Labioplastyka - przygotowania i zabieg

dr Ilona Osadowska · 742 · 2019-03-29 (akt.)
W skrócie Dla kogo Zabieg i opieka Lekarze, kliniki Ceny Opinie Zdjęcia

Przygotowanie do zabiegu i ocena stanu zdrowia pod kątem zabiegu

  • Konsultacja lekarska,
  • Badanie USG ginekologiczne,
  • Badania laboratoryjne - krew, mocz,
  • Cytologia.

Jeśli badania wykonywane są poza naszą kliniką, wyniki muszą być dostarczone przed rozpoczęciem zabiegu, w oryginale.  

Podczas wstępnej konsultacji lekarz oceni, czy możemy bezpiecznie wykonać oczekiwany przez Panią zabieg oraz czy możemy osiągnąć oczekiwane przez Panią efekty. Zawsze wykonujemy kontrolne USG, potrzebna też będzie aktualna cytologia. Zlecimy listę badań laboratoryjnych - zawsze krew, w razie wątpliwości mogą być wskazane inne, zlecone przez lekarza testy. Przed zabiegiem będziemy prosili o epilację kremem, bez użycia ostrych narzędzi.

Konsultacja lekarska przed zabiegiem

Ostateczna decyzja o wykonaniu zabiegu zapadnie podczas konsultacji w klinice. Lekarz przeprowadzi wywiad, wykona badanie oraz przeanalizuje wyniki badań laboratoryjnych. Ocenimy, czy możemy bezpiecznie wykonać ustalony zabieg oraz czy możemy osiągnąć oczekiwane przez Panią efekty. Zawsze wykonujemy kontrolne USG, potrzebna też będzie aktualna cytologia. Zlecimy listę badań laboratoryjnych - zawsze krew, w razie wątpliwości mogą być wskazane inne, zlecone przez lekarza testy. 

Przygotowanie bezpośrednio przed zabiegiem

Będziemy prosili o depilację kremem na 1-2 dni przed zabiegiem. Ważne jest by nie używać ostrych narzędzi tak, by nie spowodować podrażnień. Jeśli Pani miesiączkuje, należy upewnić się że cykl postępuje zgodnie z oczekiwaniami. Gdyby było inaczej, prosimy o zawiadomienie nas niezwłocznie po zauważeniu opóźnienia.

Labioplastyka - zabieg

Zabieg labioplastyki jest stosunkowo nieskomplikowany. Wykonujemy go w znieczuleniu miejscowym dlatego nie jest bolesny. Do wyboru jest kilka technik wykonania korekcji. Podczas konsultacji lekarz zaproponuje najwłaściwszą z nich, przy danych warunkach anatomicznych oraz oczekiwaniach pacjentki. Dla osób o niskim progu bólowym lub niespokojnych możemy włączyć płytką sedację w asyście anestezjologicznej. Zabieg wykonywany jest w naszej sali operacyjnej. Zakładamy szwy wchłanialne, do usunięcia w ciągu 7 dni po zabiegu. 

Opieka po zabiegu

  • krótki odpoczynek w sali pooperacyjnej,
  • podsumowanie i omówienie zabiegu z lekarzem,
  • powrót do domu - ktoś musi Panią odebrać, podróż w pozycji leżącej,
  • następne kilka dni odpoczynku, mozliwie w pozycji leżącej,
  • zdjęcie szwów po 7 dniach od zabiegu

Po zabiegu najprawdopodobniej poprosimy by pozostała Pani w klinice celem krótkiej obserwacji. Zazwyczaj czas ten wynosi od 30 minut do kilku godzin, zależnie od przebiegu zabiegu oraz podanych środków znieczulających. Do dyspozycji będzie Pani miała łóźko w sali pooperacyjnej. Można będzie chwilę odpocząć - odespać, poczytać. Będzie Pani doglądać pielęgniarka oraz lekarz. Po upewnieniu się, że może już Pani opuścić klinikę lekarz poprosi Panią na podsumowanie do gabinetu. Najlepiej, gdyby mógł Panią odebrać ktoś z rodziny lub znajomych i by mogła Pani jechać w pozycji leżącej. Ewentualnie możemy polecić naszego kierowcę. Przez kilka dni po zabiegu powinniśmy spędzać sporo czasu w pozycji leżącej, aby unikać nacisku ciała na obszary poddawane zabiegowi. Możemy czytać, oglądać. NIe powinniśmy: biegać, skakać, nosić ciężarów ani wykonywać żadnego forsownego wysiłku. Może to świetna okazja by odpocząć. 

Wizyty kontrolne umawiamy następnego dnia po zabiegu, po 7 dniach wraz ze zdjęciem szwów, oraz kolejne 2 razy w ciągu nastepnych tygodni. 


Czytaj dalej: Lekarze, kliniki