↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Usuwanie blizn

dr Ilona Osadowska · 220 · 2022-02-25 (akt.)

Blizna, szczególnie w widocznych miejscach jest trudna do zaakceptowania dla większości z nas. W naszych klinikach specjalizujemy się w leczeniu blizn, stosując szeroką gamę zabiegów oraz własne metody autorskie. Najnowsze z nich pozwalają całkowicie usunąć wiele blizn, zaś wyraźnie zmniejszyć widoczność pozostałych. Obecnie udaje nam się uruchomić takie procesy odnowy skóry, które dają ładne i naturalne efekty. Jak zawsze gdy czekamy na własną reakcje organizmu, leczenie wymaga cierpliwości.

Typowe blizny - przegląd ze względu na sposób powstania:

 • blizny potrądzikowe
 • blizny pourazowe
 • blizny pooperacyjne
 • blizny po samookaleczeniu
 • blizny pooparzeniowe - najtrudniejsze do leczenia

 

blizny potrądzikowe, laser frakcyjny

Bliznowiec a blizna przerostowa

Bliznowiec (keloid) jest rodzajem patologicznego gojenia się skóry po niewielkim urazie z przerwaniem jej ciągłości. Tkanki bliznowca charakteryzują się niekontrolowanym rozrostem poza granice rany.

Blizna przerostowa jest tkanką blizwnowatą rozrastającą się tylko w obrębie uszkodzonej wcześniej skóry i nie rozrastającą się dookoła. Blizna taka jest gruba, zaczerwieniona i wystaje ponad powierzchnię skóry otaczającej.

>> O leczeniu trądziku i blizn potrądzikowych - rozmowa z dr Iloną Osadowską, Magazyn "Babska Rzecz", Radio Szczecin.

Oczekiwane efekty i cel leczenia

Leczenie ma na celu rozjaśnienie blizny, wyrównanie jej koloru, wygładzenie powierzchni oraz faktury. Jako całkowite wyleczenie uznaje się trwające ponad dwa lata zmniejszenie wyniosłości blizny oraz zahamowanie jej rozrostu w przypadku bliznowców.

Blizny pooperacyjne, laser frakcyjny

Wybór metody leczenia

W naszej klinice dysponujemy większością uznawanych w świecie metod leczenia blizn. Jesteśmy w stanie pomóc w większości przypadków, z którymi zgłaszają się pacjenci. Intensywne leczenie blizn prowadzimy już od kilkunastu lat, dlatego rozwinęliśmy własne metody autorskie. Najczęśćiej stosujemy metody koordynowane, na które składają się poniższe zabiegi:

 • usuwanie laserem ablacyjnym CO2, w tym frakcyjnym,
 • usuwanie laserem Er:YAG,
 • stymulowanie odnowy tkanki metodą mikroigłową RF (Infini),
 • klasyczne wycięcie chirurigczne,
 • kriochiruriga,
 • iniekcje - sterydy oraz inne środki farmakologiczne,
 • iniekcje osocza bogatopłytkowe, w tym bogatego w fibrynę,
 • własny tłuszcz autologiczny - przeszczep pod bliznę,
 • wypełniania kwasem hialuronowym,
 • iniekcje materiałów biostymulujących,
 • zabiegi chirurgiczne podcinające blizny zaciągnięte, np. Aptos Wire. Szczególnie dobre do bliz zaciągniętych, jak np. nieładne blizny po cięciu cesarskim i podobne pooperacyjne.
 • naświetlanie LED - pasma 533 nm oraz 630 nm,
 • przy okazji liposukcji - naświetlanie laserem stymulującym od wnętrza skóry - LipoLife, SmartLipo.

 

Ciekawą metodą jest kriochirurgia, która jako jedyna z metod chirurgicznych zapewnia równomierne gojenie tkanki po zabiegu bez powstawania blizn. Dlatego stosujemy ją w celu usunięcia starej blizny oraz wywołania ponownego gojenia. Stosujemy iniekcje sterydów, zmniejszające wysokość blizny oraz wyrównujące jej strukturę. Wśród koktajli do mezoterapii pod kątem blizn podajemy związki krzemionki. W niektórych przypadkach właściwą metodą jest metodyczne ścieranie blizny zabiegiem głębokiej dermabrazji. Można także starą bliznę wyciąć chirurgicznie i zadbać, by po zabiegu pozostały ślady znacznie mniejsze od poprzedniej blizny.

Uwagi ws. leczenia blizn

Leczenie tkanek bliznowatych nie ogranicza się do jednego standardu i wymaga od lekarza dobrej znajomości technik chirurgicznych oraz szerokiej wiedzy z zakresu stosowanych metod terapii wspomagającej. 

Leczenie blizn przerostowych i bliznowców stanowi duży problem, a częstość niepowodzeń i nawrotów wskazuje na brak jednej skutecznej terapii. Osiągnięcie satysfakcjonujących efektów możliwe jest pod warunkiem cierpliwości pacjenta oraz starannego stosowania się do zaleceń lekarza prowadzącego.

Więcej: ceny leczenia blizn

Kliniki:

Poznań, ul. Marcelińska 62B lok. 19 (parter)
Zobacz: mapa dojazdu

Szczecin, ul. Sowia 38
Zobacz: mapa dojazdu

Infolinia, recepcja tel. 511-500 600

Zespół lekarski

dr Ilona Osadowska, chirurg (Szczecin · Poznań)
dr Dariusz Czerski, chirugr 
(Szczecin · Poznań)
dr Jolanta Wesołowska, dermatolog (Szczecin)
dr Tomasz Sroczyński, ginekolog (Szczecin)

Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage