↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Pajączki żylne do usunięcia? Obliteracja, 30 min, najlepiej zimą!

dr Ilona Osadowska · 600 · 2013-12-03

Obliteracja jest nowoczesną, małoinwazyjną metodą usuwania pajączków żylnych przez ich zasklepienie. Zabieg polega na podaniu do poszerzonych naczyń leku, który wywołuje ich obkurczenie i zaniknięcie. Poprawa estetyczna jest efektowna i trwała. Obliteracja jest bardzo popularna i chętnie wybierana przez kobiety ze względu na jej przystępność, dogodność i szybkość. Najlepiej wykonywać ją właśnie zimą!

Obliteracja jest obecnie metodą z wyboru przy leczeniu drobnych problemów żylnych, jak np. żylaki siatkowate oraz teleangiektazje, czyli tzw. pajączki żylne. Przy leczeniu większych żylaków obliterację wykonujemy lekiem o nieco większym stężeniu i podawanym w formie pianki, co umożliwia nam usuwanie nawet dużych i głębiej położonych żylaków. Jako metoda minimalnie inwazyjna jest atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych, bardziej urazowych metod leczenia, takich jak np. miniflebektomia czy kriochirurgia. Celem obliteracji jest poprawa estetyki kończyn dolnych, ale także usuwanie dolegliwości oraz zapobieganie powikłaniom w przebiegu choroby żylakowej. Obliteracja nazywana jest także wymiennie skleroterapią.

>>> Jakie dolegliwości żylne wskazują na potrzebę leczenia i dlaczego warto pomyśleć o tym zimą - rozmowa z dr Iloną Osadowską, Radio Szczecin

Zabieg
Obliteracja polega na podaniu do wnętrza naczyń środka farmakologicznego za pomocą małej strzykawki i bardzo dcienkiej igły. Środek ten działa na śródbłonek naczynia krwionośnego, co powoduje stopniowe włóknienie ściany naczynia, zmniejszenie średnicy, po czym jego zarośnięcie. Z zewnątrz objawia się to zapadnięciem i zaniknięciem widocznych dotychczas ciemnych naczyń krwionośnych lub siatek żylnych. Zabieg nie wymaga znieczulenia, wykonywany jest w gabinecie zabiegowym. Aby dokładniej trafiać do wnętrza naczynia, stosujemy przyrząd oświetlający skórę i tkankę podskórną - wenoskop. Sam zabieg trwa zazwyczaj nie dłużej niż kwadrans. Poprzedzony jest oceną dolegliwości, zebraniem wywiadu oraz konsultacją terapii z pacjentką. Istnieje ograniczenie ilości leku, które możemy podać w trakcie jednego zabiegu. W przypadku bardziej rozległych zmian, może być potrzebne podzielenie leczenia na 2-3 wizyty

Opieka po zabiegu

Po zabiegu można wrócić od razu do codziennych czynności. Przez najbliższy miesiąc nie należy opalać nóg na słońcu czy solarium. Unikamy też podgrzewania nóg w trakcie np. gorących kąpieli czy sauny. W tym okresie bardzo wskazane będzie noszenie rajstop uciskowych, które utrwalają i zabezpieczają osiągnięty efekt estetyczny. Można stosować preparaty zewnętrzne poprawiające napięcie drobnych naczyń: wyciągi z ogórecznika, kasztanowca itp.

Korzyści dla pacjenta
Leczenie jest niemal bezbolesne, znieczulenie najczęściej w ogóle nie jest potrzebne. Jako metoda nieoperacyjna, jest mniej obciążająca i mniej ryzykowna dla pacjenta niż inne, tradycyjne zabiegi. Skleroterapia jest także przystępna: leczenie prowadzone jest ambulatoryjnie, nie jest potrzebny pobyt w szpitalu, zaś koszt leczenia jest wielokrotnie niższy w porównaniu do metod operacyjnych.

Komu polecamy obliterację
Metoda polecana jest dla osób pragnących pozbyć się defektu estetycznego, dla osób posiadających przeciwwskazania do leczenia operacyjnego bądź po prostu pragnących uniknąć kontaktu z blokiem operacyjnym. Osoby zapracowane docenią szybkość leczenia i proste postępowanie pozabiegowe.

Ograniczenia obliteracji
Najwżniejszym ograniczeniem są istniejące u pacjenta choroby układowe, tj. cukrzyca, niektóre rodzaje nadciśnienia. Przeciwwskazaniem jest też zakrzepica żył głębokich, rozległe zakażenia bakteryjne skóry. Metoda nie jest polecana osobom ze znaczną otyłością oraz zaawansowaną cukrzycą. U pacjentów może także wystąpić uczulenie na środek obliterujący, wtedy leczenie takie nie będzie możliwe.

Bezpieczeństwo obliteracji
Obliteracja jest bezpieczną i dobrze zweryfikowaną metodą. Powikłania lub nietypowy przebieg gojenia mogą występować, jak w każdym leczeniu chirurgicznym. Uczulenie na lek występuje u ok. 3 pacjentów na 1000 leczonych. Objawia się ono wysypką skórną, sporadycznie może powodować duszność. Podanie środka obliterującego poza naczynie może powodować ropień aseptyczny skóry lub martwicę, co może doprowadzić w niekorzystnym przypadku powstania blizny. W zasklepianym naczyniu zazwyczaj pozostaje nieco krwi. W niektórych przypadkach może to spowodować przebarwienie widoczne na skórze. Nie niesie to ze sobą istotnych następstw, jednak swarza dyskomfort estetyczny. Przebarwienia skóry są powikłaniem u 7-30% osób, ustępują po upływie kilku tygodni do kilku miesięcy.

Co można doradzić, by uniknąć leczenia?

Jeśli dostrzegamy pierwsze oznaki problemów żylnych, lub są one dziedziczne w rodzinie - warto zadbać o zdrowy tryb życia i profilaktykę. Największy wpływ na sprawność krążenia w nogach ma właśnie tryb życia. Aby krew sprawnie przepływała do góry wbrew siłom grawitacji (tj. od stóp ku sercu), musi sprawnie działać pompa mięśniowa, czyli zespół mięśni łydek. Dlatego zwracamy uwagę na obuwie - szpilki o wysokości powyżej 5 cm blokują pracę łydek, dlatego ich długotrwałe używanie będzie pogłębiać problem. Wysokich obcasów powinny unikać osoby dziedzicznie obciążone lub zauważające u siebie pierwsze objawy schorzeń W pracy warto przejść się kilkukrotnie w ciągu dnia lub napinać mięśnie łydek, w domu zaś w miarę możliwości stosować tryb życia z nogami uniesionymi ku górze. Koniecznie unikać bielizny i ubrań nadmiernie zaciskających się w okolicy pachwin i ud. Pamiętajmy także o uprawianiu sportu - jeździe na rowerze, pływaniu, czy choćby najzwyklejszym spacerze.

Jak rozpocząć leczenie

Najlepiej zacząć od konsultacji flebologicznej w celu oceny dolegliwości, nasilenia i stopnia zmian oraz doboru odpowiedniej metody leczenia. Może być potrzebne wykonanie badania USG Doppler kolor. Jeśli zabieg obliteracji będzie wskazany i celowy, w możemy wykonać go od razu po konsultacji. Leczenie uzupełniamy doborem rajstop uciskowych oraz zaleceniami profilaktycznymi. Obliterację najlepiej wykonać jesienią lub zimą z kilku względów - latem jest zbyt ciepło i gojenie przebiega trudniej, a zimą noszenie rajstop uciskowych zazwyczaj jest niekłopotliwe. Gdyby powstały przebarwienia, mamy sporą szanszę że znikną do wiosny, którą będziemy mogły powitać z ładnymi, zadbanymi nogami.

Koszty leczenia

Konsultacja flebologiczna - 80 zł,
Badanie USG Doppler kolor - od 60 zł,
Obliteracja standardowa - od 320 zł,
Obliteracja piankowa - od 460 zł.
Dostępne są typowe zestawy z rabatem, szczegóły w recepcji.

Więcej: cennik, leczenie schorzeń żylnych.

Zapraszamy!

 

Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage