↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Usuwanie plam i przebarwień

dr Ilona Osadowska · 219 · 2020-07-31 (akt.)

Plamy i przebarwienia nasilają się po 40 roku życia. Występują na dłoniach, przedramionach, twarzy, dekolcie. Przybywa ich wraz z wiekiem, dlatego potocznie nazywane są plamami starczymi. Najczęściej nie jest to schorzenie, ale dyskomfort estetyczny wynikający z fotostarzenia skóry. Większość z nich potrafimy całkowicie usunąć, uzyskując dobry efekt odmładzający.

Cosmelan zdjęcia przed po efekty zabiegu. Usuwanie plam i przebarwień, Maya

Kiedy do lekarza

Plamy i przebarwienia skóry mogą być spowodowane naświetlaniem słonecznym, problemami hormonalnymi lub rzadkim schorzeniem wątroby. Małe, pojedyncze plamy mogą też być mylone z niektórymi znamionami barwnikowymi. Plamy są głównie defektem estetycznym, a nie schorzeniem medycznym. W niektórych przypadkach może być wskazane wdrożenie diagnostyki hormonalnej organizmu oraz wykluczenie ewentualnego schorzenia wątroby. W razie potrzeby lekarz estetyk może poprowadzić leczenie w koordynacji z ginekologiem lub dermatologiem. 

Jak rozpocząć leczenie

Leczenie zaczynamy od konsultacji, podczas której oceniamy stan skóry, nasilenie występowania i intensywność plam. Staramy się też rozpoznać przyczynę ich powstawania. Niekiedy mają one podłoże hormonalne. Przed wyborem terapii możemy zlecić uzupełniające badania.

>>> Dlaczego opalanie dodaje nam lat? Jaki wpływ na postrzeganie wieku mają przebarwienia posłoneczne? Rozmowa z dr Iloną Osadowską, Magazyn "Babska Rzecz", Radio Szczecin

Oczekiwane efekty i cel leczenia

Celem kuracji jest całkowite usunięcie plam i przywrócenie skórze równomiernego zabarwienia. Powinno też poprawić się naprężenie i rozjaśnienie skóry, która uzyska młodszy i bardziej jędrny wygląd. Niektóre z zabiegów pobudzają skórę do tworzenia nowego kolagenu. Zabiegi usuną szary odcień, szczególnie widoczny u palaczek. Możliwe jest też osłabienie lub całkowita likwidacja piegów.

Zabiegi usuwające plamy i przebarwienia

Zabiegi usuwające plamy dobieramy w zależności od ich rodzaju i nasilenia, a także cech skóry pacjentki. Wśród dostępnych metod pod wieloma względami wyróżnia się Cosmelan, który w leczeniu plam daje znakomite efekty. Stosowane są także lasery frakcyjne, niekiedy zabiegi mikrodermabrazji oraz inne pilingi lekarskie.

    Cosmelan Cosmelan

    Najlepszą, sprawdzoną metodą usuwającą plamy i przebarwienia skórne jest obecnie terapia Cosmelan. Zabieg zwęża również pory, reguluje wydzielanie łoju oraz stymuluje odnowę kolagenu, co objawia się wyraźnym odmłodzeniem skóry. Terapia rozpoczyna się od zabiegu lekarskiego, następnie kurację kontynuujemy w domu stosując krem wchodzący w skład zestawu. Jej odmianą jest Dermamelan, różniący się nieznacznie składem chemicznym substancji czynnych. Cena obu terapii nie jest niska, jednak jest wpełni uzasadniona osiąganymi efektami. Więcej »

    Laser frakcyjny

    Zabieg laserem frakcyjnym Zabieg polega na płytkim, selektywnym usunięciu fragmentów naskórka, w którym gromadzi się barwnik odpowiedzialny za przebarwienia. Przeważnie wykonywany w ten sposób, że siatka impulsów podawana jest gęsto, ale niezbyt głęboko. Po zabiegu organizm odbudowuje nową skórę o normalnym kolorycie, która nie zawiera zgromadzonego nadmiaru barwnika. Korzystnym efektem towarzyszącym terapii laserowej jest poprawa napięcia i wyglądu skóry. Więcej »

Plamy i przebarwienia - profilaktyka

Prowadząc leczenie warto też wziąć pod uwagę zalecenia profilaktyczne. Jednym z najczęstszym jest rozważne korzystanie z kąpieli słonecznych i solarium. Wskutek nadmiernej ekspozycji na słońce organizm może bowiem ponownie wytworzyć plamy. Leczenie usuwające plamy istniejące nie zabezpieczy przed ich powstawaniem w przyszłości. Szczegółowe zalecenia dobierane są indywidualnie podczas konsultacji lekarskiej oraz wizyt kontrolnych.

Koszty

Koszt pojedynczego zabiegu wg. cennika regularnego to już od 240 zł w przypadku laseroterapii frakcyjnej niewielkich przebarwień. Zastosowanie pilingu migdałowego wiąże się z ceną 240 - 490 zł za zabieg. Zabieg Cosmelan wraz z kremem kosztuje 1990 zł. Indywidualny koszt terapii określamy podczas pierwszej konsultacji.

Więcej: cennik usuwania plam i przebarwień.

Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage