↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Cera naczyniowa. Przyczyny, leczenie i zapobieganie

dr Ilona Osadowska · 134 · 2006-05-04

Jeżeli wchodząc do ciepłego pomieszczenia z mrozu boisz się, że rumieńce będą się utrzymywać 2-3 godziny, wolisz nie jeść ostrych przypraw czy wypić nawet odrobiny alkoholu, bo policzki będą jeszcze długo piekły - to znak, że masz problemy z "cerą naczyniową".

Dlaczego tak się dzieje i co z tym począć?
U osób bez problemów naczyniowych naczynka w powierzchownej warstwie skóry są mocne i elastyczne, sprawnie się kurczą i rozkurczają. U niektórych osób jednak ulegają one zniekształceniom i nadmiernie rozszerzają się, prześwitując przez naskórek w postaci czerwonych nitek. W skrajnych przypadkach mogą ściśle przylegać do siebie tak, że dają obraz jednorodnego zaczerwienienia, tzw. "rumieńca".

Z czasem mechanizm rozszerzania i kurczenia naczyń nie działa jak należy, naczynka poszerzają się coraz bardziej, a rumień trwa coraz dłużej. Naczynia, które poszerzyły się na stałe, potocznie zwane są przez pacjentów "pajączkami", fachowo zaś wenektazjami (żylne) lub teleangiektazjami (żylne, tętnicze lub mieszane).

Przyczyny
Przyczyny zaburzeń naczyniowych nie są do końca wyjaśnione. Pewne jest, że skłonności do występowania tzw. pajączków żylnych są dziedziczne, podobnie jak żylaki kończyn. Często mama i córka skarżą się na tę samą dolegliwość. Winny może być nadmiar żeńskich hormonów płciowych - estrogenów, które działają rozluźniająco na ścianki naczyń. Dlatego na cerę naczyniową niekorzystnie wpływają środki antykoncepcyjne z estrogenem. Naczynkom szkodzi także promieniowanie UVA, zarówno słoneczne jak i sztuczne, np. na solarium, sauna. gorące potrawy (rozszerzają naczynka), alkohol, wiatr, duże wahania temperatur, sterydy w długotrwałej terapii oraz peelingi ziarniste, których ostre drobiny mogą uszkadzać powierzchownie położone naczynia.

Co zrobić by poprawić cerę naczyniową
Cerę "naczyniową" na pewno należy pielęgnować. Warto zwrócić się do doświadczonej kosmetyczki, która zaleci odpowiednie zabiegi oraz dobierze kosmetyki. Poszerzone naczynia żylne, widoczne jako pojedyncze "pajączki", można także leczyć zabiegowo.

Leczenie "pajączków" żylnych
Istnieje kilka możliwości leczenia zabiegowego, a wybór zależy od rozległości zmian, umiejscowienia, doświadczenia lekarza oraz ogólnego stanu pacjenta. Najpopularniejsze metody to elektrokoagulacja, kriochirurgia, laseroterapia a także skleroterapia, dotycząca naczyń kończyn dolnych.

Elektrokoagulacja - leczenie zabiegowe
Metoda ta polega na koagulacji tkanek za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości. Specjalną, złotą elektrodą dotyka się każdego poszerzonego naczynia, powodując jego zamknięcie. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania naczynek na twarzy i górnej części ciała. Zabieg jest stosunkowo mało uciążliwy i nie ogranicza obowiązków zawodowych. Skóra po zabiegu jest podrażniona i zaczerwieniona. Proces gojenia trwa od kilku godzin do 2-3 dni, czyli relatywnie krótko. Wadą tej metody jest używanie prądu elektrycznego, co wyklucza stosowanie metody u osób po chorobie nowotworowej oraz osoby z rozrusznikiem serca.

Lasery, kriochirurgia i skleroterapia
Leczenie laserem polega na naświetlaniu skóry promieniami o odpowiednich parametrach. Światło lasera pochłaniane jest wtedy przez hemoglobinę - barwnik zawarty w czerwonych ciałach krwi. Pochłonięte ciepło powoduje podgrzanie i termiczną koagulację naczyń. W metodzie tej wykorzystuje się lasery argonowe, neodymowe, CO2 oraz najnowszy, barwnikowy (day laser). Wadą metody jest pojawianie się sinych plamek, utrzymujących się 7-10 dni po zabiegu. Leczenie kriochirurgią polega na zamykaniu poszerzonego naczynia przez wymrożenie, przy użyciu podtlenku azotu. Przeznaczona jest głównie dla osób z przeciwwskazaniami do elektrokoagulacji. Skleroterapia zaś polega na podaniu do wnętrza naczynia preparatu farmakologicznego, który powoduje zwężenie światła naczynia i jego zamknięcie. Skleroterapia jest najskuteczniejszą metodą usuwania pajączków kończyn dolnych - ud, okolicy podkolanowej, podudzia oraz okolicy kostki.

Przeciwwskazania do leczenia
Przeciwwskazaniem do leczenia chirurgicznego jest występowanie na skórze zmian zapalnych. Ponadto elektrokoagulacji nie stosuje się u osób w czasie terapii nowotworowej ani u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca.

Profilaktyka, czyli co robić, by unikać problemów z cerą
Osoby z cerą naczyniową powinny stosować się do kilku ograniczeń by lepiej zadbać o swoją skórę. Nie należy naświetlać jej promieniowaniem UV, ani w sposób naturalny (opalanie) ani sztuczny, np. w solarium. Unikać przegrzewania skóry, np. w saunie. Trzeba też chronić ją przed zimnem i wilgocią, np. stosować kremy ochronne w okresie jesiennym i zimowym. Kobiety stosujące antykoncepcję powinny dobierać środki o niskich dawkach estrogenów. Ważne jest także uzupełnianie niedoborów witaminowych, głównie B2, PP i C, oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków do skóry naczyniowej, które pomagają obkurczyć naczynia krwionośne.






Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage