↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Powiększanie piersi tłuszczem zdjęcie Shanya

Powiększanie piersi tłuszczem

dr Ilona Osadowska · 566 · 2022-08-10 (akt.)
Informacje Konsultacje Lekarze, Kliniki Ceny Zdjęcia

Zabieg polega na pobraniu własnych komórek tłuszczowych bez ich uszkadzania, a następnie podaniu ich w piersi. Bardzo dobra metoda do  upiększenia piersi niewielkich, a także także korekty kształtu lub asymetrii biustu. Piersi powiększane własnym tłuszczem wyróżniają się atrakcyjnym, naturalnym wyglądem. Unikalnymi zaletami są długotrwały efekt oraz wysoki profil bezpieczeństwa metody. Zabieg wykonujemy bezpośrednio po pobraniu komórek tłuszczowych, w trakcie minimalnie inwazyjnej liposukcji LipoLife lub Body Jet. 

ZOBACZ NA INSTA
Powiększanie piersi własnym tłuszczem, efekty dzień po zabiegu Piersi powiększanie własnym tłuszczem - rozmowa live dr Iloną Osadowską

 

Zastosowanie własnego tłuszczu do modelowania daje doskonałe efekty, ponieważ piersi po zabiegu są bardzo naturalne i wyglądają świetnie. O ile implanty w większości przypadków rozpoznajemy od razu, piersi powiększone tłuszczem zachowują się całkowicie naturalnie i nie wykazują żadnych śladów ingerencji medycznej. 

Najlepsze efekty osiągamy u kobiet w wieku 30-50 lat, po porodach i karmieniu, których naturalne piersi są niezbyt duże a stopień opadania umiarkowany. Piersi powiększamy proporcjonalnie we wszystkich obszarach. Wszystkie pacjentki zaskoczone są wyraźną poprawą jakości skóry piersi i dekoltu, która uwidacznia się w ciągu 1-2 miesięcy po zabiegu. Następuje ona w wyniku działania komórek macierzystych, zawartych w przeszczepianym tłuszczu. Satysfakcja kobiet po dobrze wykonanym zabiegu sięga 95%.

Godna odnotowania jest także satysfakcja mężczyzn - partnerów kobiet, które wykonały zabieg. Panowie są zadowoleni szczególnie z naturalnego kształu i zachowania nowych piersi.

Wskazania do lipoiniekcji piersi:

  • piersi niewielkie lub umiarkowanie duże, o niewielkim stopniu opadania,
  • niesymetria lub nierówności piersi, 
  • potrzeba usunięcia implantów piersi, następnie odbudowy natrualnej,
  • rekonstrukcja piersi po mastektomii.

W przypadku rekonstrukcji piersi po mastektomii mamy do czynienia z całkowitą odbudową w warunkach tkanki osłabionej radio- oraz chemioterapią. Wówczas pierwszym naszym celem jest przywrócenie właściwej kondycji skóry oraz tkanki podskornej, dopiero potem formowane sa piersi. Całość terapii po mastektomii obejmuje 4 do 6 zabiegów. 

Powiększanie piersi tłuszczem

Przygotowanie do zabiegu 

Do powodzenia terapii będziemy potrzebować odpowiedniego zapasu tkanki do pobrania. Może być on zlokalizowany w okolicy brzucha, bioder, ud wewnętrznych, talii, czyli typowych obszarów, z których bywa on usuwany. Kobiety bardzo szczupłe, nie dysponujące odpowiednią ilością tkanki tłuszczowej, mogą być proszone o przybranie na wadze przed zabiegiem.

Terapia ta wymaga od pacjentki cierpliwości. Przez kilka tygodni po zabiegu piersi wymagają specjalnej opieki. Dbamy o odpowiednią temperaturę - unikamy wychłodzenia, nosimy cieplejszą odzież. Unikamy także ucisku, dlatego tymczasowo nie używamy biustonosza. Rekompensatą są odpowiednio większe, naturalne piersi. Po zakończeniu terapii i zrośnięciu komórek tłuszczowych z organizmem, nowy kształt będzie trwały. Nowe piersi będą się zachowywać całkowicie naturalnie także w tym aspekcie, że jeśli kobieta przytyje, to w sposób naturalny powiększą się także jej piersi.

Autologiczny przeszczep komórek  tłuszczowych

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i składa się z trzech etapów: klasycznej liposukcji, odseparowania żywych komórek tłuszczowych do dalszej iniekjci, oraz z zabiegu modelowania piersi. W terminologii angielskiej zabieg określany jest jako BEAULI (Breast Augmentation and Reconstruction by Lipotransfer).

Przeszczep tkanki tłuszczowej, choć znany od ponad stu lat, w celach estetycznych nie był dotychczas stosowany na szerszą skalę. Przyczyną były trudne do spełnienia wymagania niezbędne do przetrwania komórek tłuszczowych w satysfakcjonująej ilości. Przełom przyniosło dopiero zastosowanie minimalnie inwazyjnych metod liposukcji, takich jak LipoLife oraz Body Jet. Ponieważ nie uszkadzają one komórek tłuszczowych podczas liposukcji, możemy podać je ponownie do organizmu w celu ponownego wrośnięcia i włączenia w procesy metaboliczne.

W Europie od kilku lat zabieg ten akceptowany jest przez kolejne towarzystwa medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej. W naszej klinice wykonujemy lipotransfery od roku 2012. 

Trzy etapy zabiegu

powiększanie piersi tłuszczem1) Pobranie tkanki tłuszczowej

Tłuszcz pobierany jest zazwyczaj z brzucha, pośladków lub bioder. Aby go pobrać, wykonujemy zabieg liopsukcji (w naszej klinice: LipoLife lub Body Jet, na filmie: Body Jet) zmodyfikowany w ten sposób, by uzyskać jak najwięcej nieuszkodzonych komórek tłuszczowych, nadających się do dalszego zastosowania. Stosowane jest znieczulenie miejscowe nasiękowe.


powiększanie piersi tłuszczem2) Izolowanie komórek tłuszczowych

Procedura ta ma na celu oddzielenie nieuszkodzonych komórek tłuszczowych od pozostałych, płynnych trójglicerydów oraz innych  płynów ustrojowych. Ułatwia ją zastosowanie urządzenia LipoCollector. Po uzyskaniu odpowiedniej ilości tłuszczu jest od zbierany w strzykawkach celem dalszego zastosowania. Do iniekcji stosowane są tylko zdrowe, nieuszkodzone komórki tłuszczowe.


powiększanie piersi tłuszczem3) Iniekcja komórek w wybrane obszary

Komórki podawane są piersi odpowiednio do indywidualnych potrzeb. Tłuszcz podajemy w taki sposób, by uzyskać jak największe prawdopodobieństwo ich przyjęcia przez organizm. Służy temu odpowiednia technika - podajemy je w niewielkich ilościach przy pomocy cienkiej kaniuli, unikając dużych depozytów i skupisk. Sukces iniekcji polegać będzie na tym, że organizm przyjmie komórkę - zostanie ona unaczyniona i włączona do normalnych procesów metabolicznych.

Po każdym zabiegu potrzebujemy kilku tygodni na ustabilizowanie efektu oraz ok. 6 miesięcy na zakończenie procesu integracji komórek tłuszczowych przez organizm. Po tym czasie zabieg możemy powtórzyć. Procedurę lipoiniekcji możemy powtarzać kilkukrotnie, w miarę potrzeby, w celu osiągnięcia zamierzonego, trwałego efektu estetycznego.

Postępowanie po zabiegu

Wymaga ono nieco cierpliwości przez pierwsze kilka tygodni - nie nosimy biustonosza, unikamy ucisku i szoków termicznych, jak np. opalanie, sauna czy basen. Przez pierwszy okres wymagana jest większa dbałość o podane komórki tłuszczowe, celem ich ukrwienia i zrośnięcia z organizmem. Większość pacjentek czuje się wystarczająco dobrze, by od razu po zabiegu wrócić do pracy. Bezpośrednio po zabiegu może być odczuwalny dyskomfort typowy dla nakłucia.

Efekty po zabiegu

Podczas jednego zabiegu podajemy 250-350 ml tłuszczu na każdą stronę. Odpowiada to w przybliżeniu powiększeniu  rozmiaru o jedną miseczkę. W przypadku asymetrii możemy ją w pewnych granicach korygować.

Osiągnięty efekt widoczny jest od razu po zabiegu. W ciągu najbliższych kilku tygodni nieco osłabnie, ponieważ część komórek nie zostanie przyjęta przez organizm. Obecnie ocenia się, że można uzyskać trwałe związanie 3/4 podanych komórek. Ustabilizowanie efektu trwa ok. 2 miesięcy, zaś utrwalenie do sześciu. Następnie, w razie potrzeby, można będzie wykonać kolejny zabieg uzupełniający. Najlepsze efekty przynosi wykonanie dwóch lub więcej zabiegów w jedno miejsce, zależnie od problemu który korygujemy oraz innych uwarunkowań. Szczegóły ustalone są podczas pierwszej konsultacji. W przeszczepianym tłuszczu znajdują się komórki macierzyste o dużym potencjale regeneracyjnym. Ich obecność będzie miała pozytywny wpływ na kondycję skóry i jej napięcie, objawi się w dłuższej perspektywie czasowej - po zakończeniu cyklu terapii.

