↓ Kliknij aby czytać dalej ↓
Obecnie za najskuteczniejsze uważa się leczenie skojarzone. Ważne jest stosowanie jednocześnie kilku leków miejscowych, ponieważ etiologia trądziku jest złożona i nie istnieje lek, który działał by jednocześnie na wszystkie punkty krytyczne schorzenia.
Stosujemy leczenie farmakologiczne miejscowe retinoidami, w przypadku trądziku o charakterze zapalnym antybiotykoterapię, a w razie ich niepowodzenia włączamy lek Roaccutane. Lek ten, jakkolwiek bardzo skuteczny, nie jest lekiem pierwszego rzutu, stosujemy wyłącznie gdy nie przynosi efektu normalne leczenie.
W trądziku zaskórnikowym łagodnym z niewielkimi zmianami zapalnymi terapią z wyboru są retinoidy miejscowe. Wpływają one na mikrozaskórniki i prowadzą do zmniejszenia liczby zaskórników i zmian zapalnych. Dołączenie do tej terapii antybiotyku, zwiększa efektywność terapii, bowiem wpływa na zmniejszenie ilości bakterii Prionibactericum acnes.
W przypadku trądziku o charakterze zapalnym nadtlenek benzolu i antybiotyki miejscowe w terapii skojarzonej z retinoidami miejscowymi, przyspieszają ustąpienie stanu zapalnego. Przy stanach cięższych kolejno dołączamy antybiotyki doustne czy czasami u kobiet kurację antyandrogenową, ale po wykonaniu badań hormonalnych. W najcięższych postaciach trądziku lub opornych na dotychczasowe metody leczenia lekiem z wyboru jest doustna isotretonoina, lek Roaccutane.
Ważne jest stosowanie aminokwasów, które regulują procesy rogowacenia i wydzielania łoju, odblokowują ujścia gruczołów łojowych i zapobiegają tworzeniu nowych zmian (patrz skin jet, easy peel, yellow peel, czyszczenie skóry).
Bardzo ważna jest terapia podtrzymująca - po uzyskaniu poprawy stosujemy leczenie miejscowe tak długo, jak utrzymują się skłonności do trądziku, nawet wiele lat. Mogą to być retinoidy i nadtlenek benzolu, np. Aknefug, Oxy żel, Akneroxid.
Leczenie trądziku jest długotrwałe, dobrze by było wspomagane przez zabiegi oczyszczające zaskórniki, jak mikrodermabrazja i peelingi lekarskie.
Zespół lekarski
Leczenie w zakresie trądziku zwykłego i różowatego prowadzi w naszej praktyce
dr n. med. Katarzyna Mikołajczyk, spec. dermatologii.
Konsultują także chirurdzy - dr Ilona Osadowska oraz dr Dariusz Czerski.