↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Epilacja laserem diodowym 810 nm

dr Ilona Osadowska · 411 · 2008-07-30

Epilację wykonujemy laserem diodowym emitującym światło o długości fali 810 nm (bliska podczerwień). Pasmo to uznawane jest przez towarzystwa medycyny laserowej za najskuteczniejsze do trwałego usuwania owłosienia.

Laser diodowy jest urządzeniem o wysokiej mocy, przeznaczony do trwałego usuwania niechcianego owłosienia. Wytwarza impulsy o gęstości energii na skórze od 10 do 100 J/cm2. Przeznaczony jest do epilacji wykonywanej przez lekarza lub pod jego kontrolą. Stosowanie większej gęstości nie jest możliwe ze względu na granicę wytrzymałości skóry. Wysoka energia impulsu, optymalne pasmo wiązki oraz możliwość dostosowania czasu trwania impulsu powoduje, że skuteczność lasera diodowego w usuwaniu włosów jest wyjątkowa.

laser diodowy epilacjaWskazania do epilacji laserowej:

Epilację prowadzimy najczęściej ze wskazań estetycznych. Upodobania mają charakter bardzo indywidualny i realizujemy je wg woli pacjentki. Epilacja jest także interesującym rozwiązaniem dla mężczyzn i kobiet ze skórą nadwrażliwą, dającą odczyny zapalne przy goleniu.

  • hirsutyzm lub zmiany hormonalne wywołujące nadmierne owłosienie,
  • nadwrażliwość skóry na golenie,
  • skłonność do powstawania krostek i odczynów zapalnych

Już pierwszy zabieg epilacji daje korzystne efekty

Już pierwszy zabieg daje zauważalne, satysfakcjonujące efekty. Istniejące włosy zostają w większości usunięte. Wyrastanie kolejnych włosów jest bardzo spowolnione, a te które się pojawiają są dużo rzadsze. Dlatego już pierwszy zabieg epilacji przynosi satysfakcję większości osób używających ostrzy do usuwania włosów. Kolejne zabiegi potrzebne są, aby usunąć włosy wzrastające w innych stadiach rozwoju oraz ewentualne pozostałości po poprzednich zabiegach.

Przeciwwskazania
Zabiegów nie należy wykonywać gdy zachodzi jedna z poniższych sytuacji:

  • niezaleczony stan zapalny skóry w miejscu przeznaczonym do epilacji,
  • infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze,
  • skóra z tendencją do powstawania bliznowców,
  • ciąża lub karmienie piersią
  • choroba nowotworowa

Epilacja laserowa - kiedy najlepsze efekty

Zabieg epilacji laserowej w dużym skrócie polega na trwałym uszkodzeniu cebulek włosowych wskutek wytworzenia w nich wysokiej temperatury. Cebulki włosowe znajdują się w głębi skóry. Aby wytworzyć w nich wysoką temperaturę trzeba dostarczyć dużą ilość energii świetlnej przez skórę, nie uszkadzając jej. To dlatego dobór optymalnych parametrów epilacji jest tak ważny dla efektu i bezpieczeństwa zabiegu - zbyt mała moc da mało satysfakcjonujące efekty, zaś zbyt wysoka może spowodować oparzenia skóry.

Lekarz dobiera optymalne parametry zabiegu biorąc pod uwagę powyższe, a także cechy skóry - fototyp, kondycję, kolor i charakter włosów. Ważne jest także miejsce, w którym wykonywać będziemy epilację, poniewana na różnych obszarach różnych cebulki włosowe znajdują się na innych głębokościach. Skuteczność zabiegu zasadniczo zależy także od koloru włosów. Najlepsza będzie w przypadku włosów ciemnych, najtrudniej zaś usuwać włosy jasne.

Największą skuteczność epilacji uzyskujemy stosując parametry zbliżone do maksymalnych dopuszczalnych dla danej skóry, czyli pracując tuż pod granicą oparzenia skóry. Ze względu na powyższe okoliczności, wysoką moc pracy oraz ryzyko wysołania poparzeń, epilacja systemem laserowym powinna być wykonywana przez lekarza lub pod jego kontrolą.

Laser diodowy, końcówka

Zabieg

Zabieg wykonujemy głowicą o powierzchni aktywnej 1 cm2. Impulsy podawane są poprzez chłodzone szkło szafirowe o temperaturze od 0,5 st. C - obecnie są to najlepsze parametry chłodzenia wśród tego typu urządzeń. Szkło przykładane do skóry schłodzi ją, co ogranicza dolegliwości związane z naświetlaniem. Depilacja obszaru o powierzchni ok. 5 x 5 cm zajmuje przeciętnie 3 - 5 minut.

Znieczulenie 15-minutowe

Do epilacji obszarów o wysokiej wrażliwości stosujemy własny żel znieczulający, działający w 15 minut. Używamy go zawsze w przypadku obszarów szczególnie wrażliwych, jak np. pachy, pachwiny, bikini. Żel wytwarzany jest na naszą receptę przez aptekę. Daje dwie korzyści względem typowo stosowanej maści EMLA - (1) oszczędza czas pacjenta, dając efekt o 45 min. szybciej, oraz (2) nie wymaga kłopotliwej okluzji (obłożenia foliowego). Żel znieczulający podajemy w gabinecie bezpośrednio przed zabiegiem.

Postępowanie po zabiegu

Skóry po zabiegu nie opalamy przez 30 dni. Bezpośrednio po zabiegu możemy łagodzić i uspokoić skórę podając krem, np. Alantan. Można również schłodzić skórę chłodnym kompresem. W razie potrzeby możemy używać delikatnych kosmetyków łagodzących, np. takich, jak po opalaniu, aż do ustąpienia objawów podrażnienia skóry.

Bezwzględnie trzeba przestrzegać zasady, że depilowanej skóry nie opalamy w żaden sposób przez okres 4 tygodni po zabiegu. Niedozwolone jest opalanie ani słoneczne ani w solarium. Nieprzestrzeganie tej zasady spowoduje powstanie poparzeń oraz przebarwień skóry w miejscu poddanym zabiegowi. Ze względu na to, w najbardziej słonecznych miesiącach (V-VIII) nie wykonujemy laserowej epilacji twarzy. Przez cały rok możemy depilować zakryte obszary ciała, jak np. pachy i pachwiny.

Przed zabiegiem / Przygotowanie

Przez 30 dni przed zabiegiem nie możemy opalać obszaru, który planujemy wydepilować. Unikamy kosmetyków fotouczulających, np. z dziurawcem lub z bratkiem. Przez 2 tygodnie przed zabiegiem nie używamy samoopalacza. Bezpośrednio przed zabiegiem włosy należy ogolić. Nie stosujemy depilacji mechanicznej, ponieważ obecność włosa osadzonego w cebulce jest niezbędna do poprawnego wykonania laserowej epilacji.

Epilacja laserowa mężczyźni

Cykl leczenia

Leczenie prowadzimy w cyklu 4-6 zabiegów w odstępach kilkutygodniowych. Pierwsze 3 zabiegi wykonujemy co 6 tygodni, kolejne w miarę ewentualnego odrastania włosów. Po trzecim zabiegu okres ten może trwać znacznie dłużej, a często w ogóle nie ma takiej potrzeby. Terapia zachowuje skuteczność przez wiele lat. Niekiedy wskazane jest jest wykonanie zabiegu podtrzymującego, który pomoże zachować osiągnięte efekty. W zależności od potrzeb, może to być raz w roku lub raz na kilka lat.

Epilacja laserowa - dlaczego potrzeba kilka zabiegów

Zabieg trwale uszkadza tylko cebulki włosowe znajdujące się w fazie wzrostu. Inne, znajdujące się w fazach spoczynku lub przejściowej, przetrwają nieuszkodzone. To dlatego zabieg epilacji wykonujemy kilkukrotnie - po pierwszym zabiegu musimy odczekać kilka tygodni do momentu, gdy nieuszkodzone cebulki przejdą do fazy wzrostu. Wówczas będziemy mogli wyeliminować je kolejnym zabiegiem.

Laser diodowy Milesman Premium - parametry

Nasz laser diodowy ma parametry wiązki takie, jak klasyczny LightSheer, tj. 810 nm oraz gęstość energii na skórze do 100 J/cm2. Korzyści to większa o 20% powierzchnia wiązki (1 cm2 wzgl. 0,8 cm2 LightSheer) oraz 50% większa szybkość (3 impulsy/sek. wzgl. 2 imp./sek. LighSheer).Większa powierzchnia aktywna głowicy oraz większa częstotliwość przekładają się na dwukrotnie szybszą epilację tej samej powierzchni. Wyjątkowo wydajny system chłodzenia skóry w decydujący 
sposób zmniejsza odczucie bólu i zapobiega oparzeniom naskórka. Podsumowując - laser Milesman Premium jest  dwukrotnie szybszy w działaniu od lasera Light Sheer S ET-400, dużo mniej bolesny dla pacjenta i bezpieczniejszy, gdyż wyłącza się automatycznie, gdy temperatura głowicy; w miejscu kontaktu ze skórą osiągnie 100 C, aby nie wywołać oparzeń. Mimo bardzo intensywnego chłodzenia głowicy zabiegowej laser Milesman pracuje bez problemów także latem, w podwyższonej temperaturze pomieszczeń. 

Laser Milesman został opracowany i zbudowany jest przez konsorcjum hiszpańsko- niemieckie, a do jego budowy wykorzystano  podzespoły  najlepszych firmy o światowej renomie: diody laserowe są amerykańskie  (COHERENT). Laser  Milesman Premium jest produkowany w UE, ma wszystkie certyfikaty medyczne (CE 0120,  FDA) i jest aparatem medycznym w znaczeniu Rozporządzenia M.Z. z dn.30.04.04 i Ustawy z dn.20-04-04 o wyrobach medycznych.

Możliwe powikłania

Po zabiegu często występuje zapalenie okołomieszkowe, objawiające się jako czerwone krostki w miejscu wzrostu włosa. Jest to normalna reakcja organizmu na oparzenie cebulki włosowej. Nie jest ono groźne i po kilku dniach ustępuje bez żadnych następstw. W takiej sytuacji zalecamy używanie kremu Alantan, który można kupić w aptece bez recepty, do ustąpienia objawów.
Wśród możliwych powikłań występują oparzenia skóry I oraz II stopnia, które objawiają się łagodnym zaczerwienieniem skóry lub powstaniem pęcherzyka surowiczego. Najczęściej goją się bez pozostawienia śladów na skórze. Czasami powstają przebarwienia lub odbarwienia w miejscu wykonywania zabiegu. Mogą one utrzymywać się na skórze do roku po zabiegu. W takim przypadku wdrażamy odpowiednią terapię farmakologiczną redukującą niepożądany efekt. Efekty te występują zwłaszcza przy nieprzestrzeganiu zakazu jakiegokolwiek opalania skóry w okresie 30 dni przed oraz po zabiegu.

Ceny zabiegów

Zabiegi dostępne są od 190 zł za wąsik lub brodę, 290 zł za pachy oraz 350 za bikini. Przy depilacji kilku obszarów udzielamy zniżki. Szczegóły ustalane są podczas konsultacji lekarskiej. Cena zabiegów dla mężczyzn zazwyczaj jest wyższa o ok. 20 % od damskich, w związku z większą powierzchnią porównywalnych obszarów oraz najczęściej bardziej rozległym owłosieniem.

 





Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage