↓ Kliknij aby czytać dalej ↓

Na zdjęciu: Dr Ilona Osadowska z aparatami do liposukcji - od lewej: SmartLipo, LipoLife, Body Jet. Sala operacyjna kliniki w Szczecinie.

Liposukcja - usuwanie i korekcja tkanki tłuszczowej

dr Ilona Osadowska · 291 · 2020-12-28 (akt.)
Metody liposukcji Kwalifikacja Lekarze Opinie Ceny Zdjęcia

Kobieca tkanka tłuszczowa różni się od męskiej rozmieszczeniem i obfitością, ale także budową anatomiczną. Część jej skupiona jest w postaci miejscowych poduszek tłuszczowych, które z trudem poddają się redukcji. Stosując lekką dietę czy fitness, często nie jesteśmy w stanie pomniejszyć je w satysfakcjonujący sposób. Aby usunąć taką oporną tkankę możemy sięgnąć po jedną z nowych, minimalnie urazowych metod liposukcji.

Liposukcja Body Jet brzuch, przed i po efekty

Typowy problem - poduszki tłuszczowe

Problemy, którymi zajmujemy się najczęściej dotyczą okolic brzucha, talii, bioder oraz ud. Poduszki tłuszczowe występują także po bokach pleców (okolica stanika), ponad kolanami oraz w górnej części ramion. Nadmiar tkanki tłuszczowej może nam także przeszkadzać w dolnej części twarzy i szyi, gdzie widoczny jest jako masywny podwójny podbródek oraz „chomiki” - obwisłe fałdy w okolicy żuchwy. Problem może być pogłębiany przez wiotką, obwisłą skórę o zbyt małym napięciu. U mężczyzn problemem może być ponadto pseudoginekomastia, czyli rozrost podskórnej tkanki tłuszczowej w okolicy gruczołu sutkowego. Wszystkie te obszary problemy możemy obecnie skutecznie poprawiać z pomocą minimalnie inwazyjnych metod liposukcji, wykonywanych w znieczuleniu miejscowym oraz w trybie jednodniowym.

LipoLife

 

 

 

Małgorzata: moja liposukcja LipoLife

Moja liposukcja LipoLife.
Małgorzata, zwiastun filmu.
Kwiecień 2017

LipoLife jest nową metodą liposukcji laserowej, polegającą na naświetlaniu oraz jednoczesnym usuwaniu zemulgowanej tkanki tłuszczowej. Atutami nowej metody są: niemal całkowity brak krwawienia, mocne obkurczanie skóry oraz jeszcze mniejszy uraz niż przy wcześniejszych metodach laserowych. Po zabiegu pacjenci wracają do normalnej aktywności w ciągu 3-5 dni. W związku z minimalnym urazem i ładnymi efektami obserwujemy jeszcze wyższą satysfakcję pacjentów. 

Koncepcja bazuje na wieloletnich doświadczeniach w liposukcji laserowej. LipoLife w ykorzystuje laser diodowy o paśmie 1470 nm, światłowód świecący radialnie z czujnikiem temperatury oraz udoskonaloną pompę do  infuzji i odsysania. Usuwane komórki tłuszczowe mogą być wykorzystane do przeszczepu, np. w celu powiększenia biustu, pośladków, uzupełnienia ubytków twarzy  lub rewitalizacji skóry.

Metodę tę wprowadziliśmy do Polski w sierpniu 2016 r., wykonując w Poznaniu pierwsze zabiegi w kraju. Obecnie LipoLife dostępny jest we wszystkich naszych klinikach, tj. w Szczecinie, Poznaniu i Warszawie. 

Body Jet

 

 

Body Jet osadowska

Bardzo dobra i sprawdzona metoda liposukcji, umożliwia osiąganie świetnych efektów estetycznych zachowując wysoki profil bezpieczeństwa pacjenta. 

Zabieg polega na wypłukiwaniu komórek tłuszczowych z wnętrza tkanki strumieniem wody pod odpowiednio dobranym ciśnieniem. Jest on na tyle delikatny, że usuwa komórki tłuszczowe nie uszkadzając innych struktur organizmu. Dużymi atutami Body Jet jest niezaburzanie procesu obkurczania skóry po zabiegu, oraz możliwość uzyskania gładkiej skóry tj. bez grudek ani nierówności, charakterystycznych dla starszej liposukcji klasycznej. 

Więcej o Body Jet »

Powiększanie piersi, pośladków własnym tłuszczem

Zarówno LipoLife jak i Body Jet umożliwiają wykorzystanie usuniętych komórek tłuszczowych do przeszczepu z modelowaniem ciała. Własny tłuszcz możemy wykorzystać np. do powiększania lub wyrównania kształtu piersi oraz modelowania pośladków. Stosujemy także kilka rodzajów przeszczepów do niewielkiego modelowania w obrębie twarzy i ciała, np. wypełniania zmarszczek, ubytków, blizn, odmłodzenia dekoltu. Własny tłuszcz zawiera dużą ilość komórek macierzystych, które bardzo dobrze odmładzają skórę. LipoLife i Body Jet otwierają w tym zakresie nowe możliwości dla osób zainteresowanych upiększaniem sylwetki bez zastosowania sztucznych implantów. Przeszczep tłuszczu jest opcją, którą możemy zrealizować bezpośrednio po zabiegu liposukcji, wykorzystując usunięty tłuszcz. Oba zabiegi wykonujemy w znieczuleniu miejscowym oraz płytkiej sedacji.

Więcej o powiększaniu piersi tłuszczem »

 

Body jet efekty zabiegu

 

SmartLipo

 

 

SmartLipo była pierwszą powszechnie stosowaną na świecie metodą liposukcji laserowej, tworząc wówczas nowy standard minimalnie inwazyjnej liposukcji. Zabieg polega na naświetlaniu tkanki tłuszczowej wiązką lasera, wprowadzoną do ciała za pomocą cienkiego światłowodu. Laser o paśmie 1064 nm generuje impulsy które cechują się odpowiednio dobranym przebiegiem mocy w stosunku do czasu trwania impulsu, co powoduje rozbijanie błon komórek tłuszczowych. W efekcie tego ich zawartość  - płynne trójglicerydy - wylewa się do organizmu tworząc oleistą zawiesinę. Tłuszcz w takiej postaci możemy łatwo usunąć  stosując niskociśnieniowe odsysanie z zachowaniem bezpieczeństwa dla pozostałych tkanek organizmu

Zabieg jest na tyle delikatny, że można go wykonywać w okolicy podbródka, żuchwy oraz dolnej części policzków.  Unikalną zaletą SmartLipo jest jednoczesne  obkurczenie skóry i jej regeneracja w miejscu poddanym zabiegowi. Metoda laserowa jest jedyną obecnie terapią tkanki tłuszczowej, która jednocześnie poprawia cellulit, wiotkość i kondycję skóry. SmartLipo jest zabiegiem na tyle precyzyjnym, że stosujemy je do wygładzania  nierówności skóry po zabiegu klasycznej liposukcji.

Więcej o SmartLipo »

 

Co wybrać - LipoLife, Body Jet, SmartLipo?

liposukcja Body Jet

Najnowszą i najmniej urazową metodą jest LipoLife.

Generalnie, metody laserowe jak LipoLife oraz SmartLipo bardzo dobrze nadają się do usuwania poduszek tłuszczowych w miejscach wymagającym precyzji i delikatności, jak np. podbródek i okolica żuchwy. Dodatkowo stymulują odnowę i poprawę napięcia skóry. SmartLipo stosujemy także do obszarów stosunkowo niewielkich, jak np. poduszki nad kolanami oraz wtedy, gdy oprócz redukcji tkanki tłuszczowej chcielibyśmy skorygować cellulit lub poprawić jędrność i napięcie skóry.

LipoLife oraz Body Jet będą metodami lepszymi, jeśli chcemy usunąć dużą ilości tkanki tłuszczowej na rozległych obszarach. Głównym ograniczeniem ilości tłuszczu odsysanego podczas jednego zabiegu jest zachowanie dobrostanu organizmu oraz harmonijnego wyglądu.

Ze względu na znieczulenie miejscowe wszystkie metody będą interesujące dla osób obciążonych schorzeniami ograniczającymi zastosowanie znieczulenie ogólnego.

Inne metody – lipoliza, kriolipoliza, liposukcja strzykawką

W przypadku niewielkich fałdów tłuszczowych możemy zastosować metody działające łagodniej niż liposukcja.

  • Lipoliza iniekcyjna, intralipoterapia

    Metoda iniekcyjna przeznaczona jest dla cierpliwej pacjentki, która pragnie dyskretnej i niedrogiej korekcji niewielkiego nadmiaru tkanki tłuszczowej. Typowe zastosowania to niewielki podbródek, żuchwa oraz fałd tłuszczowy nad kolanami. Zabieg polega na iniekcji substancji aktywnej do wnętrza tkanki tłuszczowej, zazwyczaj metodą wachlarzową. Redukcja następuje wskutek rozpuszczenia błon komórek tłuszczowych - wówczas komórka tłuszczowa zanika, a jej zawartość, czyli płynne trójglicerydy, wydostaje się do organizmu. Dalej usuwane są normalnym szlakiem metabolicznym przez układ limfatyczny i wątrobę. Metoda ta została ostanio znacznie udoskonalona przez poprawę techniki zabiegowej oraz nowe materiały, wśród których warto wyróżnić Dermaheal LL. Zawiera on peptydy biomimetyczne działające lipolitycznie oraz silnie stymulujące pogrubienie i odnowę skóry. Zabieg może być dobrym rozwiązaniem, jeśli stosujemy go zgodnie ze wskazaniami i z zastosowaniem nowoczesnych protokołów. Efekty widać będzie już w ciągu dwóch tygodni po pierwszym zabiegu. Typowo w cyklu wykonujemy 2 - 3 zabiegi na wybrany obszar. Więcej o metodzie iniekcyjnej »

  • Kriolipoliza

    Przeznaczona dla pacjentek, które chciałyby uniknąć jakiejkolwiek ingerencji chirurgicznej oraz godzą się cierpliwie zaczekać na efekt 8-10 tygodni. Kriolipoliza opiera się na odkryciu niszczącego działania długotrwałego zimna na tkankę tłuszczową. Aparat umożliwia selektywne, miejscowe schłodzenie tkanki w taki sposób, by zachować bezpieczeństwo organizmu, ale wywołać proces obumierania tłuszczu w miejscu poddanym zabiegowi. Zabieg daje satysfakcję pod warunkiem właściwej kwalifikacji oraz pacjentki cierpliwej i świadomej ograniczonego zakresu działania metody więcej »

  • Liposukcja strzykawką

    Zabieg dość szybki i nieskomplikowany, umożliwia odessanie niewielkiego nadmiaru tkanki tłuszczowej z małych obszarów. Typowe zastosowania - okolice pach, kolan lub wzgórek łonowy. Zabieg wykonywany jest kaniulą, którą  wprowadzamy do tkanki i odsysamy z pomocą dużej strzykawki. Ponieważ nie wymaga kosztownego sprzętu, jest stosunkowo przystępny cenowo. Nie stymuluje skóry i nie obkurcza jej, jak to robią metody laserowe czy iniekcyjna z Dermaheal LL. Liposukcję strzykawkową stosujemy czasami do delikatnego skorygowania efektów większego zabiegu, gdy dla harmonijnego efektu chcemy poprawić niuanse zbyt małe na stosowanie mocniejszych metod.

Omawiane metody są od liposukcji bardziej przystępne cenowo, choć powtarzanie zabiegów - jeśli okaże się potrzebne - może zmniejszyć tę różnicę. .

Liposukcja klasyczna

Operacje wykonywane od dziesiątek lat w klinikach chirurgii plastycznej. Zabieg polega na wyssaniu tkanki tłuszczowej z ciała pod wysokim ciśnieniem. Operacja taka jest bardziej urazowa, dlatego wymaga znieczulenia ogólnego oraz dłuższego okresu rekonwalescencji. W przypadku usuwania dużej ilości tkanki powstaje problem luźnego nadmiaru skóry w miejscu, skąd usunięto tłuszcz. Rozwiązuje się go przez wycięcie nadmiaru skóry i ponowne zszycie, co oznacza jednak kolejną operację, dużą bliznę, ryzyko gojenia i kolejny okres rekonwalescencji. Ryzyko powstania zatoru tłuszczowego w układzie krwionośnym jest znacznie większe niż w przypadku metod małoinwazyjnych. Klasyczna liposukcja wykonywana jest na bloku operacyjnym z udziałem anestezjologa i wymaga kilkudniowego pobytu w szpitalu. Dlatego będzie także droższa od nowoczesnych metod minimalnie inwazyjnych. Decydując się na liposukcję klasyczną trzeba mieć świadomość, że najczęściej nie udaje się uzyskać idealnie gładkiej skóry po zabiegu. Pewien zakres nierówności jest charakterystyczny dla tej operacji i występuje w większości przypadków. Aby zminimalizować te ryzyko najlepiej powierzyć operację chirurgowi z dużym doświadczeniem i osiągnięciami.

Opieka pozabiegowa

Bezpośrednio po zabiegu zakładamy indywidualnie dopasowane ubranie uciskowe. Dobieramy je odpowiednio do rozmiarów pacjenta. Używanie przez 6 tygodni, 24 godziny na dobę. Po 1-2 tygodni rozpoczynamy serię ręcznych masaży limfatycznych. Cykl 10 zabiegów powienien być wykonywany 2 razy w tygodniu, w możliwie równychodstępach czasowych.

Inne metody nieoperacyjne

Na rynku medycznym pojawia się coraz więcej nowych technologii, mających służyć małoinwazyjnemu usuwaniu tkanki tłuszczowej. Rozwijane są m.in. metody ultradźwiękowe działające przezskórnie. Naszym zdaniem obecnie nie dają one jeszcze efektów mogących konkurować z metodami chirurgicznymi. Problemem jest także przewidywalność uzyskanych efektów. Na światowych kongresach kilka razy w roku omawiane są postępy istniejących metod oraz kierunki rozwoju dalszych, opracowywanych obecnie w laboratoriach. Wśród oferowanych metod są zarówno te obiecujące, jak i o wątpliwej skuteczności. Analizując nowości warto pamiętać o dwóch podstawowych aspektach, które powodują, że cudownej metody wyszczuplenia całego ciała nie będzie. (1) Ze względów fizjologicznych, nie jest i nie będzie możliwe usunięcie zbyt dużej ilości tłuszczu ze względu na uraz, jakim byłoby to dla organizmu. (2) Po usunięciu dużej ilości tłuszczu powstanie problem nadmiaru luźnej lub wiszącej skóry.

Leczenie dla osób z wyraźną nadwagą

Dla osób z dużą otyłością właściwym rozwiązaniem na początek ogólne obniżenie masy ciała. Otyłość warto zwalczyć, jest bowiem nie tylko problemem estetycznym, ale także poważnym zagrożeniem dla organizmu. Z czasem może wywołać nadciśnienie i cukrzycę. ciężar tłuszczu nadmiernie obciąża organizm i może powodować zmiany zwyrodnieniowe stawów oraz kręgosłupa. Być może pomocna będzie jedna z metod bariatrycznego odchudzania. Po obniżeniu masy i przywróceniu proporcji ciała będziemy mogli usunąć pozostające poduszki tłuszczowe jedną z opisywanych metod liposukcji. Wówczas zabieg ten przyniesie dobre efekty estetyczne i satysfakcję pacjenta. Osobom z dużą otyłością potrzebującym porady możemy pomóc w wybraniu odpowiedniego specjalisty.

lipoliza liposukcja

Metody bariatryczne, dietetyka

Bariatria jest dziedziną medycyny zajmująca się leczeniem chorobliwej otyłości. Terapia ma na celu zredukowanie ogólnej masy pacjenta i obejmuje m.in. ograniczenie ilości przyswajanych posiłków. Dostępne jest kilka metod zmniejszających żołądek, m. in. przez wprowadzenie balona, założenie opaski lub wykonanie tzw. „bypassu” żołądkowo-jelitowego. Metody bariatryczne u wielu osób dają dobry i długotrwały efekt, o ile potrafią one także skorygować nawyki żywieniowe. Ich zmiana w dłuższej perspektywie najlepiej zabezpieczy nas przed ponownym przybraniem wagi. Warto skorzystać z konsultacji dietetyka.

Usuwanie tkanki tłuszczowej - jak zacząć?

Rozpoczynamy od konsultacji lekarskiej, oceny tkanki tłuszczowej, skóry oraz ogólnego stanu zdrowia. Poprosimy o przedstawienie Państwa problemu, uwarunkowań oraz oczekiwanych efektów. Z naszej strony ocenimy realność oczekiwań, omówimy dostępne metody oraz zaproponujemy plan postępowania. Jeśli zaplanujemy zabieg chirurgiczny niezbędne będzie wykonanie badań krwi. Ich spis podamy podczas konsultacji.
Dla osób zamiejscowych, szczególnie mieszkających za granicą, wstępną opinię możemy przygotować na podstawie przesłanych zdjęć. W takim przypadku poprosimy najpierw o kontakt mailowy lub telefoniczny. Następnie wyślemy instrukcje jak wykonać zdjęcia danego obszaru, aby uzyskać odpowiednie informacje.

Koszty leczenia

Chirurgiczne metody LipoLife, Body Jet i SmartLipo wykonujemy w cenie od 4900 zł za podbródek do 6500 zł za typowy obszar ciała, np. Na kolejny obszar podczas jednego zabiegu udzielimy zniżki rzędu 50% pod warunkiem, że będziemy mogli wykonać zabieg w ciągu tej samej sesji. Koszt metody iniekcyjnej zależy od ilości zużytego materiału, zaczynamy od 490 zł za 5 ml ampułkę Dermaheal LL. Kriolipoliza dostępna jest w cenie 590 za pojedynczy zabieg. Małą liposukcję strzykawką wyceniamy indywidualnie.

Więcej: ceny usuwania tkanki tłuszczowej

 

Kliniki:

Poznań, ul. Morawskiego 2a
Zobacz: mapa dojazdu

Szczecin, ul. Sowia 38
Zobacz: mapa dojazdu

Warszawa, ul. Tarczyńska 20
Zobacz: mapa dojazdu

Infolinia, recepcja tel. 511-500 600

 


Czytaj dalej: Kwalifikacja