Zabieg i opieka po plastyce powiek

dr Ilona Osadowska · 1212 · 2019-03-28 (akt.)
W skrócie Dla kogo Zabieg, opieka Efekty Lekarze, Kliniki Ceny Opinie Zdjęcia

Konsultacja w dniu zabiegu

Upewniamy się, że pacjent w dniu zabiegu jest zdrowy i możemy bezpiecznie wykonać zaplanowaną korekcję. Sprawdzamy wyniki badań krwi. Jeśli nie ma przeciwwskazań, przystępujemy do wykonania zabiegu.  Zaczynamy od oznaczenia planu korekcji na skórze. Często powieki są lekko niesymetryczne, wówczas zabieg planujemy tak, by zminimalizować różnicę. 

Zabieg 

Korekcję powiek górnych wykonujemy domyślnie z zastosowaniem lasera CO2 do cięcia skóry oraz przyżegania rany,  w celu zatrzymania krwawienia i sączenia. Po usunięciu niechcianego fragmentu zszywamy skórę stosując zaawansowane szwy śródskórne. Całość zabieg z zaszyciem i zabezpieczeniem trwa łącznie ok 1 godziny.

Korekcję powiek dolnych wykonujemy na dwa sposoby - z nacięciem pod linią rzęs, lub przezspojówkowo. Standardem jest cięcie poniżej rzęs, które pozwala usunąć nam zarówno fragment ciałek tłuszczowych, jak i podciągnąć skórę powieki dolnej. Oba zabiegi z cięciem klasycznym, skalpelem. Po wykonaniu korekcji zakładamy szwy punktowe. Całość zabiegu trwa ok. 1,5 godziny. 

Jeśli korygujemy powieki dolne oraz górne jednocześnie, zabieg potrwa ok. 2,5 godziny. 

Znieczulenie

Standardem jest znieczulenie miejscowe metodą iniekcyjną. Ddodatkowo możemy zastosować płytką sedację. Do zabiegu zakładamy port dożylny (wenflon) który umożliwi nam szybkie podanie i zadziałanie odpowiednich leków. W uzasadnionych przypadkach mogą być zastosowane mocniejsze rodzaje znieczulenia. 

Opieka po zabiegu 

Po zabiegu ważne będzie zachowanie higieny tak by nie zakazić ranki oraz dbałość o jej dobre gojenie. Szwy zdejmujemy po 7-10 dniach od zabiegu. Powinna to zrobić pielęgniarka lub lekarz. Usunięcie szwów jest zabiegiem stosunkowo prostym i trwa ok. 5 minut. Szczegółowe zalecenia wyda lekarz po zabiegu. 

Opieka w trakcie gojenia 

W pierwszym etapie gojenia, przd zdjęciem szwów, używamy maści z antybiotykiem w celu zabezpieczenia przed infekcją. Po zdjęciu szwów zastosujemy maść łagodzącą gojenie i redukującą blizny. Receptę wydajemy od razu po zabiegu.

Przez kilka tygodni będzie nam towarzyszył obrzęk. Początkowo będzie wyraźny, po kilku tygodniach stanie się on słabiej dostrzegalny i nie będzie nam już przeszkadzał w normalnym funkcjonowaniu. Po kilkunastu tygodniach obrzęk ustąpi całkowicie w sposób niezauważony.

Blizna będzie pogrubiona w okresie pierwszych tygodni po zabiegu. Po 10-14 dniach będzie można ją ukryć pod makijażem. Po kilkunastu tygodniach będzie trudna do dostrzeżenia nawet gdy powieki są zamknięte, a następnie zaniknie całkowicie.

 


Czytaj dalej: Efekty