↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Korekcja nierówności po liposukcji

dr Ilona Osadowska · 572 · 2019-03-17 (akt.)

Wciąż otrzymujemy zapytania o możliwość poprawy nierówności po  wcześniejszych, nieudanych liposukcjach. Podsumujemy tu praktyczne informacje dla zainteresowanych.

Liposukcja poprawkowa

Dr Ilona Osadowska w trakcie liposukcji korekcyjnej. © 2017 Dr Osadowska Clinic

Liposukcja klasyczna jest zabiegiem o zauważalnej urazowości dla organizmu. Jest to jedna z przyczyn, dla których nie wykonujemy jej w naszej praktyce. Uważamy, że osiągniemy lepsze efekty przy mniejszym ryzyku i z większą dogodnością dla pacjentów stosując małoinwazyjne metody LipoLife, Body Jet lub SmartLipo, odpowiednio do indywidualnych potrzeb.

Jeśli czyta Pani ten tekst, to prawdopodobnie jest już jednak za późno na rozważanie którą metodę liposukcji wybrać. Skupimy się zatem na praktycznych informacjach dla osób z nierównościami po zabiegu klasycznej liposukcji. Nie jest ona już zabiegiem najbardziej zaawansowanym, jednak wciąż jest popularna i z dobrymi efektami wykonywana przez liczne grono wykwalifikowanych lekarzy. Wiele kobiet poddało się także temu zabiegowi w przeszłości. Decydując się na nią trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia niewielkich do umiarkowanych nierówności skóry. Nie muszą być one wynikiem nieprawidłowego wykonania zabiegu - po prostu, ze względu na cechy metody istnieje takie ryzyko.

Typowe problemy zgłaszane przez pacjentki po liposukcji:

  • nierówności skóry - górki, doliny,
  • nadmiar skóry - obwisły fałd, falbanki,
  • asymetria.

 

Metody poprawy

Wszystkie te problemy możemy w pewnym zakresie korygować i poprawiać, w wielu przypadkach nawet całkowicie i z bardzo dobrym efektem. Zależnie od rozległości i stopnia dolegliwości, rozwiązujemy je na kilka możliwych sposobów.

W przypadku nierówności skóry rozwiązaniem może być wygładzenie większego obszaru przy pomocy precyzyjnego zabiegu laserowego - LipoLife lub SmartLipo, oraz opcjonalnie wypełnienie zaistniałych zagłębień. Wyboru najlepszego rozwiązania dokonujemy podczas konsultacji. Jeśli zdecydujemy się na wypełnienie - możemy zastosować iniekcje własnej tkanki tłuszczowej, które dadzą efekt trwały, lub podanie kwasu hialuronowego do wypełnień objętościowych ciała. Pomocne mogą być także terapie materiałami biostymulującymi, np. kwasem polimlekowym lub z polikaprolaktorem (obie iniekcyjne) lub nici liftingujące do ciała.

Skorygowanie nadmiaru skóry wymaga poprawy jej wiotkości i napięcia. Najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu jest zabieg laserowy LipoLIfe lub SmartLipo, ukierunkowany na ujędrnienie i napięcie skóry. W przypadku niewielkiego stopnia zmian oraz małego obszaru wystarczające mogą się okazać zabiegi iiniekcyjne lub kriolipoliza. Jedną z intreresujących opcji moze być także zastosowanie wchłanialnych nici liftingujących Aptos, wykonanych z materiału biostymulującego. 

Jeśli chcielibyśmy wyrównać asymetrię po zabiegu, rozważamy dwa sposoby: zredukowanie nadmiaru lub uzupełnienie niedoboru. Zazwyczaj łatwiej jest usunąć nadmiar tkanki, co wiążę się z wykonaniem zabiegu LipoLife lub SmartLipo, odpowiednio do zaistniałej potrzeby. Ewentualne uzupełnienie i wymodelowanie obszaru mniejszego może być wykonane za pomocą własnej tkanki tłuszczowej, kwasu hialuronowego lub materiałów biostymulujących.

Co warto wziąć pod uwagę w przypadku niepełnej satysfakcji

1) Przebudowa tkanki tłuszczowej po liposukcji klasycznej jest procesem dość długotrwałym. Typowo, ostateczny efekt zabiegu stabilizuje się dopiero po kilku miesiącach. Przed upływem tego okresu często utrzymują się nierówności skóry a także niewielkie asymetrie, które ostatecznie ustępują. Z pewnością lekarz wykonujący zabieg uprzedzał Panią o takiej możliwości.

2) Jeśli nierówności są niewielkie, można poradzić się przyjaciółki lub kogoś z rodziny - być może postronny obserwator w ogóle nie zauważy problemu, który nam wydaje się dramatyczny.

3) Jeśli operował Panią wykwalifikowany chirurg plastyczny, nierówności po zabiegu będą najprawdopodobniej niewielkie. Jeśli satysfakcja po zabiegu nie jest pełna, dalsze kroki na pewno trzeba rozpocząć od kontaktu z lekarzem wykonującym zabieg. Dobrze będzie rzeczowo powiedzieć o swoich zastrzeżeniach, zapytać o prognozę na przyszłość oraz, gdyby z czasem nie nastąpiła poprawa, o możliwości korekcji w ramach wykonanej terapii. Doświadczony lekarz będzie mógł ocenić, czy problem zaniknie sam, czy też wymagać będzie dodatkowych działań.

4) Pomocy u innych lekarzy warto szukać dopiero wtedy, gdy lekarz wykonujący zabieg jest niedostępny, nie dysponuje zalecanymi metodami ewentualnej korekty lub z jakichś względów nie jest możliwa kontynuacja terapii u jej autora.

Jak zaczynamy

Podobnie jak w przypadku innych terapii, omawianie możliwych rozwiązań rozpoczynamy od konsultacji. W celu oceny stanu tkanki i skóry niezbędna będzie wizyta osobista. Piszemy to pod kątem pacjentek z zagranicy i zamiejscowych - ocena na podstawie zdjęć może mieć charakter jedynie bardzo wstępny i ogólny.

W naszej praktyce, w celu poprawy nierówności po liposukcji najczęściej stosowaliśmy delikatny i wielokierunkowy zabieg SmartLipo. Wykonujemy go w ten sposób, że jednocześnie uzyskujemy wyrównanie asymetrii, wygładzenie nierówności a także napięcie skóry i poprawę jej wiotkości. Zabieg taki wymaga niewielkich przygotowań, w tym wykonania badań. Jeśli będzie on wskazany w Pani przypadku, szczegóły przekazujemy podczas konsultacji, ewent. listę badań możemy przesłać mailem.

Ceny

Wiążącą wycenę możemy podać po rozpoznaniu problemu, ocenie jego rozległości oraz intensywności, a także po zapoznaniu się z oczekiwananiami dotyczącymi korekty. Na tej podstawie określimy możliwe warianty terapii z ich cenami.

Poniżej odnośniki do ogólnego cennika typowych terapii:

>>> Ceny LipoLife, Body Jet, SmartLipo, lipoiniekcji

>>> Ceny zabiegów na poprawę wiotkości skóry

 

Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage