↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Na zdjęciu: Dr Ilona Osadowska z aparatami do liposukcji - od lewej: SmartLipo, LipoLife, Body Jet. Sala operacyjna kliniki w Szczecinie.

Liposukcja - usuwanie i korekcja tkanki tłuszczowej

dr Ilona Osadowska · 291 · 2024-04-20 (akt.)
Metody liposukcji Opcje Kwalifikacja Lekarze Opinie Ceny Zdjęcia

Kobieca tkanka tłuszczowa różni się od męskiej obfitością, rozmieszczeniem oraz budową anatomiczną. Część skupiona jest w postaci miejscowych poduszek tłuszczowych, które z trudem poddają się redukcji. Stosując lekką dietę czy fitness, często nie jesteśmy w stanie zmniejszyć ich w satysfakcjonujący sposób. Aby usunąć taką oporną tkankę możemy sięgnąć po jedną z minimalnie urazowych metod liposukcji.

Liposukcja Body Jet brzuch, przed i po efekty

Typowe zakresy zabiegu - obszary poddawane korekcji

Najczęściej wykonujemy korekcję tkanki tłuszczowej w następujących obszarach:

 • TUŁÓW:
  cały brzuch  + oba boki = talia 360 stopni,
  + góra pleców, tj. powyżej biustonosza, pod nim oraz poniżej. 
  Zobacz jak wykonujemy liposukcję talii

 • UDA
  od zewnątrz (bryczesy) + od wewnątrz. 
  Przy masywnych udach i dużej otyłości możemy również wykonać korekcję od przodu. 

Mniejsze obszary, które opcjonalnie możemy dodać do zabiegu:

Problem może być pogłębiany przez wiotką, obwisłą skórę o zbyt małym napięciu.

U mężczyzn problemem może być ponadto pseudoginekomastia, czyli rozrost podskórnej tkanki tłuszczowej w okolicy gruczołu sutkowego. Zobacz korekcja ginekomastii.

Wszystkie te obszary problemy możemy obecnie skutecznie poprawiać z zastosowaniem  minimalnie inwazyjnych metod liposukcji, wykonywanych w bezpiecznym i komfortowym znieczuleniu oraz w trybie jednodniowym.

Minimalnie inwazyjne metody liposukcji

Wszystkie stosowane przez nas metody cechują się minimalną inwazyjnością. Wywołują mały uraz i w niewielkim tylko stopniu naruszają ukrwienie oraz unerwienie tkanek. Utrata krwi podczas zabiegu jest niewielka lub wręcz śladowa. Po zabiegu pacjentka szybko wraca do normalnych czynności. Siniaki zazwyczaj niewielkie oraz umiarkowany obrzęk. Pacjentka zostaje w klinice na noc pod opieką pielęgniarki, a na drugi dzień wychodzi do domu. Można wracać pociągiem, samolotem na trasach europejskich, można podróżować samochodem z pewnymi zastrzeżeniami. 

Znieczulenie - bezpieczne i komfortowe

Znieczulenie prowadzone jest przez zespół: lekarza anestezjologa oraz asystującą pielęgniarkę. Standardowo stosujemy kombinację: leków przyjmowanych doustnie, znieczulenie miejscowe wykonywane przez operującego chirurga oraz dożylną analgosedację. Podczas długiego nawet zabiegu pacjentka śpi oraz oddycha samodzielnie. Nie ma potrzeby stosowania znieczulenia ogólnego ani respiratora. Jest to bardzo bezpieczne i komfortowe znieczulenie. Wybudzenie stosunkowo szybkie, po 1-2 godzinach. Po tym czasie można już chodzić, zjeść posiłek, porozmawiać z rodziną i przyjaciółmi. 

Powrót do pracy po zabiegu 

Do lekkiej pracy biurowej wracamy w ciągu 3-4 dni, podobnie ze zwykłymi obowiązkami domowymi. Właściciele firm zazwyczaj chwytają za telefon od razu po wybudzeniu, jednak zalecamy wziąć przynajmniej jeden dzień wolnego od wszelkich trosk, na spokojny powrót do siebie. Ponieważ zabiegi wykonujemy od poniedziałku do czwartku, powrót do pracy planujemy najczęściej od kolejnego poniedziałku. 

Liposukcja bez bólu

Zabiegi nasze jako małoinwazyjne cechują się także minimalnymi dolegliwościami bólowymi. Przed zabiegiem trzeba będzie wytrzymać założenie wkłucia dożylnego. Podczas zabiegu pacjent śpi i nie odczuwa żadnych dolegliwości. Bezpośrednio po wybudzeniu nic nie boli, ponieważ trzyma jeszcze mocne znieczulenie operacyjne. Pod wieczór lub na drugi dzień mogą być odczuwane lekkie dolegliwości, dlatego spędzenie nocy w klinice pod opieką jest dobrym rozwiązaniem. W razie potrzeby podajemy leki przeciwbólowe. Większość pacjentów określa dolegliwości raczej jako odczucie znużenia lub zmęczenia, jak po wyjątkowo ciężkim treningu, ale nie klasyczny ból. W praktyce - ok. połowy pacjentek przyjmuje leki przez dzień po zabiegu, druga połowa nie widzi potrzeby. 

Taki sposób znieczulenia pozwala nam wykonać efektywną liposukcję także dla osób u których niewskazane jest zastosowanie znieczulenie ogólnego.

Duża liposukcja 

W uzasadnionych przypadkach wykonujemy także liposukcje duże, tj. dla pacjentek z otyłością lub dużą nadwagą. Zazwyczaj jest to element szerszego planu, gdzie włączeni są także dietetyk oraz trener, pozwalający kompleksowo dokonać dużej zmiany. Niezbędna jest wysoka motywacja pacjentki, szczera chęć dokonania dużej zmiany oraz silna wola do utrzymania efektu.  

Zazwyczaj działania rozpisane są na 3-6 miesięcy. 

Decydując się na dużą liposukcję mieć świadomość, że najczęściej nie udaje się uzyskać idealnie gładkiej skóry po zabiegu. Pewien zakres nierówności jest charakterystyczny dla tej operacji i występuje w większości przypadków. Można go dopracować w kolejnym kroku, po wygojeniu po zabiegu. 

LipoLife

 

 

 

Małgorzata: moja liposukcja LipoLife

Moja liposukcja LipoLife.
Małgorzata, zwiastun filmu.
Kwiecień 2017

LipoLife jest nowoczesną i minimalnie inwazyjną metodą liposukcji laserowej, polegającą na naświetlaniu oraz jednoczesnym usuwaniu zemulgowanej tkanki tłuszczowej. Atutami nowej metody są: niemal całkowity brak krwawienia, dodatkowe obkurczanie skóry oraz jeszcze mniejszy uraz niż przy wcześniejszych metodach laserowych. Metoda jest efektywna, a przy tym stosunkowo delikatna, dlatego stosujemy ją do precyzyjnego rzeźbienia niuansów.  

Stworzona na bazie na wieloletnich doświadczeń w liposukcji laserowej, LipoLife wykorzystuje laser diodowy o paśmie 1470 nm oraz światłowód świecący radialnie z czujnikiem temperatury. 

Usuwane komórki tłuszczowe są nieuszkodzone, dlatego mogą być wykorzystane do przeszczepu, np. powiększenia biustu, zaokrąglenia pośladków, uzupełnienia ubytków twarzy, blizn  lub rewitalizacji skóry.

Metodę tę wprowadziliśmy do Polski w sierpniu 2016 r., wykonując w Poznaniu pierwsze zabiegi w kraju. Duże i rozległe zabiegi wykonujemy w naszej wzorcowej klinice w Szczecinie. Konsultacje, kwalifikacje oraz kontrola leczenia także w klinice w Poznaniu.  

Body Jet

 

 

Body Jet osadowska

Bardzo dobra i sprawdzona metoda liposukcji, umożliwia osiąganie świetnych efektów estetycznych zachowując wysoki profil bezpieczeństwa pacjenta. 

Zabieg polega na wypłukiwaniu komórek tłuszczowych z wnętrza tkanek strumieniem wody pod odpowiednio dobranym ciśnieniem. Jest on na tyle delikatny, że usuwa komórki tłuszczowe nie uszkadzając innych struktur organizmu, jak np. naczynia krwionośne oraz nerwy. Dużymi atutami Body Jet jest niezaburzanie procesu obkurczania skóry po zabiegu. Pozwala nam to osiągnąć gładszą i bardziej napiętą skórę bez grudek ani nierówności, charakterystycznych dla starszej liposukcji klasycznej. 

Body Jet jest naszą metodą z wyboru do dużych liposukcji, przy rozmiarach rzędu 44-50. 

Więcej o Body Jet »

Powiększanie piersi, pośladków własnym tłuszczem

Zarówno LipoLife jak i Body Jet umożliwiają wykorzystanie usuniętych komórek tłuszczowych do przeszczepu z modelowaniem ciała. Własny tłuszcz możemy wykorzystać np. do powiększania lub wyrównania kształtu piersi oraz zaokrąglenia pośladków. Stosujemy także kilka rodzajów przeszczepów do niewielkiego modelowania w obrębie twarzy i ciała, np. wypełniania zmarszczek, ubytków, blizn, odmłodzenia dekoltu. Własny tłuszcz zawiera dużą ilość komórek macierzystych, które bardzo dobrze odmładzają skórę. LipoLife i Body Jet otwierają w tym zakresie nowe możliwości dla osób zainteresowanych upiększaniem sylwetki bez zastosowania implantów. Przeszczep tłuszczu jest opcją, którą możemy zrealizować bezpośrednio po zabiegu liposukcji, wykorzystując usunięty tłuszcz. Oba zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym oraz płytkiej sedacji.

Więcej o powiększaniu piersi tłuszczem »

 

Body jet efekty zabiegu

 

SmartLipo

 

 

SmartLipo była pierwszą powszechnie stosowaną na świecie metodą liposukcji laserowej, tworząc wówczas nowy standard minimalnie inwazyjnej liposukcji. Zabieg polega na naświetlaniu tkanki tłuszczowej wiązką lasera, wprowadzoną do ciała za pomocą cienkiego światłowodu. Laser o paśmie 1064 nm generuje impulsy które cechują się odpowiednio dobranym przebiegiem mocy w stosunku do czasu trwania impulsu, co powoduje rozbijanie błon komórek tłuszczowych. W efekcie tego ich zawartość  - płynne trójglicerydy - wylewa się do organizmu tworząc oleistą zawiesinę. Tłuszcz w takiej postaci możemy łatwo usunąć  stosując niskociśnieniowe odsysanie z zachowaniem bezpieczeństwa dla pozostałych tkanek organizmu

Zabieg jest na tyle delikatny, że można go wykonywać w okolicy podbródka, żuchwy oraz dolnej części policzków.  Unikalną zaletą SmartLipo jest jednoczesne  obkurczenie skóry i jej regeneracja w miejscu poddanym zabiegowi. Metoda laserowa jest jedyną obecnie terapią tkanki tłuszczowej, która jednocześnie poprawia cellulit, wiotkość i kondycję skóry. SmartLipo jest zabiegiem na tyle precyzyjnym, że stosujemy je do wygładzania  nierówności skóry po zabiegu klasycznej liposukcji.

Więcej o SmartLipo »

Liposukcja tumescencyjna

Przy niewielkich zakresach zabiegu możnemy wykonać efektywną korekcję kaniulą  z pompą niskociśnieniową, przy znieczuleniu miejscowym, bez użycia specjalistycznych aparatów. Może to być np. korekcja nawisu w okolicy blizny po cesarskim cięciu, korekcja niewielkich nierówności po dużym zabiegu, lub podobne niewielkie zakresy. Zabieg taki jako stosunkowo szybki i niedrogi wciąż ma swoje stałe zastosowanie. 

Co wybrać - LipoLife, Body Jet, SmartLipo?

liposukcja Body Jet

Chętnie odpowiemy na te i podobne pytania. Sprawdzimy, czy Twój pomysł na korekcję sylwetki jest dobry oraz czy uda się uzyskać satysfakcjonujące efekty. Doradzimy w jaki sposób przygotować się do zabiegu oraz na jakie będzie niezbędne postępowanie po zabiegu.

Skontaktuj się z nami telefonicznie, lub prześlij maila ze swoimi zdjęciami wg instrukcji.


Generalnie, metody laserowe jak LipoLife oraz SmartLipo bardzo dobrze nadają się do usuwania poduszek tłuszczowych w miejscach wymagającym precyzji i delikatności, jak np. podbródek i okolica żuchwy. Dodatkowo stymulują odnowę i poprawę napięcia skóry. SmartLipo stosujemy także do obszarów stosunkowo niewielkich, jak np. poduszki nad kolanami oraz wtedy, gdy oprócz redukcji tkanki tłuszczowej chcielibyśmy skorygować cellulit lub poprawić jędrność i napięcie skóry.

Body Jet będzie lepsze jeśli chcemy usunąć dużą ilości tkanki tłuszczowej na rozległych obszarach.
Głównym ograniczeniem ilości tłuszczu odsysanego podczas jednego zabiegu jest zachowanie dobrostanu organizmu oraz harmonijnego wyglądu.

Inne metody – lipoliza, kriolipoliza, liposukcja strzykawką

W przypadku niewielkich fałdów tłuszczowych możemy zastosować metody działające łagodniej niż liposukcja.

 • Lipoliza iniekcyjna, intralipoterapia

  Metoda iniekcyjna przeznaczona jest dla cierpliwej pacjentki, która pragnie dyskretnej i niedrogiej korekcji niewielkiego nadmiaru tkanki tłuszczowej. Typowe zastosowania to niewielki podbródek, żuchwa oraz fałd tłuszczowy nad kolanami. Zabieg polega na iniekcji substancji aktywnej do wnętrza tkanki tłuszczowej. Redukcja następuje wskutek rozpuszczenia błon komórek tłuszczowych - wówczas komórka tłuszczowa zanika, a jej zawartość, czyli płynne trójglicerydy, wydostaje się do organizmu. Dalej usuwane są normalnym szlakiem metabolicznym przez układ limfatyczny i wątrobę. Metoda ta została ostanio znacznie udoskonalona przez poprawę techniki zabiegowej oraz nowe materiały, wśród których warto wyróżnić Dermaheal LL. Zawiera on peptydy biomimetyczne działające lipolitycznie oraz silnie stymulujące pogrubienie i odnowę skóry. Efekty widać będzie już w ciągu kilku tygodni po pierwszym zabiegu. Typowo w cyklu wykonujemy 2 - 3 zabiegi na wybrany obszar. Więcej »

 • Kriolipoliza

  Przeznaczona dla szczupłych pacjentek, które chciałyby uniknąć jakiejkolwiek ingerencji chirurgicznej oraz godzą się cierpliwie zaczekać na efekt 8-10 tygodni. Kriolipoliza opiera się na odkryciu niszczącego działania długotrwałego zimna na tkankę tłuszczową. Aparat umożliwia selektywne, miejscowe schłodzenie tkanki w taki sposób, by zachować bezpieczeństwo organizmu, ale wywołać proces obumierania tłuszczu w miejscu poddanym zabiegowi. Zabieg daje satysfakcję pod warunkiem właściwej kwalifikacji oraz pacjentki cierpliwej i świadomej ograniczonego zakresu działania metody więcej »

 • Liposukcja strzykawkowa

  Zabieg dość szybki i nieskomplikowany, umożliwia odessanie niewielkiego nadmiaru tkanki tłuszczowej z małych obszarów. Typowe zastosowania - okolice pach, kolan lub wzgórek łonowy. Zabieg wykonywany jest kaniulą, którą  wprowadzamy do tkanki i odsysamy z pomocą dużej strzykawki. Ponieważ nie wymaga kosztownego sprzętu, jest stosunkowo przystępny cenowo. Nie stymuluje skóry i nie obkurcza jej, jak to robią metody laserowe czy iniekcyjna z Dermaheal LL. Liposukcję strzykawkową stosujemy czasami do delikatnego skorygowania efektów większego zabiegu, gdy dla harmonijnego efektu chcemy poprawić niuanse zbyt małe na stosowanie mocniejszych metod.

Liposukcja klasyczna

Operacje wykonywane od dziesiątek lat w klinikach chirurgii plastycznej. Zabieg polega na odessaniu tkanki tłuszczowej z ciała pod wysokim ciśnieniem. Operacja taka jest bardziej urazowa, dlatego wymaga znieczulenia ogólnego oraz dłuższego okresu rekonwalescencji. W przypadku usuwania dużej ilości tkanki powstaje problem luźnego nadmiaru skóry w miejscu zabiegu. Rozwiązuje się go przez wycięcie nadmiaru skóry i ponowne zszycie, co oznacza jednak kolejną operację, dużą bliznę, ryzyko gojenia i kolejny okres rekonwalescencji. Istotne jest ryzyko powstania zatoru tłuszczowego w układzie krwionośnym, znacznie większe niż w przypadku metod małoinwazyjnych.

Aby zminimalizować te ryzyko najlepiej powierzyć operację chirurgowi z dużym doświadczeniem i udokumentowanymi osiągnięciami.

Opieka pozabiegowa

Bezpośrednio po zabiegu zakładamy indywidualnie dopasowane ubranie uciskowe. Dobieramy je odpowiednio do rozmiarów pacjenta. Używanie przez 6 tygodni, 24 godziny na dobę. Po 1-2 tygodni rozpoczynamy serię ręcznych masaży limfatycznych. Cykl 10 zabiegów powienien być wykonywany 2 razy w tygodniu, w możliwie równych odstępach czasowych.

Inne metody nieoperacyjne

Na rynku medycznym pojawia się coraz więcej nowych technologii, mających służyć małoinwazyjnemu usuwaniu tkanki tłuszczowej. Rozwijane są m.in. metody ultradźwiękowe działające przezskórnie. Naszym zdaniem obecnie nie dają one jeszcze efektów mogących konkurować z metodami chirurgicznymi. Problemem jest także przewidywalność uzyskanych efektów. Na światowych kongresach kilka razy w roku omawiane są postępy istniejących metod oraz kierunki rozwoju dalszych, opracowywanych obecnie w laboratoriach. Wśród oferowanych metod są zarówno te obiecujące, jak i o wątpliwej skuteczności. Analizując nowości warto pamiętać o dwóch podstawowych aspektach, które powodują, że cudownej metody wyszczuplenia całego ciała nie będzie. (1) Ze względów fizjologicznych, nie jest i nie będzie możliwe usunięcie zbyt dużej ilości tłuszczu ze względu na uraz, jakim byłoby to dla organizmu. (2) Po usunięciu dużej ilości tłuszczu powstanie problem nadmiaru luźnej lub wiszącej skóry.

Leczenie dla osób z wyraźną nadwagą

Dla osób z dużą otyłością właściwym rozwiązaniem na początek ogólne obniżenie masy ciała. Otyłość warto zwalczyć, jest bowiem nie tylko problemem estetycznym, ale także poważnym zagrożeniem dla organizmu. Z czasem może wywołać nadciśnienie i cukrzycę. Ciężar tłuszczu nadmiernie obciąża organizm i może powodować zmiany zwyrodnieniowe stawów oraz kręgosłupa. Być może pomocna będzie jedna z metod bariatrycznego odchudzania. Po obniżeniu masy i przywróceniu proporcji ciała będziemy mogli usunąć pozostające poduszki tłuszczowe jedną z opisywanych metod liposukcji. Wówczas zabieg ten przyniesie dobre efekty estetyczne i satysfakcję pacjenta. Osobom z dużą otyłością potrzebującym porady możemy pomóc w wybraniu odpowiedniego specjalisty.

lipoliza liposukcja

Metody bariatryczne, dietetyka

Bariatria jest dziedziną medycyny zajmująca się leczeniem chorobliwej otyłości. Terapia ma na celu zredukowanie ogólnej masy pacjenta i obejmuje m.in. ograniczenie ilości przyswajanych posiłków. Dostępne jest kilka metod zmniejszających żołądek, m. in. przez wprowadzenie balona, założenie opaski lub wykonanie tzw. „bypassu” żołądkowo-jelitowego. Metody bariatryczne u wielu osób dają dobry i długotrwały efekt, o ile potrafią one także skorygować nawyki żywieniowe. Ich zmiana w dłuższej perspektywie najlepiej zabezpieczy nas przed ponownym przybraniem wagi. Warto skorzystać z konsultacji dietetyka.

Usuwanie tkanki tłuszczowej - jak zacząć?

Rozpoczynamy od konsultacji lekarskiej, oceny tkanki tłuszczowej, skóry oraz ogólnego stanu zdrowia. Poprosimy o przedstawienie Państwa problemu, uwarunkowań oraz oczekiwanych efektów. Z naszej strony ocenimy realność oczekiwań, omówimy dostępne metody oraz zaproponujemy plan postępowania. Jeśli zaplanujemy zabieg chirurgiczny niezbędne będzie wykonanie badań krwi. Ich spis podamy podczas konsultacji.
Dla osób zamiejscowych, szczególnie mieszkających za granicą, wstępną opinię możemy przygotować na podstawie przesłanych zdjęć. W takim przypadku poprosimy najpierw o kontakt mailowy lub telefoniczny. Następnie wyślemy instrukcje jak wykonać zdjęcia danego obszaru, aby uzyskać odpowiednie informacje.

Koszty leczenia

Chirurgiczne metody LipoLife, Body Jet i SmartLipo wykonujemy w cenie od 6 900 zł za podbródek oraz od 16 000 zł za typowy obszar ciała, np. cały brzuch. Na kolejny obszar podczas jednego zabiegu udzielimy zniżki rzędu 50% pod warunkiem, że będziemy mogli wykonać zabieg w ciągu tej samej sesji. Małą liposukcję strzykawką wyceniamy indywidualnie.

Więcej: ceny usuwania tkanki tłuszczowej

Kliniki:

Poznań, ul. Marcelińska 62B lok. 19 (parter)
Zobacz: mapa dojazdu do Kliniki w Poznaniui

Szczecin, ul. Sowia 38
Zobacz: mapa dojazdu do Kliniki w Szczecinie

Infolinia, recepcja tel. 511-500 600

 


Czytaj dalej: Opcje


Dr Osadowska Klinika Instagram Fanpage Dr Osadowska Klinika kanał YouTube Dr Osadowska Klinika Fanpage