Rekonstrukcja po mastektomii

Daje bardzo dobre i naturalne efekty, jest jednak trudniejsza i bardziej długotrwałą od standardowych zabiegów powiększających.  Przyczyną jest wymagany duży stopień odbudowy oraz osłabienie tkanki, jeśli stosowana była radio- lub chemioterapia. W takim przypadku trzeba będzie liczyć się z dłuższym cyklem, składającycm się z 5-7 zabiegów do osiągnięcia ostatecznego efektu estetycznego. 

Ryzyko zabiegu

Ryzyko zabiegu jest umiarkowane i związane głównie z przerwaniem ciągłości skóry wskutek iniekcji. Zabieg może powodować powstanie krwiaków i zaczerwienienia. Przez pewien  czas w miejscu iniekcji może być odczuwane swędzenie. Ryzyko immunologiczne jest ograniczone, ponieważ nie podajemy żadnych obcych substancji. Istnieje także ryzyko związane z efektem estetycznym zabiegu. W przeciwieństwie do wypełniaczy kwasu hialuronowego, raz podanej tkanki tłuszczowej nie można łatwo usunąć. Dlatego lepiej wykonać zabieg umiarkowany i w razie potrzeby powtórzyć go ponownie, niż wywołać trwały, zbyt duży efekt. Pacjentki zainteresowane powiększeniem piersi pozostają po zabiegu pod regularną kontrolą radiologiczną. W przeszłości zabieg ten uważany był za niepewny i ryzykowny. Obecnie, w świetle kolejnych badań dokumentujących bezpieczeństwo onkologiczne, zabieg zalecany jest kolejne towarzystwa chirurgii plastycznej, m.in. niemieckie, włoskie oraz francuskie.

Modelowanie piersi własnym tłuszczem a implanty

Zabieg tkanką tłuszczową wyróżnia się kilkoma istotnymi atutami:

  • niezrównany efekt estetyczny - piersi są całkowicie naturalne w wyglądzie, dotyku i zachowaniu,
  • bezpieczeństwo dla organizmu - nie podajemy żadnych obcych substancji, wyłącznie własne komórki tłuszczowe,
  • stabilność - po ustabilizowaniu efektu nie ma ryzyka przemieszczenia implantu w przyszłości ani potrzeby wymiany wskutek np. reakcji immunologicznej,
  • wysoka trwałość efektów - komórki tłuszczowe po zintegrowaniu przez organizm utrzymują się przez lata, pozwalając cieszyć się trwałym i estetycznym efektem.


Podsumowując - powiększanie piersi własnym tłuszczem wyróżnia się jako zabieg o wysokim profilu bezpieczeństwa i długo utrzymujących się efektach, przeznaczony dla cierpliwych i zdecydowanych pacjentek dysponujących odpowiednim budżetem. Metoda ta sprawdza się bez względu na wiek, zarówno u pacjentek 30- jak i 50- letnich, przynosząc satysfakcję z naturalnego wyglądu własnych piersi.

Wiele kobiet dostrzega dużą zaletę metody - w cenie powiększenia piersi ujęta jest liposukcja, którą można wykonać na najbardziej doskwierające obszary. Całość terapii, tj. liposukcję i powiększenie piersi wykonujmey w cenie klasycznego zabiegu powiększenia piersi implantami.

Kwalifikacja do modelowania piersi własnym tłuszczem

Terapię rozpoczynamy od konsultacji. Modelowanie piersi postrzegamy jako sztukę, w której podstawowe znaczenie ma poczucie estetyki i ciała. Ocenimy czy mamy możliwości skutecznego wykonania zabiegu, czy efekt będzie satysfakcjonujący dla pacjentki, oraz czy nie występują przeciwwskazania. Jeśli uznamy, że rokuje pozytywnie - zlecimy niezbędne badania, wśród których podstawą są badania krwi, oraz USG piersi. W rzadkich przypadkach może być potrzebna mammografia lub obrazowanie magnetyczno-rezonansowe. Dla pań przebywających za granicą lub zamiejscowych - wstępną opinię będziemy mogli wydać na podstawie zdjęć. Przed wysyłką prosimy o kontakt, wyślemy mailem wskazówki jak je wykonać.

Koszt

Powiększanie piersi własnym tluszczem kosztuje 18-24 tys. zł za zabieg, wszystkie koszty, podatki oraz ubranie uciskowe wliczone. W cenie ujęta jest pełnowartościowa liposukcja na jeden lub dwa obszary. Koszt modelowania piersi własnym tłuszczem wraz z liposukcją jest więc porównywalny do klasycznego zabiegu implantacji protez piersi, który jednak wykonywany jest bez liposukcji. Szczegółowa i zobowiązująca wycena określana jest podczas konsultacji.

Więcej

Cennik zabiegów redukujących tkankę tłuszczową - tabela

Ceny i opcje modelowania sylwetki z opisami.


Czytaj dalej: Konsultacje


Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage