↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Autologiczny przeszczep komórek tłuszczowych

dr Ilona Osadowska · 546 · 2019-03-22 (akt.)

Zabieg polega na pobraniu własnych komórek tłuszczowych, a następnie podaniu ich w inne miejsce organizmu. Stosowany do powiększania piersi w celu rekonstrukcji oraz upiększenia, a także do wypełniania ubytków skórnych - blizn, nierówności po liposukcji czy korekcji niesymetrii. Stosowany również do modelowania twarzy jak np. usuwanie zmarszczek, powiększanie ust, modelowanie wolumetryczne. Wyróżnia się wysokim bezpieczeństwem i długotrwałymi efektami.

Naturalne piersi

Zabieg powiększania piersi wykonywany jest w celu upiększenia lub rekonstrukcji. Przynosi doskonałe efekty, ponieważ piersi po zabiegu są bardzo naturalne i wyglądają świetnie. Zachowują się zupełnie inaczej niż implanty, są nie od odróżnienia od naturalnych.

Najlepsze efekty osiągamy u kobiet w wieku 30-50 lat, po porodach i karmieniu, których naturalne piersi są niezbyt duże a stopień opadania umiarkowany.Terapia ta wymaga od kobiety pewnej cierpliwości. Przez kilka tygodni po zabiegu piersi wymagają specjalnej opieki. Najlepiej by zabieg mógł być powtórzony dwukrotnie. Trzeba też dysponować odpowiednim zapasem tkanki do pobrania. Rekompensatą są odpowiednio większe, naturalne piersi. Satysfakcja kobiet po dobrze wykonanym zabiegu sięga 95%. Godna odnotowania jest także satysfakcja mężczyzn - partnerów kobiet, które wykonały zabieg. Panowie są zadowoleni szczególnie z naturalnego kształu i zachowania nowych piersi.

Wskazania do lipoiniekcji piersi:

 • rekonstrukcja piersi po mastektomii,
 • potrzeba usunięcia implantów piersi, następnie odbudowy natrualnej,
 • piersi niewielkie lub umiarkowanie duże, o niewielkim stopniu opadania,
 • niesymetria lub nierówności piersi.

 

Wskazania do powiększania pośladków:

 • pośladki niewielkie - płaskie lub wąskie,
 • pośladki o mało harmonijnym kształcie, nie pasujące do sylwetki,
 • pośladki w wgłębieniami, które chcielibyśmy wypełnić lub zaokrąglić,
 • niesymetryczne lub nierówne.

 

Wskazania do lipoiniekcji w obszarze twarzy:

 • głębokie, wyraźne zmarszczki i bruzdy - lwia, doliny łez, cienie pod oczami, bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki marionetki
 • ubytki tkanki tłuszczowej twarzy, zapadnięte policzki,
 • niesymetria lub nierówności w obrębie linii żuchwy,
 • blizny potrądzikowe, blizny pourazowe ubytkowe. 

 

Wskazania w zakresie ciała:

 • nierówności skóry po liposukcji lub lipolizie iniekcyjnej,
 • ubytki skórne pourazowe, blizny zanikowe, inne nierówności
 • modelowanie linii ciała ze względów estetycznych,
 • niesymetria kształtu, np. piersi.

Zabieg jest także interesującą procedurą dla chorych na lipoatrofię.

Autologiczny przeszczep komórek  tłuszczowych - zabieg

Zabieg składa się z trzech etapów:

  1) Pobranie tkanki tłuszczowej

  Komórki pobierane są zazwyczaj z brzucha, pośladków lub bioder. W zależności od potrzeb stosowana jest aspiracja manualna lub odsysanie niskociśnieniowe. Stosowane jest znieczulenie miejscowe nasiękowe. W przypadku gdy potrzebna jest rozległa korekcja, wymagająca dużej ilości komórek tłuszczowych, bardzo dobrą metodą będzie zabieg Body Jet.

  2) Izolowanie komórek tłuszczowych

  Procedura wykonywana z zastosowaniem urządzeń: Lipo Collector (gdy z zabiegiem Body Jet) lub z użyciem wirówki. Pozwala rozdzielić zdrowe komórki tłuszczowe od komórek uszkodzonych, płynnych trójglicerydów oraz innych płynów ustrojowych. Do iniekcji stosowane są tylko zdrowe, nieuszkodzone komórki tłuszczowe.

  3) Iniekcja komórek w wybrane obszary

  Komórki podawane są w obszary wynikające zapotrzebowania i oceny lekarza. Ważne jest podanie komórek w taki sposób, by uzyskać jak największe prawdopodobieństwo ich przyjęcia przez organizm. Służy temu odpowiednia technika - podajemy je pojedynczo, unikając dużych depozytów i skupisk. Komórki podajemy kaniulą lub dedykowanym pistoletem. Sukces iniekcji polegać będzie na tym, że organizm przyjmie komórkę - zostanie ona unaczyniona i włączona do normalnych procesów metabolicznych. Część komórek w każdej iniekcji nie przyjmuje się, dlatego efekt po pewnym czasie osłabia się. Procedurę iniekcji możemy powtarzać kilkukrotnie, w miarę potrzeby, w celu osiągnięcia zamierzonego, trwałego efektu estetycznego. Po każdym zabiegu potrzebujemy kilku tygodni na ustabilizowanie efektu.

Powiększanie piersi
dla modelki -
zabieg z rabatem 2000 zł

Jeśli jest Pani zainteresowana liposukcją połączoną z powiększeniem piersi, możemy zaproponować rabat dla modelki.  Wiek nie ma znaczenia, szczegóły omówimy podczas konsultacji. Prosimy o kontakt z naszą recepcją.

Postępowanie po zabiegu

Postępowanie uzależnione jest od rodzaju wykonywanego zabiegu. Przez pierwszy okres wymagana jest większa dbałość o podane komórki tłuszczowe, celem ich ukrwienia i zrośnięcia z organizmem. Większość pacjentek czuje się wystarczająco dobrze, by od razu po zabiegu wrócić do pracy. Bezpośrednio po zabiegu może być odczuwalny dyskomfort typowy dla nakłucia.

Efekty po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu widać osiągnięty efekt. W ciągu najbliższych kilku tygodni będzie się on nieco osłabiać, ponieważ organizm przyjmie część z podanych komórek tłuszczowych, ale nie wszystkie. Ustabilizowanie efektu trwa ok. 2 miesięcy, zaś utrwalenie do sześciu. Następnie, w razie potrzeby, można będzie wykonać kolejny zabieg uzupełniający. Najlepsze efekty przynosi wykonanie dwóch lub więcej zabiegów w jedno miejsce, zależnie od problemu który korygujemy oraz innych uwarunkowań. Szczegóły ustalone są podczas pierwszej konsultacji. W przeszczepianym tłuszczu znajdują się komórki macierzyste o dużym potencjale regeneracyjnym. Ich obecność będzie miała pozytywny wpływ na kondycję skóry i jej napięcie, objawi się w dłuższej perspektywie czasowej - po zakończeniu cyklu terapii.

Ryzyko zabiegu

Ryzyko zabiegu jest umiarkowane i związane głównie z przerwaniem ciągłości skóry wskutek iniekcji. Zabieg może powodować powstanie krwiaków i zaczerwienienia. Przez pewien  czas w miejscu iniekcji może być odczuwane swędzenie. Ryzyko immunologiczne jest ograniczone, ponieważ nie podajemy żadnych obcych substancji.

Zauważalne jest natomiast ryzyko związane z efektem estetycznym zabiegu. Ważne jest uniknięcie hyperkorekcji, która jest trudna do szybkiego skorygowania. W przeciwieństwie do wypełniaczy kwasu hialuronowego, raz podanej tkanki tłuszczowej nie można łatwo usunąć. Dlatego lepiej wykonać zabieg umiarkowany i w razie potrzeby powtórzyć go ponownie, niż wywołać trwały, zbyt duży efekt. Lipoiniekcje wykonujemy ze szczególną rozwagą, po indywidualnym i gruntownym rozważeniu celowości oraz zgodnie z protokołem ograniczającym ryzyko powstania niepożądanych efektów ubocznych. Pacjentki zainteresowane powiększeniem piersi pozostają po zabiegu pod regularną kontrolą radiologiczną.

Lipoiniekcja autologiczna a wypełniacze

W wielu zastosowaniach efekt estetyczny bezpośrednio po iniekcji tkanki tłuszczowej jest taki sam, jak po podaniu wypełniaczy,  np. kwasu hialuronowego.

Najważniejszą różnicą jest jest to, że podczas lipoiniekcji nie wprowadzamy do organizmu żadnych obcych substancji, ale własne komórki pochodzące z innego miejsca ciała. Zabieg jest więc całkowicie bezpieczny pod względem immunologicznym, co umożliwia wykonywanie go także u alergików.

Kolejnym atutem metody jest trwałość efektów - komórki tłuszczowe, które zostaną przyjęte przez organizm utrzymują się przez lata. Wypełniacze z kwasem hialuronowym ulegają degradacji i zanikowi w ciągu 6 - 24 mcy. Trwalsze efekty osiągane hydroksyapatytem lub kwasem polimlekowym utrzymują się przez okres ok. 2 lat, wymagając jednak potem kolejnych zabiegów.

Procedura przeszczepienia tkanki tłuszczowej jest bardziej skomplikowna niż podanie wypełniaczy, ponieważ wymaga dodatkowo pobrania i wyizolowania zdrowych komórek tłuszczowych. Powoduje to, że zabieg trwa dłużej oraz wymaga specjalizowanego wyposażenia. Protokół leczniczy zakłada łącznie dwa lub trzy zabiegi lipoiniekcji. Pełen cykl terapii jest bardziej kosztowny niż zabieg klasycznymi wypełniaczami kwasu hialuronowego.

Koszty lipoiniekcji stają się bardziej atrakcyjnie względem kwasu hialuronowego przy rozległych obszarach do korekcji i dużych wypełnieniach, np. piersi.

Podsumowując - lipoiniekcja autologiczna wyróżnia się jako zabieg o wysokim profilu bezpieczeństwa i długo utrzymujących się efektach, przeznaczony dla cierpliwych i zdecydowanych pacjentów dysponujących odpowiednim budżetem, lub dla alergików niemogących skorzystać z innych metod wypełniających.

Jak rozpocząć leczenie

Modelowanie twarzy oraz ciała jest sztuką, w której podstawowe znaczenie ma poczucie estetyki i harmonii. Terapię rozpoczynamy więc od uzgodnienia wizji finalnego efektu. Podczas pierwszego spotkania omawiamy temat, diagnozujemy stan skóry i tkanek miękkich oraz omawiamy oczekiwania dotyczące przyszłego wyglądu. Wspólnie z pacjentką wybieramy optymalną terapię dla jej urody, wybierając spośród opisywanych metod, uwzględniając wskazania lekarskie, oczekiwania oraz oferowane możliwości.

Koszty terapii

Mikroiniekcje twarzy od 2500 zł
Powiększanie piersi lub pośladków, jako uzupełnienie liposukcji LipoLife lub Body Jet - ceny 2900 - 6000 zł
Większy przeszczep autologiczny tłuszczu na ciało od 3500 zł

 

Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage