↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Mezoterapia

dr Ilona Osadowska · 213 · 2004-02-07
Mezoterapia polega na podawaniu niewielkich dawek substancji leczniczej bezpośrednio do wnętrza skóry. Zabiegi te wykonywane są bardzo cienką igłą, o średnicy rzędu 0,3 mm, aplikowane co kilka milimetrów. Mezoterapią rewitalizujemy skórę i poprawiamy jej kondycję, leczymy blizny oraz rozstępy.


Wskazania do zabiegów mezotetapii:

 • niezadowalająca kondycja skóry, wynikające ze zmian starzeniowych lub chorobowych,
 • cellulit, rozstępy,
 • niektóre blizny, bliznowce,
 • nadmierne wypadanie i osłabienie włosów

Najczęściej rewitalizujemy skórę twarzy, szyi, dekoltu, dłoni. Na twarzy możemy zastosować koktajle ściągające rozluźnioną skórę. Wygładzamy zmarszczki, odżywiamy skórę zwiotczałą i scieńczałą. Mezoterapia stosowana jest także na pośladki, brzuch i uda celem likwidacji cellulitu.

Przeciwwskazania do mezoterapii
Zabiegów nie należy wykonywać gdy zachodzi jedna z poniższych sytuacji:
 • skóra z tendencją do powstawania bliznowców
 • stan zapalny skóry w miejscu przeznaczonym do leczenia
 • stałe przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi
 • ciąża lub karmienie piersią
 • choroba nowotworowa
 • alergia
 • niektóre choroby przewlekłe, np. cukrzyca

Koktajle do mezoterapii

Materiał podawany śródskórnie nazywamy koktajlem, ponieważ jest to mieszanka substancji dobranych indywidualnie odpowiednio do potrzeb występujących w danym miejscu u pacjentki. Stosujemy leki o działaniu pobudzającym ukrwienie, nawilżającym, antycellulitowym, stymulujące metabolizm i zwiększające produkcję kolagenu. Podajemy m.in. witaminy, wyciągi z fibroblastów, preparaty krzemionki (np. Conjonctyl), NCTF. Od maja 2006 r. stosujemy nowy materiał Restylane VITAL zawierający stabilizowany kwas hialuronowy, stworzony specjalnie dla mezoterapii przez Q-MED AB. Materiał ten charakteryzuje się stosunkowo długim, kilkumiesięcznym okresem działania w zakresie ujędrniania skóry oraz wygładzenia zmarszczek.

Zabieg, znieczulenie

Zabieg w postaci niewielkich, punktowych iniekcji wykonywany jest igłą o średnicy rzędu 0.3 mm. Koktajl podajemy co 3-20 mm następnie wykonujemy masaż skóry w celu równomiernego rozprowadzenia substancji. Znieczulenie najczęściej nie jest potrzebne i większość pacjentów z niego nie korzysta. Dla większego komfortu można jednak zastosować maść znieczulającą EMLA, którą wcieramy w skórę na na godzinę przed zabiegiem. Skóra po zabiegu pokryta jest siatką niewielkich nakłuć, które znikają w ciągu 2-7 dni.

Przed zabiegiem

Specjalne przygotowania nie są potrzebne. Na tydzień przed zabiegiem nie należy przyjmować aspiryny ani innych środków obniżających krzepliwość krwi. Można zastosować maść wzmacniającą z witaminą K. Szczegółowe informacje podajemy podczas konsultacji.

Postępowanie po zabiegu

Unikamy opalania i nie wystawiamy skóry na silne zmiany termiczne. Unikamy możliwości zakażenia. Jeśli zdarzy się krwiak, stosujemy maść z heparyną przyspieszającą rozkładanie plamki. Można dobrać dermokosmetyki odpowiednie do leczonego stanu.

Jak długo utrzymują się efekty mezoterapii

Efekty zabiegu utrzymują się przez określony czas, który wynika ze składu podawanego koktajlu oraz uzależniony jest od indywidualnych właściwości skóry i miejsca poddanego mezoterapii. Zazwyczaj okres działania koktajli wynosi od 2 tygodni do kilku miesięcy. Po pewnym czasie dobroczynne działanie ustąpi i wówczas zabieg można będzie powtórzyć. Mezoterapia jest więc cyklicznym procesem leczniczym. Najlepsze efekty uzyskujemy łącząc mezoterapię z dermabrazją.

Możliwe powikłania

Powikłania mają charakter łagodny i szybko ustępują. Są typowe dla zastrzyków - może wystąpić lekki obrzęk oraz krwiak.

Historia mezoterapii

Mezoterapia stosowana jest na świecie od 1952 roku. Jako pierwszy zastosował ją i określił zasady leczenia dr Michał Pastor we Francji. Nazwę "mezoterapia" utworzył on od mezodermy - środkowej warstwy skóry, do której podajemy substancje lecznicze. Obecnie, po ponad 50 latach metoda ta jest wciąż doskonalona i stale używana przez ponad 25 tysięcy lekarzy na świecie. W roku 1987 Francuska Akademia Medycyny uznała mezoterapię za część tradycyjnej medycyny naukowej. Międzynarodowe Stowarzyszenie Mezoterapii zrzesza organizacje z 14 krajów Europy oraz Ameryki.

Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage