Ginekomastia męska

Ginekomastia, pseudoginekomastia

Dr Ilona Osadowska · 1258 · 2020-07-02 (akt.)
Obszary liposukcji Brzuch i boki Uda Ramiona Podbródek Liposukcja dla mężczyzny Ginekomastia

Ginekomastia - potocznie nadmiar objętości w obrębie męskiej klatki piersiowej, który kształtem może przypominać damskie piersi. Leczenie polega na chirurgicznym wycięciu gruczołu oraz usunięciu tkanki tłuszczowej za pomocą liposukcji. 

Ginekomastia może być spowodowana przez dwie przyczyny:

 • Nadmiar tkanki tłuszczowej,
  odziedziczony lub wynikający z niewłaściwego odżywiania

 • Przerost gruczołów,
  często spotykany wśród osób przyjmujących długotrwale sterydy, zarówno leczniczo, jak i w celu budowy masy mięśniowej. 

Oba problemy mogą występują jednocześnie. Oba mogą mieć podłoże genetyczne, ale także wynikać z niewłaściwego postępowania. Podobnie jak u kobiet, zdarza się występowanie asymetrii pomiędzy prawą i lewą stroną klatki.

Ginekomastia może występować i utrzymywać się przez pewien czas w okresie wzrostu i dojrzewania, naskutek działania hormonów. U większości mężczyzn zaniknie po osiągnięciu dorosłości. 

Formalnie poprawne nazwy to ginekomastia - rozrost gruczołu, oraz pseudoginekomastia jako nadmiar tkanki tłuszczowej.

Najlepszy kandydat do zabiegu ginekomastii

 • osoba pełnoletnia 

 • stabilna waga, bez otyłości

 • utrwalony, wyraźny nadmiar tkanki tłuszczowej lub przerost gruczołów

 • realistyczne oczekiwania - zabieg pomoże ukształtować klatkę o męskim wyglądzie i zwartej budowie, ale nie zmieni całkowicie całej figury.  

 

METODY LECZENIA

Liposukcja

Wykonywana w celu usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wymaga wykonania dwóch niewielkich nacięć o szerokości ok. 3 mm w celu przeprowadzenia kaniuli, w dolnej części klatki, po obu jej stronach. Szczególnie dobrą metodą będzie liposukcja laserowa - jej atutami są wysoka efektywność zabiegu, minimalny uraz oraz silne kurczenie skóry w miejscu poddanym zabiegowi.

Zobacz: liposukcja LipoLife

Chirurgiczne wycięcie gruczołu

Mające na celu usunięcie większej części gruczołu, z pozostawieniem niezmienonego kształtu sutków. 

Zabieg wykonywany jest z niewielkiego nacięcia na krawędzi otoczki sutków, o półokrągłym kształcie, o szerokości typowo od 1 do 2 cm.  Po zabiegu zakładamy szwy, do usunięcia po 7-10 dniach. 

Zabieg wykonywany jest często przez sportowców - bokserów, kulturystów. Usuwa żródło bólu oraz zabezpiecza przed rozrostem gruczołu wskutek przyjmowania sterydów. W razie potrzeby usunięta tkanka może być oddana do zbadania przez laboratorium histopatologiczne.

Przygotowanie do zabiegu

 • badania krwi wg zaleceń lekarza
 • badanie USG piersi
 • konsultacja lekarska 

Zabieg w trybie jednodniowym

Zarówno liposukcja jak i usunięcie gruczołów są zabiegami stosunkowo nieskomplikowanymi. Czas wykonania korekcji wynosi od 45 minut do 1 godz. 30 minut. Po zabiegu 1-3 godziny odpoczynku w łóżku w sali pooperacyjnej. Następnie udajemy się na podsumowanie zabiegu z wykonujacym go chirurgiem i idziemy do domu. 

Znieczulenie

Zabieg w znieczuleniu miejscowym oraz dodatkowo płytką sedacją, z asystą anestezjologiczną. Zawsze zakładamy wkłucie dożylne. Zabieg z asystą anestezjologiczną. Po zabiegu może być potrzebny czas 1-3 godzin na oczyszczenie organizmu z podanego znieczulenia.  

 

OPIEKA I EFEKTY

Efekty zabiegu

Poprawa kształtu widoczna jest natychmiast po zabiegu przy dużej lub średniej korekcji. Po zabiegu ograniczonym do usunięcia niewielkich gruczołów efekty umiarkowane, ponieważ ubytek objętości maskowany jest przez obrzęk pozabiegowy. Finalny efekt widoczny będzie po kilku tygodniach, po ustąpieniu obrzęku pozabiegowego. 

Bezpośrednio po zabiegach widoczne będą niewielkie blizny o kolorze różowym. Z czasem nabiorą one koloru skóry. Jeśli goimy się poprawnie i bez keloidów - po kilku miesiącach blizny staną się niewidoczne.  

Opieka po zabiegu

Ubranie uciskowe - stosujemy po liposukcji na czas min. 3 tygodnie.
Ręczny drenaż limfatyczny - seria zabiegów wspomagających gojenie. 

Ceny zabiegów

Zabieg łączony z liposukcją i wycięciem gruczołu od 12 000 zł.
Liposukcję laserową klatki piersiowej wykonujemy w cenie od 8 000 zł jako zabieg dedykowany, lub 6 000 zł gdy wykonujemy ją jako kolejny obszar przy większym zabiegu. Przy niewielkiej korekcie wystarczająca może się okazać liposukcja tumescenyjna w cenie od 4 000 zł.
Wycięcie gruczołu od 6 000 zł.

Jak zacząć

Prosimy o kontakt z recepcją, umówimy konsultację osobistą z lekarzem, dopytamy o szczegóły oraz upewnimy się że posiada Pan podstawowe informacje przygotowujące do zabiegu. Dla osób zamiejscowych możliwa jest wstępna konsultacja na podstawie przesłanych zdjęć. 

 

Zobacz także:

Liposukcja na brzuch i boki dla atletycznego mężczyzny