie. W takim przypadku konieczne będzie wycięcie klasyczne.

Klasyczne chirurgiczne wycięcie

Wycięcie klasyczne z marginesem stosujemy w przypadku wszystkich znamion podejrzanych o zmiany nowotworowe, a także większych brodawek, tłuszczaków, niektórych kurzajek. Obowiązuje staranność i dbałość o estetykę blizn - cięcia zgodne z liniami skóry oraz specjalnie dobierane materiały szewne o podwyższonej jakości. Wycinki oddajemy do badania histopatologicznego. Po zabiegu przez pewien okres musimy postarać się o jak najlepsze wygojenie skóry oraz minimalną bliznę. W tym okresie nie należy się opalać na świetle słonecznym ani na solarium, nie korzystać z sauny itp.

Stosujemy tu m.in. metodę sztancowania, która daje bardzo ładnie gojące się i szybko znikające blizny.

Jeśli zmiany są dobrze uszypułowane i zachowują charakter łagodny, możemy usunąć je lancetronem. Metoda ta szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku włókniaków, przypomina trochę zwykłe golenie. Lancetron pozostawia minimalne blizny, nie ma potrzeby zakładania szwów, świetnie nadaje się do szybkiego usunięcia zmian mnogich, nawet kilkuset sztuk podczas jednego zabiegu. Ponieważ nie dochodzi do nacięcia skóry, po zabiegach tych nie ma większych ograniczeń. W praktyce, metoda stosowane jest już rzadko, zostałą zastąpiona dużo wygodniejszymi zabiegami laserowymi.

Stosujemy także kriochirurgię, której unikalną cechą jest znakomity proces gojenia. Jest to jedyna metoda zabiegowa nie powodująca tworzenia blizn. Zabieg polega na precyzyjnym, punktowym podaniu czynnika wymrażającego przez odpowiednio dobrane dysze. Kriochirurgię stosujemy najczęściej w przypadku usuwania kurzajek, a także usuwania niektórych starych blizn przerostowych.

W przypadku usuwania gangliona, który jest otorbioną jamą z płynem, domyślnie stosujemy nakłucie i odciągnięcie zawartości. Gangliony dość często się odtwarzają, wówczas odciągnięcie powtarzamy nawet do trzech razy. Jeśli ganglion uparcie powstanie ponownie, możemy zastosować klasyczne chirurgiczne wycięcie.

Jeśli mamy do czynienia z brodawką łojotokową, zastosujemy także zabiegi głębokiej dermabrazji. Usunięta w ten sposób brodawka znika i nie odrasta, po zabiegu nie pozostaje blizna, nie ma też większych ograniczeń w postępowaniu pozabiegowym.

Więcej: Laserowe usuwanie zmian skórnych

Ceny usuwania zmian skórnych

Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage