↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Kriochirurgia

Ilona Osadowska · 20 · 2004-09-07
Kriochirurgia to rodzaj chirurgii polegający na zabiegowym leczeniu zimnem. Jako czynnik mrożący wykorzystuje się płynny podtlenek azotu, który natryskuje się na zadaną tkankę. Środek ten odparowuje obniżając przy tym temperaturę do minus 89°C. Precyzyjne dysze-aplikatory pozwalają dokładnie wymrażać wybraną zmianę lub powierzchnię - od niewielkich guzków o średnicy kilku mm do większych powierzchni skóry.

Na czym polega lecznicze działanie wymrażania?
Chore tkanki wskutek wymrożenia ulegają zniszczeniu, a następnie ulegają samoistnemu oddzieleniu od tkanki zdrowej. Nie ma potrzeby używania skalpela. Odbudowa prawidłowej tkanki następuje bez ubytków czy zwłókniałych blizn.

Jakie są zalety kriochirurgii?
Czas gojenia jest krótki a w miejscach wymorożonych nie rozwija się zakażenie bakteryjne. Zabiegi są bezpieczne i niemal bezkrwawe. Gojenie jest łagodne i daje dobry efekt kosmetyczny. Co ważne - jest to jedyna metoda niekoloidogenna - blizny są estetyczne, mniejsze samoistnie znikają, nie pozostają ślady cięć. Metoda kriochirurgii nadaje się do leczenia pacjentów w każdym wieku.

Jakie schorzenia można leczyć kriochirurgią?
Kriochirurgicznie leczony jest szeroki zakres schorzeń skórnych, niektóre żylaki kończyn oraz schorzenia proktologiczne. Zmiany skórne leczy się bardzo skutecznie i objawiąją się tu kosmetyczne zalety kriochirurgii. Trzeba jednak pamiętać, że zmiany podejrzane o rozrost nowotworowy powinny być leczone przez chirurgiczne wycięcie tkanki z marginesem bezpieczeństwa a nastepnie zbadanie pobranego wycinka przez pracownię histopatologiczną. Szczególne zastosowanie znajduje kriochirurgia w proktologii, ponieważ daje pacjentom duży komfort w porównaniu do tradycyjnych metod leczniczych.

Na czym polega komfort pacjenta związany z kriochiururgią?
Leczenie nie wymaga hospitalizacji, jest niedrogie i wygodne dla pacjentów. Pacjent może pracować lub wypoczywać bez bólu i stresu związanego z pobytem w szpitalu. W przypadku proktologii - dla większości pacjentów ogromnym plusem jest unikanie bolesności pooperacyjnej.

W jaki sposób i gdzie prowadzone jest leczenie kriochirurgiczne?
Leczenie prowadzone jest ambulatoryjnie. W zależności od zaawansowania schorzenia, może być prowadzone jednorazowo lub podzielone na zabiegi częściowe. Leczenie poprzedzone jest konsultacją oraz wykonaniem odpowiednich badań.

Czy są jakieś są przeciwwskazania do stosowania kriochiurgii?
W praktyce kriochirurgia wykluczana jest najczęściej gdy zachodzi potrzeba zbadania usuniętej tkanki pod kątem zmian nowotworowych. Jak w każdym przypadku, przed zabiegiem lekarz ocenia rodzaj schorzenia, stan pacjenta oraz dobiera odpowiednią w danym przypadku metodę leczniczą.

Czy warto leczyć kriochirurgią?
Jeśli tylko są do tego wskazania, warto. Leczenie jest szybkie, w miarę niebolesne i możliwe do wykonania w warunkach ambulatoryjnych. Rekonwalescencja stosunkowo krótka i komfortowa. Na świecie kriochirurgia jest jedną z uznanych metod leczniczych, zaś w proktologii jest metodą czołową w leczeniu ambulatoryjnym.






Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage