↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Epilacja

dr Ilona Osadowska · 184 · 2019-03-18 (akt.)

Epilacja, czyli trwała depilacja - marzenie wielu kobiet używających wosku czy przyborów do golenia. Epilacja jest możliwa i naprawdę działa! Prowadzona jest w cyklu zabiegów, wymaga nieco cierpliwości i na krótką metę nie jest najtańszą. Jest za to skuteczna, więc porównując wydatki w dłuższej perspektywie, epilacja jest zdecydowanie najwygodniejsza i najbardziej ekonomiczna.

Oczekiwane efekty i cel zabiegów

W efekcie zabiegów następuje pełne usunięcie niechcianego owłosienia we wszystkich obszarach, na których sobie tego życzymy. Uzyskany stan jest trwały i ostateczny, po zakończeniu cyklu zabiegów owłosienie już nie odrasta. Dotyczy to wszystkich obszarów, które nas interesują, m.in. pach, pachwin, brody i wąsika, przedramion, łydek, pośladków itp. Metoda usuwa wszystkie włosy, nawet grube i mocne, np. regularnie golony męski zarost.

Epilacja laserowa dla większości z nas

Najpopularniejsza jest epilacja laserowa - znakomita metoda na trwałe usunięcie wszelkiego rodzaju owłosienia. Metoda jest bardzo popularna i dobrze sprawdzona przez wiele lat stosowania. Możemy ją bezpiecznie wykonywać u ogromnej większości kobiet na wszystkich obszarach. Jest jedno istotne zastrzeżenie - usuwane włosy muszą zawierać choć trochę barwnika i być koloru ciemniejszego niż jasny blond. Zdecydowana większość kobiet, także blondynek, ma wystarczającą ilość barwnika i owłosienie ich jest skutecznie usuwane.

>>> Epilacja: ostatni dzwonek przed latem i inne tematy - wywiad z dr Iloną Osadowską, Radio Szczecin

 

Laser diodowy, końcówka

Laser diodowy 810 nm + IPL

Do epilacji używamy lasera diodowego pracującego w paśmie 810 nm (bliska podczerwień), o gęstości energii na skórze 10-100 J/cm2 oraz odpowiednio dobranej długości impulsu. Pasmo 810 nm uważane jest przez towarzystwa medycyny laserowej za najlepsze i najskuteczniejsze do epilacji większości rodzajów włosów. Laser zawiera chłodzące szkło szafirowe, przez które przechodzą impulsy depilujące bez przerywania chłodzenia skóry.

W niektórych przypadkach stosujemy także aparat IPL z głowicą do epilacji, dający impulsy światła polichromatycznego o szerszym paśmie i mocy niższej niż laser diodowy. U niektórych osób zdarza się, że aparat IPL usuwa włosy skuteczniej niż laser diodowy. Decyzję o rodzaju stosowanej terapii oraz doborze parametrów podejmuje lekarz podczas konsultacji lekarskiej.

Ograniczona moc aparatów IPL powoduje, że mogą one być stosowane przez osoby nie posiadające wiedzy lekarskiej. Aparaty te często dostępne są w gabinetach kosmetycznych. 

Epilar

Przez pewien okres na rynku dostępny była terapia Epilar, oparta o enzymatyczną metodę usuwania włosów. Polecana była jako skuteczna także w przypadku włosów jasnych, wymagała jednak 10-12 zabiegów. Obecnie Epilar nie jest już dostępny.

Ograniczenia metody

Głównym ograniczeniem są niezaleczone zmiany skórne, które uniemożliwiają stosowanie obu terapii. W przypadku ciemnej karnacji skóry istnieją inne ograniczenia, jednak u osób o skórze typowej dla naszej szerokości geograficznej występują one bardzo rzadko.

Epilacja IPL

Jak rozpocząć

Zaczynamy tradycyjnie od konsultacji, podczas której oceniamy możliwość przeprowadzenia epilacji i wybieramy najwłaściwszą metodę - laserową lub enzymatyczną. Jak zawsze wykluczamy ewentualne przeciwwskazania. Jeśli wybierzemy laseroterapię , podajemy jeden impuls próbny na skórę w okolicy wewnętrznego nadgarstka, pozwala on upewnić się, że skóra reaguje prawidłowo, a metoda jest bezpieczna dla pacjentki. Jeśli próba wypadnie pomyślnie, zabieg przeprowadzamy od razu po konsultacji.

Terapia podtrzymująca

Okres wzrostu włosa (anagen) może trwać nawet 3-6 lat, dlatego należy zaakceptować fakt, iż z czasem może się rozpocząć wzrost nowych włosów i może sie okazać konieczne przeprowadzenie jednego dodatkowego zabiegu. Pewne czynniki, na przykład zmiany hormonalne takie jak ciąża lub menopauza, jak również działania niepożądane niektórych produktów leczniczych, mogą powodować wzrost nowych włosów w ograniczonej ilości. W takich przypadkach zalecimy terapię podtrzymującą raz w roku lub co kilka lat.

Koszty zabiegów

Koszty zabiegu epilacji wynosi od 220 zł (wąsik, broda), zależnie od rozległości obszaru z którego usuwamy owłosienie oraz jego gęstości. Mężczyźni płacą kwoty wyższe o 20-30%, zależnie od obszaru oraz intensywności owłosienia. W przypadku epilacji kilku obszarów podczas jednej wizyty stosujemy korzystne zniżki.

Ostatnio przeglądane: 13. listopada 2011 r., dr Ilona Osadowska





Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage